گزارش تصویب برابر شدن دیه تصادف زن و مرد در مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که پرداخت خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین در حوادث رانندگی تا سقف تعهدات بیمه‌نامه پرداخت کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اصلاحاتی در قانون انتخابات ایجاد کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اصلاحاتی در قانون انتخابات ایجاد کردند.

نظر قانون در مورد تبلیغات زودرس و فعالیت های انتخاباتی کاندیدها

همواره تبلیغات زودرس کاندیداها تبدیل به یکی از موضوع‌های روز و موردتوجه در سال‌های انتخابات می‌شود. این در حالی است که اصل ماجرای تخلف بودن تبلیغات زودهنگام، از دیدگاه حقوقی، تحلیل‌های خاص خود را دارد.

نگاهی به وظایف ملی و منطقه ای نمایندگان مجلس شورای اسلامی

قانون اساسی وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی را «قانون‌گذاری» و «نظارت» تعریف کرده اما در کنار آن حجم قابل‌توجهی از وقت نمایندگان، صرف رسیدگی به امور مراجعین و امور حوزه انتخابیه می‌گردد

گزارشی از اصلاح قانون انتخابات در هفته ای که همه سرگرم رسیدگی به طرح برجام در صحن علنی مجلس بودند

در هفته‌ای که همه سرگرم رسیدگی به طرح برجام در صحن علنی مجلس بودند، اکثریت نمایندگان مجلس رأی به اصلاح موادی از قانون انتخابات دادند.

آشنایی با چگونگی تصویب قانون در مجلس

قانون‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران، طبق اصول ۵۸ و ۷۱ قانون اساسی در انحصار مجلس شورای اسلامی (قوه مقننه) است.

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی؛ زنگنه در صف استیضاح قرار گرفت

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی حالا نوبت به وزیر نفت رسیده تا دست‌مایه استیضاح‌های این روزهای مجلس شود.

هشدار مجلس درباره موج جدید گرانی؛ دستور گرانی ۶ درصدی ۱۸ مورد از اقلام اساسی

در حالی که پیش از این سخنگوی دولت تصریح کرده بود اجناس گران نخواهند شد، دستور گرانی ۶ درصدی ۱۸ مورد از اقلام اساسی،‌ نمایندگان مجلس را به واکنش واداشته و آنان بر این موضوع اصرار دارند که دولت علاوه بر آمار، تورم را در سطح زندگی واقعی مردم نیز کنترل کند.

فاجعه منا در عربستان سعودی؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی آل سعود در مدیریت حج بی کفایت است.

در پی حادثه منا در عربستان سعودی و کشته و زخمی شدن صدها نفر از حجاج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با محکومیت این حادثه دل‌خراش، تأکید کردند که آل سعود در مدیریت حج بی‌کفایت است.

پيشينه مجلس در ايران، مجلس و انقلاب اسلامي، مجالس نه گانه شوراي اسلامي، اصل تفكيك قوا و... در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته است.

مجالس 24گانه شوراي ملي و 7گانه سنا، روساي مجلسين، پيشينه مجلس در ايران، مجلس و انقلاب اسلامي، مجالس 9گانه شوراي اسلامي، اصل تفكيك قوا و... در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته است.

شورای نگهبان امر نظارت بر انتخابات، مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد

مطابق اصل 99 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان امر نظارت بر انتخابات و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد و بر اساس اصل 98 که تفسیر قانون اساسی را بر عهده‌ی شورای نگهبان گذارده، این شورا نظارت مذکور در اصل 99 را استصوابی دانسته است.

بسیاری از نظام‌های دموکراتیک دنیا، ریاستی و بسیاری دیگر پارلمانی هستند

بسیاری از نظام‌های دموکراتیک دنیا، ریاستی و بسیاری دیگر پارلمانی هستند. تغییر دولت در هر دو نظام سیاسی، به شیوه‌ای دموکراتیک، تعریف شده است. یا مردم مستقیم با شرکت در انتخابات، رئیس دولت را برمی‌گزینند و یا مجلس به نمایندگی از مردم، دولت را انتخاب می‌کند.

گزارش هفته اول شهریور و تعطیلات نابهنگام مجلس برای مخالفان توافق هسته‌ای

دومین دور تعطیلات تابستانی مجلس، درست در روزهایی مخالفان دولت در بهارستان را خاموش خواهد کرد که در آن‌سوی میدان نمایندگان کنگره آمریکا به‌زودی برجام را به رأی می‌گذارند.

اجلاس وحدت اصول‌گرایان در غیاب چهره‌های شاخص اصول‌گرا در تهران برگزار شد.

اجلاس وحدت اصول‌گرایان در غیاب چهره‌های شاخص اصول‌گرا در تهران برگزار شد.

رای اولی های انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری چند ساله هستند؟

رای اولی های انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری چند ساله هستند؟

مجلس در آخرین هفته مرداد نیز تلاش کرد تا دولت را بر سر «لزوم بررسی توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان ناکام مانده است.

مجلس در آخرین هفته مرداد ماه نیز در تلاش بود تا دولت را بر سر «لزوم بررسی و تصویب توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان با مقاومت دولت، ناکام مانده است.
نمایش 401 - 420 از 423 نتیجه
آیتم در هر صفحه 20
از 22