Skip to Content

اظهارات موافقان طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

نمایندگان موافق با طرح تشدید مجازات اسیدپاشی معتقدند که این طرح می تواند باعث حمایت های مادی و معنوی از قربانیان این عمل غیرانسانی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (دوشنبه، 30 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، گفت: باید با تصویب قوانینی از زنان و دختران جامعه دفاع کرد و کسانی که قربانی اسیدپاشی در کشور هستند باید تحت حمایت قرار گرفته و علاوه بر آن کسانی که مرتکب این عمل غیرانسانی شده اند بدون نوبت در دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار گرفته و اشد مجازات برای آن ها در نظر گرفته شود تا هیچ احدی جرئت انجام این عمل را در سر خود نپروراند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تمجید از تصویب این طرح در کمیسیون قضایی مجلس و ارائه آن به صحن علنی، افزود: این طرح، طرح مناسبی است که می تواند از قربانیان اسیدپاشی حمایت کرده و مرتکبان انجام این عمل غیرانسانی را به سزای اعمال غیرانسانی خود برسانند.

محمد کاظمی در موافقت با این طرح گفت: اسیدپاشی یکی از پدیده های نامطلوب اجتماعی است که می تواند علاوه بر ضربه روحی و جسمی به قربانیان این عمل غیرانسانی آن ها را از لحاظ ادامه زندگی دچار مشکل کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دنیا اسیدپاشی جرم خشونت آمیز، جرم انگاری شده است که باید مجازات های سخت برای آن در نظر گرفته شود و قربانیان آن باید تحت حمایت قرار گیرند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مخالفان این طرح که از ضعف آن صحبت کردند، گفت: این طرح که در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اخذ نظرات کلیه کارشناسان به تصویب رسیده و مجازات هایی که برای مرتکبان عمل اسیدپاشی در نظر گرفته شده است بالاترین حد مجازات است و در برخی از موارد بیشترین حد مجازات برای آن ها در نظر گرفته شده است که باید گفت می توان با تصویب این طرح حمایت های لازم از قربانیان اسیدپاشی انجام داد و حتی در برخی مواد این طرح از حمایت های بیمه ای، مادی و معنوی از آن ها صورت گرفته است که لازم است نمایندگان به آن رأی قاطع دهند.

زهرا سعیدی مبارکه در موافقت با طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، گفت: در قانون قبلی مشکلاتی برای قربانیان اسیدپاشی ایجاد شده بود که این قانون در قانون مجازات اسلامی ادغام شد تا بتواند از قربانیان حمایت کند اما این قانون نتوانست که قربانیان این عمل غیرانسانی را تحت حمایت قرار داده و مجازات هایی که در آن وجود داشت برای مرتکبین این عمل به حدی نبود که بتواند آن ها را به سزای عمل زشت خود برساند.

 

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این طرح می تواند علاوه بر تشدید مجازات مرتکبین عمل زشت و غیرانسانی اسیدپاشی قربانیان آن را مورد حمایت قرار دهد که امید است این طرح با رأی قاطعی به تصویب رسیده و دولت برای حمایت های مادی، معنوی و بیمه ای آن ها قدم برداشته و هزینه های درمانی آن ها را متقبل شود./