Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

اعلام آمادگی ایران برای همکاری با جمهوری چک در زمینه تولید برق

اعلام آمادگی ایران برای همکاری با جمهوری چک در زمینه تولید برق


در دیدار رؤسای کمیسیون کشاورزی و اقتصادی با نایب رئیس مجلس سنای چک مطرح شد؛

نایب رئیس مجلس سنای چک و هیأت همراه با روسای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کردند.
 
به گزارش مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ نایب رئیس مجلس سنای چک و هیأت همراه امروز (دوشنبه، 26 مهرماه) با روسای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کردند.

شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه خوب مناسبات ایران و چک، بر ضرورت توسعه و گسترش روابط فیمابین در تمامی زمینه‌ها به ویژه اقتصادی، تجاری و سیاسی تأکید کرد و گفت: تقویت روابط دو کشور در حوزه روابط پارلمانی کمک شایانی به توسعه روابط در سایر بخش‌ها به ویژه اقتصادی می کند.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد با جمهوری چک در زمینه‌های صنایع تبدیلی، مدیریت پسماند، انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیریت منابع آب، حفظ محیط زیست و ... همکاری نماید.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی نیز در این دیدار با اشاره به روند مثبت و رو به رشد مناسبات دو کشور گفت: افزایش همکاری پارلمان‌های دو کشور در ارتقاء سطح همکاری‌های اقتصادی فی ما بین حائز اهمیت است.

وی افزود: در دو کشور ظرفیت های بالایی برای افزایش همکاری در حوزه بانکی، نفت، گاز ، انرژی، کشاورزی، معادن و گردشگری وجود دارد.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود به رویکرد اقتصادی جمهوری اسلامی در دوره پسابرجام اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در حال حاضر همکاری‌های مشترک اقتصادی با کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگر کشورها در حوزه‌های مختلف آغاز شده است.

وی گفت: بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران آمادگی همکاری در زمینه تولید برق با شرکت‌های بخش خصوصی جمهوری چک را دارد.

کعبی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به اهمیت گسترش همکار‌ی‌های اقتصادی و وجود بسترهای مناسب در دو کشور گفت: با ایجاد شرکت‌های فناوری تولید خرما و عملیاتی کردن پالایشگاه‌های پتروشیمی در جنوب کشور در کمک به بازار منطقه کشورهای خلیج فارس، عراق و منطقه آزاد اروند می‌توانیم اقدامات موثری انجام دهیم.

در ادامه این دیدار نایب رئیس و اعضای هیأت پارلمانی چک نیز با ابراز خرسندی از گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان دو کشور تأکید کردند دولت و پارلمان جمهوری چک از هرگونه اقدامی در جهت ارتقاء سطح مناسبات سیاسی، اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کند.

وی در همین راستا خاطرنشان کرد: جمهوری چک از توسعه همکاری های مختلف از جمله در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و سایر بخش های مورد علاقه طرفین استقبال می کند.