Skip to Content

اظهارات موافقان و مخالفان طرح معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور

نمایندگان موافقت و مخالفت خود را با طرح معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور مطرح کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 18 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان مخالفت با تصویب یک فوریت اصلاح بند (ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 1397 کل کشور در خصوص معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور، گفت: ابتدا آنکه این قانون مغایر اصل 75 قانون اساسی بوده و به دلیل بار مالی شدید برای دولت قابل طرح نیست. دوم آن که این موضوع زمان مطرح شدن صرفاً برای زائرین اربعین بود که در مدت این 40 روز محاسبات ارزی‌شان بر اساس قیمت ارز سال 96 باشد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون را برای 5 تا 6 ماه اصلاح نمی‌کنند؛ در واقع اگر قانون دائمی مبادلات ارزی برای ساکنین مناطق مرزی، پیله‌وران، بازارچه‌های مرزی، ملوانان و ... با توجه به اینکه قانون بودجه حداکثر یک سال دوام دارد و تا زمان تصویب آن چیز دیگری تا پایان سال نمی‌ماند تصویب کنیم، باید گفت اصلاح قانونی که آخر سال تمام می‌شود، بی‌معنی است.

کاتب: اگر می‌خواهیم قانونی برای مرزنشینان اصلاح شود، باید در همان قانون دائمی اصلاح شود نه در قانون بودجه

وی توضیح داد: اگر می‌خواهیم قانونی برای مرزنشینان اصلاح شود، باید در همان قانون دائمی اصلاح شود نه در قانون بودجه چرا که این مسئله فسادآوری در سیستم اداری، توقع بی‌نتیجه به دنبال خواهد داشت ضمن آن که این توقع پس از لغو قانون به دنبال پایان سال چگونه پاسخ داده می‌شود و به یقین مشکلات امنیتی، اقتصادی، اجتماعی در مرزها ایجاد کرده و صرفاً برای تصویب قانونی که یک الی دو ماه محلیت دارد در نظام اداری بی انضباطی ایجاد می‌کنیم و به دنبال آن مشکلات مبادلات ارزی و صادرات و واردات بیشتر خواهد شد.

همچنین عین الله شریف پور در موافقت با یک فوریت اصلاح بند (ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 1397 کل کشور در خصوص معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور، گفت: میزان قاچاق در مرزهای غیررسم و کشت و کشتار افزایش پیدا کرده است ضمن آن که این تغییرات ابتدای سال صورت گرفته اما اکنون نوبت به بررسی آن رسیده است.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی از تبعیض‌های صورت گرفته در دریافت عوارض، توضیح داد: تبعیض تا این حد که در قانون قبلی برای عوارض خروج هر نفر از کشور از طریق هوایی 25 هزار تومان و برای مسافرت‌های زمینی و دریایی 5 هزار تومان گرفته می‌شد اما اکنون علیرغم اعتراض‌ها در زمان تصویب بودجه سال97 عوارض خروج از کشور برای افراد غنی و فقیر یکسان شده است.

وی با بیان اینکه مرزنشینان با آن سوی مرزها روابط سببی و نسبی بسیاری دارند، افزود: آنها مجبور به رفت و آمد دائم به آن سوی مرزها هستند، در واقع آیا رفتار کنونی ما و قانون‌های تصویب شده به معنای حمایت از مرزنشینان است، مگر در قانون مبادلات مرزی و سهمیه سوخت مرزنشینان برای آنها چه اقدامی صورت گرفت که اکنون این محدودیت نیز ایجاد و تلاشی برای رفع آن نمی‌شود.

شریف‌پور: معیشت مرزنشینان با رفت و آمدشان به آن سوی مرزها گره خورده است

این نماینده مردم در مجلس دهم با تأکید بر اینکه مرزنشینان، مرزبانان‌ این کشور هستند، اضافه کرد: چرا امنیت آنها را زیر سوال برده‌ایم بنابراین تأکید می‌کنم مهم نیست چقدر از سال باقی مانده بلکه احقاق حق این افراد در درجه نخست اهمیت قرار دارد چرا که معیشت آنها با رفت و آمدشان به آن سوی مرزها گره خورده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بر اساس آمارهای موجود قاچاق کالا از مبادی غیررسمی افزایش پیدا کرده است، همچنین افزایش ترددهای غیرمجاز را در مرزهای غیررسمی شاهد هستیم که این مسئله موجب کشته شدن مرزنشینان شده است.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما باید مرزنشینان را مرزبانان صدیق نظام بدانیم چرا که آنها این مسئله را به خوبی اثبات کرده‌اند لذا باید قبل از بستن مرزها و افزایش عوارض، بسترهای اشتغال را برای این افراد به خوبی ایجاد کنیم.

بنابراین گزارش یک فوریت اصلاح بند (ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 1397 کل کشور در خصوص معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور با 108 رأی موافق، 74 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید