Skip to Content

اظهارات علی نوبخت حقیقی نماینده تهران موافق برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به سوابق درخشان نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان گفت: وزیر پیشنهادی می تواند بخش سلامت را از گرداب به ساحل امن برساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، علی نوبخت حقیقی در نشست علنی امروز (دوشنبه 15 بهمن) در دفاع از برنامه های سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون چندین بار به من این مسئله گفته شده که چگونه کار طبابت را رها کرده ای و به کار نمایندگی، سیاست و اجرا در مجلس پرداخته ای؟ علت آن این است که در سال 1389 من در شرایطی که سمت های مختلفی داشتم در اعتراض به گروگان گرفتن جسد ملت ایران در بیمارستان ها از سمت های خود کناره گرفتم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من فکر می کردم حق و لیاقت مردم بزرگوار ایران و بیماران عزیز بیش از این است که ما در بدو ورود بیماران به بیمارستان های دولتی اعلام کنیم که چنانچه توان پرداخت هزینه بیمارستان را ندارید، شما را بستری نمی کنیم! این در حالی است که بارها و بارها توصیه شده است که مردم نباید جز غم بیماری غم دیگری داشته باشند، اما می دیدیم که مردم مستضعف برای بستری شدن در بیمارستان های دولتی هم باید پول پرداخت کنند.

وی افزود: در اواخر سال 91 دکتر روحانی در رابطه با نظام سلامت با ما صحبت کردند و ما نیز اعلام کردیم که ما قطعاً دراین عرصه کمک های لازم را خواهیم داشت به شرطی که سهم سلامت از GDP افزایش یابد و به یک شکلی بتوانیم هزینه های مردم از جیبشان را کمتر کنیم تا مردم آسیب پذیر کمتر اذیت شوند که خوشبختانه دولت تدبیر و امید در دوره یازدهم طرح تحول سلامت را به اجرا درآورد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: قطعاً هدف طرح تحول سلامت بسیار خوب و مثبت است و همه ما باید تلاش کنیم تا این کشتی بتواند از امواج خروشان به سلامت به ساحل آرام برسد، البته شرط تحقق این مسئله این است که ما اصول علمی و اجرایی جهان و مورد قبول سازمان های بین المللی را در بخش سلامت تامین کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به دلایل حمایت از برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان گفت: کشتی سلامت در حال حرکت بود که کاپیتان کشتی اعلام کرد سوخت کشتی کافی نیست و ممکن است ما را به مقصد نرساند، از طرفی کار انجام شده را نمی توان در میانه آن رها کرد، حال در شرایط کنونی کاپیتان کشتی در حال عوض شدن است، اما خوشبختانه کاپیتان جدید به تمام امور اشراف کامل دارد.

نوبخت حقیقی ادامه داد: آقای نمکی به دلیل سوابق به ویژه فعالیت در حوزه معاونت بخش بهداشت می تواند کمک بزرگی به بخش سلامت داشته باشد. یکی دیگر از مسائل موضوع بوده بخش سلامت است، از این رو وزیر پیشنهادی بهداشت خود به عنوان معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه نقش اساسی در تدوین بودجه سال 98 داشته و این مسئله می تواند در حل مسائل اعتباری حوزه سلامت تاثیرگذار باشد و ما را از این گرداب نجات دهد.

وی گفت: یکی دیگر از مسائل میزان ارتباط وزیر پیشنهادی بهداشت با جامعه پزشکی است، وزیر مربوطه باید با جامعه پزشکی همکاری قابل قبولی داشته باشد تا بتوانیم این کشتی را به ساحل برسانیم، در این که باید پرونده سلامت الکترونیکی شود هیچ بحثی نیست و وزیر پیشنهادی نیز در برنامه های ارائه شده خود اعلام کرده که اگر پرونده سلامت الکترونیکی شود، صرفه جویی در بخش بهداشت و درمان محقق می شود، اما تحقق این مسئله مستلزم همکاری وزارتخانه و شخص وزیر با جامعه پزشکی است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: من در 50 سال طبابت خود هیچ وقت عبارتی مانند "زینت النسخه " نشنیده بودم، ولی بارها عبارت زینت الدعا شنیده بودم، ما عبارت هایی مانند هو الشافی در نسخه های پزشکی را زینت النسخه می دانیم، از طرف دیگر در نشست روز گذشته اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پس از بررسی های دقیق برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت و همچنین بحث در رابطه با بخش های مختلف برنامه های آقای نمکی؛ اعضای کمیسیون با اتفاق آرا وی را برای تصدی وزارت بهداشت و درمان مناسب دانستند. همچنین در روز پنجشنبه جامعه پزشکی و تمام روسا در همایشی در تهران از وزیر پیشنهادی بهداشت حمایت کردند.