Skip to Content

اظهارات موافقان طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

موافقان کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات از افزایش شأن نمایندگی، ارتقای دموکراسی و ارتقای سطح مجلس به عنوان مزایای مجلس به عنوان مزایای این طرح نام بردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، عبدالله رضیان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 دی) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات گفت: از مهمترین محورهای این طرح که مورد مناقشه قرار گرفته، بحث استانی شدن انتخابات است که مخالفان و موافقان نقطه نظرات متفاوتی دارند.

رضیان: تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات حاشیه های انتخابات مجلس را از بین می برد

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در طول سال های پس انقلاب به دلیل ارتباط نزدیک میان مردم و حاکمیت و مردم و مجلس، چالش های زیادی در نحوه و نوع انتخاب نماینده مجلس داشتیم، افزود: در جهت ارتقا و بالا رفتن کارکرد مجلس، افزایش ظرفیت مجلس، حل مشکلاتی که نماینده در ارائه کارکرد مثبت داراست، ارتقای سطح دموکراسی، اعتباربخشیدن به فرهنگ سیاسی کشور و افزایش شأن نمایندگی لازم است، ناگزیر به تغییراتی هستیم، لذا استانی شدن انتخابات مجلس و افزایش مشارکت گروه های سیاسی و مردم در استان می تواند در تعیین نمایندگان پارلمان نقش بسزایی داشته باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: در گذشته این تغییرات در پایان هر دوره مجلس مطرح می شد و شائبه آن را به وجود می آورد که نمایندگان به دنبال حل مشکل خود هستند، ولی اکنون در زمان مناسبی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در طول 3 دهه اخیر محور بسیاری از مشکلات، منطقه ای و محلی بوده است ، ادامه داد: در حال حاضر مشکلات اقتصادی کشور و روابط با کشورهای دنیا از مهمترین چالش های کشور است، لذا باید کلان نگری داشته باشیم و نمایندگان از شأنیت و وزانت بیشتر و بهتر برخوردار باشند.

رضیان با بیان اینکه نمایندگان اکنون فرمانبر افرادی خاص در حوزه انتخابیه هستند، تصویب این طرح را موجب از بین رفتن حاشیه های انتخابات مجلس همچون خرید رأی و شائبه تقلب عنوان کرد.

کاتب: مجلس باید به مرکز تفکر ملی کشور تبدیل شود

در ادامه  غلامرضا کاتب به عنوان دیگر موافق کلیات این طرح توضیح داد: سابقه این طرح به مجلس هفتم برمی گردد که با سه نگاه در پیش گرفته شد؛ ارتقا و کارآمدی شوراهای شهر و روستا، شکل گیری و تقویت احزاب و نیز تقویت و ارتقا و افزایش قدرت مجلس شورای اسلامی.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز راهی نداریم جز آنکه تفکر و نگاه ملی را در کشور نهادینه کنیم، در نتیجه کانون تصمیم گیری نظام که مجلس است، باید به یک مرکز تفکر ملی تبدیل شود، لذا باید نگاه بخشی، قومی و قبیله ای از درون این نهاد برچیده شود.

وی با بیان اینکه امروز نمایندگان در مسائل اجرایی کوچک حوزه انتخابیه به دلیل مطالبات مردم مداخله می کنند، گفت: تداوم این رویه موجب انتقاد مجریان دستگاه های اجرایی و غافل شدن نمایندگان از ماموریت اصلی خو خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به کسانی که معتقدند این طرح به امنیت ملی آسیب می زند، اظهارداشت: این طرح باعث کاهش اختلافات شهرستانی، قومی و قبیله ای و تقویت جامعه اقلیت ها می شود.

ادیانی: درحال حاضر در برخی استان ها انتخابات به صورت استانی یا شبه استانی برگزار می شود

در ادامه  سید علی ادیانی به عنوان سومین موافق کلیات این طرح گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات مطابق قانون اساسی و اصل 64 است که به مجلس اجازه می دهد، حوزه انتخابیه و محدوده آن را تعیین کند.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما نباید مروج استنانداردهای دو گانه در کشور باشیم، افزود: هم اینکه در برخی استان ها انتخابات به صورت استانی یا شبه استانی برگزار می شود.

 

ارتقای سطح مجلس و تقویت شایسته گزینی،  دوری از حرکات پوپولیستی در انتخابات، تقویت احزاب و تشکل های مردمی، کاهش مظنه و گمان تقلب و خرید و فروش آرا، کاهش هزینه های سیاسی برای دستگاه های نظارتی، کاهش هزینه امنیتی و دعواهای بین شهری، کمرنگ شدن روابط قبیله ای، فامیلی و تعلقات شهری، تقویت پشتوانه آرای مردمی و حفظ سهمیه حوزه انتخابیه موجود در شهرستان ها از مزیت های طرح اصلاح قانون انتخابات است که ادیانی به آنها اشاره کرد