Skip to Content

اظهارات محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز مخالف برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با تأکید بر اینکه مافیای دارو و تجهیزات باید مدیریت شوند، گفت: طرح نظام ارجاع و پزشک خانواده باید تعیین تکلیف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، محمدحسین فرهنگی در نشست علنی امروز (دوشنبه 15 بهمن) مجلس شورای اسلامی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در دفاع از سعید نمکی گفت: انتظار می‌رفت آقای روحانی به جای مطرح کردن درخواست بزرگتر شدن دولت در اندیشه رفع مشکلات معیشتی مردم بودند و اگر قرار بود از موضوع دفاع از وزیر پیشنهادی بهداشت خارج شوند، بهتر بود در خصوص بازار ارز، سطح قیمت‌ها مایحتاج عمومی و تمام مواردی که مورد نیاز جامعه است، سخن می‌گفتند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید اعلام کند که چه پیش‌بینی‌هایی برای رفع مشکلات مردم در حوزه درمان دارد، گفت: رهبر معظم انقلاب توصیه‌ای به بخش سلامت داشته‌اند مبنی بر آن که بکوشید بیمار و اطرافیان جز رنج بیمار دغدغه دیگری نداشته باشند. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا وضعیت بهداشت و درمان کشور در حال حاضر اینگونه است، آیا صحیح است به خاطر تجهیزات جزئی یک بیمار 3 بار به اتاق عمل برده شود و به دلیل نبود تجهیزات به تخت خود بازگردانده شود.

وی ادامه داد: یکی از معاونان وزرا در تعریف از یک مدیری اغراق کرده بود که مبنای این تعریف را از آن معاون پرسیدم که عنوان کرد شاخص‌هایی برای این تعاریف دارم که در پاسخ به این فرد گفته شد که جان انسان‌ها را جزو شاخص‌های خود لحاظ کند و موضوع مرگ و میری که در بیمارستان‌های تحت نظر این افراد رخ می‌دهد را در تعریف از این اشخاص در نظر بگیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیماری با کپسول اکسیژن داخل فضای MRI شده و با انفجار کپسول با وضعیت فجیعی از دنیا رفته است، اظهار داشت: بودجه بخش بهداشت و درمان از 12 هزار میلیارد به 38 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که در واقع بیش از 3 برابر افزایش داشته، آیا این 3 برابر شده آثار خود را در جامعه بر جای گذاشته است، آیا شاهد بهبود شرایط در حوزه بهداشت و درمان بوده‌ایم.

فرهنگی با بیان اینکه بیش از 80 درصد منابع بخش بهداشت و درمان به سمت هزینه‌های پرسنلی و پرداخت به اشخاص سوق یافته است،افزود: آیا وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اصلاح شرایط و حل مسائل مردم به جای متورم کردن هزینه‌ها راهکار دیگری دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه یکی از مشکلات در بخش بهداشت موضوع پیشگیری‌ها است، ادامه داد: سازمان غذا و دارو در کشور وجود دارد اما در سالهای گذشته بسیار ناموفق عمل کرده و اختلالات جسمی فراوانی برای مردم ایجاد کرده است و در حوزه درمان نیز موفقیت‌های چندانی وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه کنترل کیفیت غذا به شکل نادرست در کشور انجام می‌شود، تأکید کرد: دسترسی مردم به پروتئین‌های مورد نیاز پایین است و بیماری های قلب، عروقی و فشار خون که در کشور شایع شده است عمدتاً ریشه در تغذیه دارد، لذا وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید عنوان کند که برای اصلاح این ایرادها چه برنامه‌هایی دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مسائل تربیتی در بخش سلامت وضعیت نامناسبی دارد، افزود: برخوردهایی که داخل دانشگاه با دانشجویان و متخصصان انجام می‌شود مناسب نیست و شخصی که درخواست امکانات داده به یک وضعیت ناهنجار تبعید شده و کار در همان بیمارستان به شخص غیرمتخصص واگذار شده است.

فرهنگی ادامه داد: متأسفانه برخی آثار نامناسبی در صورت، لب و فک بیماران ایجاد می‌کنند که به دلیل عدم استفاده از نیروی متخصص در این بخش است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر، اسکودر مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید از 500 میلیون یورویی که در اختیار بخش دارو و تجهیزات قرار گرفته استفاده صحیح شود، تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه کشور مقرر شده بود نظام ارجاع و پزشک خانواده اجرایی شود و قرار بود این طرح برای برخی و یا همه باشد لذا اگر تجربه پزشک خانواده و نظام ارجاع، تجربه خوبی است باید برای همه اجرا شود و اگر تجربه مناسبی نبوده باید یکی دو استانی که این طرح را اجرایی کرده و از آن رنج می‌برند نیز از اجرای آن خارج شوند.

وی خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: برنامه‌های شما در طرح تحول سلامت که با ادعاهای فراوانی ایجاد شد اما آثار کمی داشت، چیست؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه چرا برای کسری هزینه‌های سلامت باید اوراق به فروش برسد، افزود: خرید تجهیزات پزشکی برای عده‌ای بهشت مالی شده است لذا آقای نمکی که به پاکدستی شهره است باید مافیای دارو و تجهیزات را مدیریت، قانون را اجرا و نظام ارجاع و پزشک خانواده را تعیین تکلیف کند.

فرهنگی با بیان اینکه جایگاه ایران در بخش سلامت در دنیا ارزنده است، ادامه داد: وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان باید برای رفع آلام و کاهش مشکلات مردم، بکارگیری مدیران پاکدست که تمام انرژی خود را صرف بهتر شدن شرایط می‌کند، گام‌های مهمی بردارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تأکید بر اینکه پرستاران نیاز به توجه دارند، تصریح کرد: نظام تعرفه‌گذاری، تدوین اما اجرایی نشده است که باید مسائل این بخش نیز رفع شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدحسین فرهنگی در زمان مخالفت خود با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تجمع نمایندگان در اطراف رئیس جمهور انتقاد کرد و گفت: آقای روحانی باید زمان‌هایی برای نمایندگان کمیسیون‌ها و مجامع استانی اختصاص دهند تا در این جلسات نمایندگان فرصت بیان مطالب خود را داشته و بیان مسائل را منحصر به چنین جلساتی نکنند.

دکتر دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر فرهنگی گفت: پیشنهاد خوبی در این بخش مطرح شد