Skip to Content

تقویت دیپلماسی اقتصادی لازمه رشد اقتصاد داخلی

بهادری:

عضو کمیسیون عمران مجلس، با انتقاد از ضعف روابط اقتصادی ایران با کشورهای مختلف، بر ضرورت تجهیز دستگاه دیپلماسی، سفارتخانه ها و کنسولگری های ما به افراد قوی اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت، سید هادی بهادری با انتقاد از دیپلماسی ضعیف ایران در بعد اقتصادی، گفت: هر چند ایران در ابعاد سیاسی روابطی مستحکم با کشورهای مختلف ایجاد کرده است، اما در بعد اقتصادی و ایجاد ارتباط سازنده با همسایگان ضعف های بسیاری وجود دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بسیاری از فرصت های اقتصادی ایران در نتیجه ضعف در دیپلماسی از دست رفته است، افزود: متاسفانه در حال حاضر بازار عراق، سوریه و بسیاری از کشورهای همسایه به علت رایزنی های ضعیف در دست کشورهای دیگر است در حالی که ایران باید با توانمندی های خود بیشترین سهم را از این بازارها کسب می کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ضعف دیپلماسی اقتصادی ایران بسیاری از بازارهای مولد کشورهای همسایه را نصیب سایر کشورها کرده است، تصریح کرد: متاسفانه عدم توجه به دیپلماسی اقتصادی و معطوف شدن صرف به روابط سیاسی ایران را از بازارهای بین المللی کنار زده است.

بهادری با بیان اینکه نرخ بالای عوارض ورود و خروج کالا یکی از معایبی است که ایران را از بازارهای بین المللی دور کرده است، گفت: هر عاملی که به توقف مراودات با ایران منجر می شود باید از میان برداشته شود تا به این ترتیب رشد اقتصادی ممکن شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس دهم، ادامه داد: متاسفانه بالا بودن هزینه های گمرکی یکی از معایبی است که مسیرهای رایزنی اقتصادی را می بندد.

وی با تاکید بر اینکه برای رشد مراودات بین المللی باید مذاکرات جدی با کشورهای همسایه از سر گرفته شود، افزود: برای دستیابی به این مهم باید دستگاه دیپلماسی، سفارتخانه ها و کنسولگری های ما به افراد قوی اقتصادی تجهیز شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه باید زمینه های فعالیت شرکت های ایرانی در کشورهای خارجی فراهم شود تا به این ترتیب سهم بیشتری از بازار جهانی کسب کنیم، گفت: در حال حاضر کشور سوریه فضای خوبی برای شرکت های عمرانی و پیمانکاران ایرانی دارد که در صورت غفلت کشور ما این فرصت بالقوه نصیب کشورهای دیگر می شود.

بهادری ادامه داد: متاسفانه در نتیجه فرصت سوزی ها ارتباطات خارجی ایران صرفا محدود به دیپلماسی سیاسی شد، از این رو لازم است از این به بعد افرادی در قامت وزیر خارجه کشورمان داشته باشیم که فقط به دنبال منافع اقتصادی کشور باشند و به عنوان رایزن های اقتصادی بهبود وضعیت اقتصادی کشور را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه تعلل در راستای گسترش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه به هیچ وجه جایز نیست، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت استان های همسایه یکی از راهکارهای است که می تواند روابط اقتصادی ایران با کشورهای مختلف را تقویت کند از این رو استان های مرزی مسئولیت سنگینی در راستای گسترش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه دارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید اختیارات لازم برای رشد مراودات اقتصادی میان استان های مرزی با کشورهای همسایه داده شود، گفت: در این راستا سازوکارهای لازم باید تقویت شوند در غیر این صورت ایران از گردونه رقابت های اقتصادی دنیا حذف می شود.