Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

استخدام مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات در آموزش و پرورش

استخدام مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات در آموزش و پرورش


با تصویب مجلس،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای مقرر کردند که مربیان پیش‌دبستانی، نیروهای خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریسان غیرمستمر در آموزش و پرورش بکارگیری شوند، البته بکارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نیست.

به گزارش خبرنگار مجلس تی وی؛ وکلای ملت در جلسه علنی امروزمجلس شورای اسلامی طرح اصلاح تبصره (10) ماده (17) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش که در جلسه علنی روز گذشته به بررسی خارج از نوبت آن رای مثبت داده بودند ، را مورد بحث و بررسی قرار داده و کلیات آن را به تصویب رساندند. پس از تصویب کلیات این طرح، ماده واحده آن هم به تصویب و وکلای ملت رسید.

بر اساس تبصره 10ماده 17که به تصویب رسید، آمده است: وزارت آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی و حق التدریسان غیرمستمر قبل از سال 1391 را که از طریق شرکتهای عمومی یا خصوصی با آموزش و پرورش همکاری داشته اند به منظور تأمین نیروی حق التدریس با عناوین معلم (آموزگار یا دبیر)، مربی پرورشی، مربی بهداشت و مشاور با توجه به رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه)، مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه ای و سنوات همکاری با آن وزارتخانه، بدون الزام به رعایت ماده (8) این قانون به کار گیرد. استفاده از سایر نیروها در این زمینه ممنوع است.

بار مالی ناشی از تصویب این قانون درحد سقف حق التدریس سالانه و از محل حق التدریس پرداختی به کارکنان رسمی و خروج بازنشستگان آموزش و پرورش تأمین می شود. بدیهی است به کارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نمی باشد. این قانون از تاریخ 1/8/1394 لازم الاجراء می باشد.

پس از آنکه کلیات آن در صحن مورد موافقت قرار گرفت، ماده واحده آن قرائت و رای گیری در خصوص آن صورت گرفت که ابتدا علی مطهری که ریاست جلسه علنی را به عهده داشت اعلام کرد که ماده واحده رای نیاورده اما پس از فریاد نمایندگان و اعتراضات آنها مبنی بر خراب بودن دستگاهها و عدم امکان دادن رای نایب رئیس مجلس اعلام کرد اجازه بدهید واحد انفورماتیک بررسی کند و اگر خرابی دستگاهها مورد تایید انها بود که مجدد رای گیری صورت می گیرد.

لحظاتی بعد مطهری با بیان اینکه باید رای می دادی بیان داشت با اصلاحاتی می توان مجدد رای گیری کرد. که پس از این اظهارات یکی از نماینده ها پیشنهاد اصلاحی خود را برای تغییر تاریخ اجرای این قانون مطرح کرد که بدون مخالف به رای نمایندگان گذاشته شد و این بار ماده واحده همراه با اصلاحیه به تصویب وکلای ملت رسید.

پس از آنکه این طرح به تصویب مجلس رسید علی مطهری گفت: تصویب این طرح در مرحله دوم نشان می دهد که دفعه قبل بنده فرصت کمی دادم و از این بابت غذرخواهی می کنم.