Skip to Content

ارائه گزارش برجام به هیات رئیسه تا یکشنبه؛ طرح ۲ فوریتی نمایندگان

فرهنگی اعلام کرد:

ارائه گزارش برجام به هیات رئیسه تا یکشنبه؛ طرح ۲ فوریتی نمایندگان

عضو هیات رئیسه مجلس از ارائه گزارش کمیسیون برجام به هیات رئیسه تا روز یکشنبه هفته پیش‌رو خبر داد و گفت: یک طرح دو فوریتی برای اجازه به دولت مبنی بر اجرای مشروط برجام در دست تهیه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خبرگزاری مهر، محمدحسین فرهنگی درباره زمان ارائه گزارش کمیسیون برجام به هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: طبق قراری که داشته‌ایم، این گزارش حداکثر تا روز یکشنبه پنجم مهر ماه به هیات رئیسه مجلس تحویل داده می‌شود تا در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به محدودیت کلی که برای رسیدگی داریم و «روز توافق» در برجام ۹۰ روز پس از تصمیم اولیه مذاکره‌کنندگان است، لذا اصرار بر این است که حداکثر تا هفته پیش‌رو هم گزارش کمیسیون برجام ارائه شود و هم اگر طرحی توسط نمایندگان تهیه شده، ۲ فوریت آن به تصویب رسیده و طرح بررسی شود.

عضو هیات رئیسه مجلس در توضیح محتوای طرح ۲ فوریتی نمایندگان گفت: این طرح هنوز مراحل خود را طی نکرده، اما نهایتا از گزارش کمیسیون ویژه برجام متاثر خواهد بود و نتیجه این طرح نیز الزام دولت به هر اقدامی و یا اجازه مشروط به دولت برای اجرای برجام خواهد بود.

فرهنگی در توضیح اجازه مشروط به دولت تصریح کرد: در این حالت، به دولت اجازه داده می‌شود که فروع مختلف را انجام دهد، اما می‌توان در حوزه تحریم‌ها و موضوعات غیرهسته‌ای شرایطی را در این طرح پیش‌بینی کنیم.

وی درباره تعداد امضاهای جمع‌آوری شده برای این طرح تصریح کرد: این طرح فعلا در دست تهیه است و هنوز به مرحله جمع‌آوری امضا نرسیده است.

هدف از ارائه برجام به کمیسیون های فرعی، انزوای کمیسیون برجام نبود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به انتقادهای مطرح شده نسبت به ارائه برجام به کمیسیون‌های فرعی از سوی هیات رئیسه مجلس با وجود ۳ الی ۴ هفته بررسی تخصصی در کمیسیون ویژه برجام، ضمن رد این ایراد اظهار داشت: آئین‌نامه داخلی مجلس به طور روشن ماهیت کمیسیون ویژه را تعریف و اعلام کرده است که برای مسائل مهم و حساس کمیسیون ویژه‌ای تشکیل می‌شود که هم اصل تشکیل آن به تصویب مجلس می‌رسد و هم اعضای آن را نمایندگان انتخاب می‌کنند.

فرهنگی گفت: بنابراین شکل‌گیری کمیسیون ویژه و ارجاع موضوع مهمی مثل برجام به آن، کاملا بر اساس قانون انجام شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ارجاع چنین موافقتنامه مهمی که در تاریخ معاصر می تواند آثار مثبت یا منفی داشته باشد، به تک تک نمایندگان نیز کاملا موجه است تا در کنار کمیسیون برجام، کمیسیون‌هایی که هویت جمعی دارند و به سایر ابعاد و آثار برجام در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، حقوقی و اجتماعی می‌پردازند، برجام را بررسی و نظر خود را اعلام کنند.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه ارجاع برجام به کمیسیون‌های فرعی از همان روزهای اول ارائه گزارش برجام به مجلس انجام شده است، تصریح کرد: کمیسیون‌های دیگر مجلس نیز می‌توانستند مانند کمیسیون برجام در سه هفته تعطیلی مجلس تشکیل جلسه دهند و مانعی برای کار آنها نبوده است و می‌توان این موضوع را از تک تک کمیسیون‌ها سوال کرد که هر کدام چه اقدامی در این رابطه داشته‌اند.

فرهنگی ضمن رد شائبه به حاشیه راندن کمیسیون برجام با ارجاع همزمان گزارش توافق هسته‌ای به کمیسیون‌های فرعی، تاکید کرد: چنین چیزی صحت ندارد و من این موضوع را تکذیب می‌کنم.