Skip to Content

اظهارات مخالف و موافق یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

نماینده مخالف و موافق یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی بر ارتقاء قانون در این خصوص تأکید کردند اما نماینده مخالف عنوان کرد که با توجه به حجم زیاد طرح‌ها و لوایح در مجلس، هیأت رئیسه باید درباره اولویت‌ها برنامه‌ای مدون تنظیم کند.

 

 

محمد محمودی شاه نشین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، در نشست علنی امروز (دوشنبه، 23 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن در مخالفت با طرح مذکور گفت: بنده مخالف اصل موضوع تشدید مجازات اسیدپاشی نیستم بلکه باید به این موضوع پرداخته شود اما موضوع اصلی اولویت این طرح است چرا که تعداد طرح‌هایی که با اولویت در دستور کار مجلس قرار گرفته، فراوان است و تا پایان سال تمام نمی شود.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار از مجلس این است که طرح‌های مهمی همانند قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون تشکل‌ها و مدیریت جامع شهری در اولویت بررسی قرار گیرند، افزود: با توجه به حجم زیاد لوایح و طرح‌ها، تصویب اولویت‌دار یک طرح دیگر آن را در کشوی هیأت رئیسه قرار می‌دهد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی از هیأت رئیسه مجلس درخواست کرد که در برنامه‌ای مدون و مشخص طرح‌های اولویت‌دار برای بررسی را تا9 ماه آینده مشخص کند، تصریح کرد: تعداد موارد در دست رسیدگی و یک فوریتی از تعداد لوایح عادی بیشتر بوده و تهدیدی برای مجلس است، لذا در این راستا روش اولویت باید اصلاح شود.

 غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی ، به عنوان موافق یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن با بیان اینکه در حال حاضر ظلم مضاعفی به جامعه بانوان می‌شود، گفت: کشتن یک فرد انواع و اقسام متفاوتی دارد که یکی از انواع آن بحث اسیدپاشی است که کماکان ادامه داشته و هیچ‌گاه قطع نمی‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین موجود در زمینه اسیدپاشی پاسخگو نبوده و به همین دلیل بانوان از این ناحیه آسیب فراوان می‌بینند، افزود: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی به این دلیل تدوین شده که قانون در این حوزه به خوبی اجرا نمی‌شود و باید جلوی بزه‌کاری در این بخش گرفته شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح جدید تشدید مجازات اسید‌پاشی نکات مثبتی دارد که تکمیل کننده نواقص قبلی است، ادامه داد: تصویب این طرح می‌تواند عدم تکرار اسید‌پاشی یا به حداقل رساندن این جرم را در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فردی با اسید به شخص دیگری آسیب می‌رساند و به راحتی از کشور خارج می‌شود، تأکید کرد: مگر می‌شود شخصی یکی را نابینا کند یا زندگی او را با آسیب مواجه کند و سپس تخفیف از مجازات اخذ کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تأکید بر اینکه قوانین قبلی در حوزه اسیدپاشی با جرم تناسب ندارد، تصریح کرد: از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنم با یک رأی بالا طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را تصویب کنند تا افرادی که به شکل دائم یک فرد را از زندگی ساقط می‌کنند در برابر قانون پاسخگو شوند.