Skip to Content

اروپا نمی‌تواند با مکانیزم ماشه ایران را تهدید کند

اروپا نمی‌تواند با مکانیزم ماشه ایران را تهدید کند


نائب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اروپایی‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند ایران را در قالب مکانیزم ماشه مورد تهدید قرار دهند چرا که این اروپایی‌ها هستند که باید به جامعه بین المللی در قبال بد عهدی در توافق هسته‌ای، پاسخ بدهند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از میزان؛ محمدمهدی برومندی با بیان اینکه اروپایی‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند از مکانیزم ماشه در پی توافق هسته ای استفاده کنند، گفت: اروپایی‌ها در وهله نخست باید عملکرد خودشان را در برجام مورد ارزیابی قرار دهند.

وی افزود: اروپایی‌ها که در موضوع برجام تا به امروز کوچکترین قدمی برنداشته‌اند و به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده‌اند امروز می‌خواهند به چه بهانه‌ای جمهوری اسلامی ایران را در مقابل مکانیزم ماشه تحت فشار قرار دهد.
وی تاکید کرد: اروپایی‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند ایران را در قالب مکانیزم ماشه مورد تهدید قرار دهند چرا که این اروپایی‌ها هستند که باید به جامعه بین المللی در قبال بد عهدی در توافق هسته‌ای، پاسخ بدهند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه ایران به همه تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بود، اظهار داشت: اروپایی‌ها باید بگویند چه اقدامی در خور توافق هسته‌ای و تعهدات خود انجام داده‌اند بنابر این اروپایی‌ها برای استفاده از مکانیزم ماشه هیچ حقی ندارند.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: عملکرد جمهوری اسلامی ایران همواره عملکرد شفافی بوده است و  از آن ابتدا هم گفتیم، در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند ما به صورت تدریجی از تعهداتمان می‌کاهیم.
وی ادامه داد: دو نکته در این زمینه هنوز وجود دارد؛ یک اینکه بالاخره ما بر اساس فتوای شرعی که داشتیم فعالیت‌های هسته‌ای‌مان کاملا مشخص بوده و ما برای پیشرفت در علوم مختلف که بشردوستانه و نیاز کشور است – به غیر از موارد نظامی – حق داریم از این فناوری استفاده کنیم.
برومندی تاکید کرد: در نکته دوم باید گفت که ما هنوز نظارت‌های آژانس را در قالب برجام داریم؛ بنابراین هیچ جایی برای اجرای مکانیزم ماشه از سوی اروپایی‌ها وجود ندارد.
این نماینده مجلس اظهارداشت: اگر اروپایی‌ها بخواهند در قالب برجام دست به اجرای مکانیزم ماشه بزنند قطعا ما هم تصمیمات قاطعی را اتخاذ خواهیم کرد.