Skip to Content

اظهارات نماینده چالدران و ماکو مخالف لایحه پیشنهادی بودجه سال 98 کل کشور

اظهارات نماینده چالدران و ماکو مخالف لایحه پیشنهادی بودجه سال 98 کل کشور


نماینده ماکو و چالدران در مخالفت با لایحه بودجه سال 98 کشور در صحن علنی صحبت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، عین ا... شریف پور در نشست علنی نوبت عصر امروز (شنبه، 27 بهمن ماه) مجلس در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال 98 ضمن تسلیت شهادت تعدادی از پاسداران انقلاب اسلامی گفت: گروه های تکفیری بدانند حسب مسئولیت محوله رهبری به سپاه، دیری نخواهد پایید که به سزای اعمال خود خواهند رسید.

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس شورای اسلامی با تشکر از مردم به دلیل حضور در راهپیمایی 22 بهمن و تقدیر از پیام مقام معظم رهبری افزود: دشمن از همدلی، همسویی و هم افزایی قوای سه گانه و مردم هراس دارد، پس بجاست از دولت به دلیل ارائه لایحه بودجه 98 در موعد مقرر تقدیر کرد.

وی ادامه داد: همگان میدانیم بودجه پیش بینی درآمد و هزینه یک ساله کشور است؛ ما نمایندگان بدانیم کشور در شرایط خاص و ویژه اقتصادی قرار دارد پس تصمیمات مجلس نیز باید ویژه و متناسب با شرایط باشد.

شریف پور بر ضرورت رویکرد مجلس نسبت به تصویب بودجه مقاومتی تاکید کرد و گفت: منابع براساس تعریف علم مدیریت محدود است؛ بهترین منبع انسان است و آن هم انسان های پاک سرشت و متکبرستیز.

وی با بیان اینکه 5 منبع درآمدی در بودجه کشور وجود دارد، توضیح داد: نخستین منبع صادرات نفت است، وابستگی بودجه به نفت مشکل امروز کشور نیست و این بیماری از قبل انقلاب نیز وجود داشته و بعد از آن نیز شیطنت های استکبار در طی 40 سال مانع این رهایی شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به فشارهای بیرونی در فروش نفت تصریح کرد: اگر بتوانیم میزان پیش بینی شده در بودجه درخصوص فروش نفت را محقق کنیم، کاری بزرگ انجام شده است.

وی دومین منبع درآمدی در بودجه را درآمدهای مالیاتی توصیف کرد و افزود: در سیاست افزایش مالیات به جای کاهش صادرات نفت باید به این نکته توجه کرد که آیا جامعه تحمل این افزایش را خواهد داشت؟

شریف پور راهکار این موضوع را مبارزه با فرارهای مالیاتی دانست و گفت: وزارت اقتصاد موظف شود به جای افزایش فشارها، جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد.

به گفته این نماینده مجلس، "منابع خاص" که محل هزینه های آن براساس تعریف مشخص است، سومین منبع درآمدی در بودجه به شمار می رود و "درآمد حاصل از فروش اسناد و اوراق" به عنوان چهارمین منبع درآمدی بودجه است.

شریف پور در این خصوص گفت: درآمد حاصل از فروش اسناد و اوراق پیش خور نقدینگی های آتی کشور است.

این نماینده مجلس از دولت و کمیسیون تلفیق بودجه خواست یک راهبرد بینابین و به دور از افراط و تفریط در نظر گیرند، و افزود: برقراری تعامل و توازن بین منابع فوق اشاره، هنر دولت و مجلس در تصویب بودجه در شرایط کنونی را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مفاد تبصره های پالایش شده در بودجه در کمیسیون تلفیق جای تأمل دارد، خواستار توجه به عکس العمل مردم و توزیع عادلانه و منصفانه و به دور از تبعیض منابع کشور شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه به مزیت های بودجه 98 اشاره کرد و افزود: پیش بینی 14 میلیارد دلار از محل 21 میلیارد دلار درآمد صادرات نفت برای تامین کالاهای اساسی نظیر دارو و نهاده های کشاورزی با نرخ دولتی نشان از توجه بودجه به اقشار آسیب پذیر دارد و این امر یعنی کمک به امنیت روانی و تامین حداقل های معیشتی مردم.

شریف پور ادامه داد: دولت و مجلس با توجه به چند نرخی بودن ارز توجه داشته باشند که احتکار کالاهای اساسی صورت نگیرد و باعث صادرات مجدد این کالاها نشود؛ در این راستا توجه به انضباط مالی و تقویت نظارت دستگاه های ناظر بر عملکرد بودجه ضروری است.

وی تصریح کرد: افزایش اعتبار از 7 هزار به 8 هزار و 400 میلیاردتومان به سازمان های حمایتی با هدف رفع مطلق در راستای کمک به اقشار آسیب پذیر است؛ ضمن آنکه افزایش سقف مالیاتی برای حقوق و دستمزد تا 2 میلیون و 750 هزار تومان وجود دارد ولی یشنهاد می شود نمایندگان آن را تا 3 میلیون تومان هدفگذاری کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پیش بینی اعتبار برای متناسب سازی حقوق و دستمزد و افزایش اعتبار یک هزار میلیارد تومانی از محل افزایش 40 هزار میلیارد تومانی در بند (ج) تبصره 12 آن را گامی مهم در بودجه سال 98 دانست و گفت: پیش بینی 400 هزار میلیارد ریال در قالب جدول 21 به منظور تحقق ماده 106 برنامه ششم توسعه با هدف افزایش توان دفاعی کشور و تامین منافع و امنیت ملی از جمله توسعه و تقویت توان موشکی، پدافند هوایی در سطوح مختلف، هوشمند سازی سامانه های تسلیحاتی متناسب با تهدیدات، تقویت کمی و کیفی بسیج مستضعفان، حضور بیشتر مردم در صحنه های امنیت و دفاع از کشور، مقابله با جنگ نرم، جذب و به کارگیری بسیج ده ها میلیونی با رویکرد فرهنگی، اجتماعی، علمی و اقتصادی، توسعه و مشارکت بسیج سازندگی در کمک به دولت در امر محرومت زدایی و سازندگی کشور از دیگر ویژگی های لایحه بودجه 98 است.

شریف پور ادامه داد: پیش بینی 500 میلیارد ریال جهت خرید ماشین آلات برای شهرداری ها و دهیاری های کشور، پیش بینی افزایش هزار میلیارد تومانی مازاد بر سقف مندرج در بودجه در راستای متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری در بند الحاقی 3 تبصره یک و فروش حامل های انرژی در مناطق و بازارچه های مرزی از جمله مزیت های لایحه بودجه 98 است