آشنایی با چگونگی تصویب قانون در مجلس

قانون‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران، طبق اصول ۵۸ و ۷۱ قانون اساسی در انحصار مجلس شورای اسلامی (قوه مقننه) است.

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی؛ زنگنه در صف استیضاح قرار گرفت

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی حالا نوبت به وزیر نفت رسیده تا دست‌مایه استیضاح‌های این روزهای مجلس شود.

هشدار مجلس درباره موج جدید گرانی؛ دستور گرانی ۶ درصدی ۱۸ مورد از اقلام اساسی

در حالی که پیش از این سخنگوی دولت تصریح کرده بود اجناس گران نخواهند شد، دستور گرانی ۶ درصدی ۱۸ مورد از اقلام اساسی،‌ نمایندگان مجلس را به واکنش واداشته و آنان بر این موضوع اصرار دارند که دولت علاوه بر آمار، تورم را در سطح زندگی واقعی مردم نیز کنترل کند.

فاجعه منا در عربستان سعودی؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی آل سعود در مدیریت حج بی کفایت است.

در پی حادثه منا در عربستان سعودی و کشته و زخمی شدن صدها نفر از حجاج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با محکومیت این حادثه دل‌خراش، تأکید کردند که آل سعود در مدیریت حج بی‌کفایت است.

پيشينه مجلس در ايران، مجلس و انقلاب اسلامي، مجالس نه گانه شوراي اسلامي، اصل تفكيك قوا و... در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته است.

مجالس 24گانه شوراي ملي و 7گانه سنا، روساي مجلسين، پيشينه مجلس در ايران، مجلس و انقلاب اسلامي، مجالس 9گانه شوراي اسلامي، اصل تفكيك قوا و... در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته است.

شورای نگهبان امر نظارت بر انتخابات، مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد

مطابق اصل 99 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان امر نظارت بر انتخابات و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد و بر اساس اصل 98 که تفسیر قانون اساسی را بر عهده‌ی شورای نگهبان گذارده، این شورا نظارت مذکور در اصل 99 را استصوابی دانسته است.

بسیاری از نظام‌های دموکراتیک دنیا، ریاستی و بسیاری دیگر پارلمانی هستند

بسیاری از نظام‌های دموکراتیک دنیا، ریاستی و بسیاری دیگر پارلمانی هستند. تغییر دولت در هر دو نظام سیاسی، به شیوه‌ای دموکراتیک، تعریف شده است. یا مردم مستقیم با شرکت در انتخابات، رئیس دولت را برمی‌گزینند و یا مجلس به نمایندگی از مردم، دولت را انتخاب می‌کند.

گزارش هفته اول شهریور و تعطیلات نابهنگام مجلس برای مخالفان توافق هسته‌ای

دومین دور تعطیلات تابستانی مجلس، درست در روزهایی مخالفان دولت در بهارستان را خاموش خواهد کرد که در آن‌سوی میدان نمایندگان کنگره آمریکا به‌زودی برجام را به رأی می‌گذارند.

اجلاس وحدت اصول‌گرایان در غیاب چهره‌های شاخص اصول‌گرا در تهران برگزار شد.

اجلاس وحدت اصول‌گرایان در غیاب چهره‌های شاخص اصول‌گرا در تهران برگزار شد.

رای اولی های انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری چند ساله هستند؟

رای اولی های انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری چند ساله هستند؟

مجلس در آخرین هفته مرداد نیز تلاش کرد تا دولت را بر سر «لزوم بررسی توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان ناکام مانده است.

مجلس در آخرین هفته مرداد ماه نیز در تلاش بود تا دولت را بر سر «لزوم بررسی و تصویب توافقنامه هسته ای در مجلس» تسلیم کند، تلاشی که کماکان با مقاومت دولت، ناکام مانده است.

سرنوشت «برجام» از کنگره تا بهارستان

سرنوشت «برجام» از کنگره تا بهارستان
نمایش 401 - 417 از 417 نتیجه
آیتم در هر صفحه 20
از 21