Skip to Content

آسیب پذیری اقتصاد داخلی از حجم گسترده واردات

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: واردات بسیاری از اقلام به ویژه خودروهای گران‌قیمت و لوکس هیچ ضرورتی برای کشور ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی‌اکبر کریمی نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی، با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور از حجم گسترده واردات آسیب دیده است، گفت: واردات بسیاری از اقلام به ویژه خودروهای گران‌قیمت و لوکس هیچ ضرورتی برای کشور ندارد و تنها موجب خروج ارز و ترویج فرهنگ تجمل و مصرف‌گرایی می‌شود.

وی ادامه داد: واردات اینگونه اقلام لوکس در شرایط عادی اقتصادی مشکلی ندارد اما اکنون کشور درگیر تنگناهای ارزی و مشکلات اقتصادی است. 

کریمی با اشاره به اینکه می‌توان با مشارکت و سرمایه‌گذاری خودروسازان خارجی فناوری و اشتغال را به کشور وارد کرد: حضور و سرمایه‌گذاری مشترک برندهای معتبر خارجی در ایران می‌تواند با ایجاد سطح فناوری بالاتر، مصرف انرژی کمتر و سطح ایمنی بالاتر برای مردم خودرو تولید کند و علاوه بر آن با صادرات بخشی از این تولیدات برای کشورمان بازار مناسب به وجود آورد.

نماینده مردم اراک و خنداب تصریح کرد: در صورت تحقق این شرایط می‌توان آینده‌ بهتری را برای صنعت خودروسازی کشورمان ترسیم کرد و سدی برای مهار واردات بی‌رویه ساخت.

 

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: قرارداد شرکت رنو فرانسه با ایران برای احداث یک سایت بزرگ در شهرستان ساوه با کارشکنی و دخالت خودروسازهای داخلی که به نوعی نمی‌خواستند برای خود رقیبی داشته باشند، دچار مشکل شده است.