بازگشت به صفحه کامل

اعلام زمان ثبت‌نام نامزدهای خبرگان و مجلس

اعلام زمان ثبت‌نام نامزدهای خبرگان و مجلس


سخنگوی وزارت کشور گفت: نام‌نویسی برای نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۸ آذر و برای خبرگان رهبری از ۲۶ آذر آغاز می‌شود؛ در این انتخابات حدود ۹۶۰ هزار نفر عوامل اجرایی فعال خواهند بود.

حسینعلی امیری با بیان اینکه حوزه‌های اصلی اخذ رای شامل ۲۰۷ حوزه در کشور است، اظهار داشت: برآورد می‌شود که تقریباً حدود شش هزار نفر نسبت به دوره گذشته مجلس شورای اسلامی بیشتر نامزد شوند و پیش‌بینی می‌شود انتخابات پرشکوهی را در ۷ اسفند ۱۳۹۴ در کشور شاهد باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد، این انتخابات باشکوه و پرشور به ارتقای امنیت و وحدت و انسجام ملی منجر شود و یک مجلس در تراز جمهوری اسلامی ایران شکل بگیرد.

سخنگوی وزارت کشور گفت:‌ تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات از اواخر سال گذشته شروع شده است و یکی از مسائل مهمی که در این دوره خواهیم داشت انتخابات الکترونیکی در بخش‌هایی از کشور است.

امیری افزود: دولت مصوب کرد که در کلانشهرها و تعدادی از شهرستان هایی که بستر فراهم است، انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های لازم برای انتخابات الکترونیکی در کشور فراهم است، گفت: انتخابات ۲۵ فرایند دارد که تا به حال ۲۴ فرایند آن، از ثبت‌نام تا مرحله اخذ رأی به صورت الکترونیکی انجام شده است.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه نکته قابل توجه در این دوره اجرای فرایند بیست و پنجم، یعنی جایگزین کردن صندوق‌های الکترونیکی به جای صندوق‌های دستی است، افزود: با توجه به اینکه انتخابات علاوه بر مردم که رکن اصلی هستند، دو رکن دیگر «اجرا و نظارت» هم دارد، این دو رکن باید با شورای نگهبان هماهنگ شود و این تعاملات و بحث‌های هماهنگی از اسفند ماه گذشته آغاز شده است.

امیری گفت: در این انتخابات صندوق های اخذ رأی ساخته شده نمونه در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت و آنها نظرهایی داشتند و اعمال شد؛ درخصوص نمونه دوم دستگاه که در دو هفته گذشته در جلسه شورای نگهبان ارائه شد، کارشناسان توضیحاتی دادند و سوالاتی مطرح و پاسخ داده شد.

وی درخصوص رویکرد شورای نگهبان افزود: شورای نگهبان با انتخابات الکترونیکی موافق است؛ البته به نحوی که نظارت شورای نگهبان در این زمینه تأمین شود و آنها با جدول زمان‌بندی و تجهیزات فنی صندوق های اخذ رأی الکترونیکی موافقت کردند.