Skip to Content

اظهارات مخالفان طرح حذف سود و جریمه مضاعف تسهیلات‌گیرندگان

اظهارات مخالفان طرح حذف سود و جریمه مضاعف تسهیلات‌گیرندگان


مخالفان طرح حذف سود و جریمه مضاعف تسهیلات‌گیرندگان معتقدند طرح الزام بانک‌ها به حذف سود موجب بی‌ثباتی در تولید می‌شود و این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی در نشست علنی امروز (دوشنبه،31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان، طرح مذکور را مطرح شده در زمان لایحه بودجه دانست که شورای نگهبان آن را رد کرد و گفت: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس طرحی که تا سقف زمانی 6 ماه در مجلس رأی نیاورد نمی‌تواند مطرح شود چطور مجدداً این طرح در صحن علنی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنچه که در این طرح انجام می‌دهیم حمایت از تولید نیست بلکه موجب بی‌ثباتی در تولید و صنعت خواهد شد. اگر قرار است قانونی تصویب شود باید این قانون دائمی و دربرگیرنده همه حوزه‌های صنعتی و تولیدی باشد.

سیدکاظم دلخوش اباتری به عنوان دیگر مخالف طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان با بیان اینکه در مواقع و مقاطع مختلف مجلس با لوایح بانکی دولت همراهی داشته است، گفت: اما باید قبول کرد که دولت در ارائه و ساماندهی قوانین بانکی کوتاهی داشته است.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر قرار است اصلاح نظام بانکی صورت گیرد، این موضوع می‌تواند در لایحه نظام جامع بانکداری مطرح شود و تبدیل به قانونی دائمی شود اما دولت در این راستا چیزی ارائه نکرده است.

وی یادآور شد: این طرح هیچ مشوقی برای افراد منضبطی که به موقع پرداخت‌های خود را انجام می‌دهند، در نظر نگرفته است و با در نظر گرفتن سقفی برای جرائم بانکی طوری رفتار کرده که گویی ربا سقف مالی دارد.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بر چه مبنایی زمان برای بخشودگی جرائم تعیین شده است و این مباحث سوالاتی است که طرح مذکور به آن پاسخ نداده است و باید اذعان داشت که طرح مذکور قابلیت اجرایی ندارد.