Skip to Content

افتخار ایرانیان میزبانی امام رضا (ع) است

افتخار ایرانیان میزبانی امام رضا (ع) است


رئیس مجلس شورای اسلامی با تبریک میلاد امام رضا (ع) گفت:

افتخار ایرانیان میزبانی امام رضا (ع) است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خبرگزاری صدا وسیما ، آقای لاریجانی در ابتدای جلسه علنی افزود : شرایط سیاسی و فرهنگی زمان امام رضا و پدر بزرگوار ایشان جدای از سلطه دیکتاتوری خلفای عباسی با جریان های مهم فکری همراه بود .

وی گفت : نوع اقدامات امام رضا (ع) را می توان در این بستر تاریخی مورد ارزیابی قرار داد و فهم سلوک فکری آن ولی خدا ، بهترین پاسداشت آن حضرت است .

لاریجانی گفت : کیفیت شهادت امام موسی کاظم (ع) زمینه پیدایش و رشد فرقه واقفیه را  ایجاد کرد که مسلکی بود و امام (ع) با ‌آن مبارزه داشت.

وی تصریح کرد : فعالیت غالیان که اهل غلو بودند ، فعالیت مترجمان که درصدد پخش انحرافات فکری فرهنگ سایر ملل در جامعه اسلامی بودند ، آزادی سیاسی همراه با کار فرهنگی که فرقه های مختلف فکری را پدید آورد و جریانی که  درصدد بود بنی عباس را طرفدار اهل بیت معرفی کند از جمله  مسائلی بود که در دوران امام رضا (ع) رواج داشت.

رئیس مجلس گفت : مامون نیز که گرایش اعتزالی و عقل گرا داشت  به بحث های مختلف دامن می زد و می خواست شرایط فرهنگی جامعه را آشفته تر کند و باید در چنین شرایطی  سلوک و رفتار امام رضا (ع) را مورد ارزیابی قرار داد .

لاریجانی افزود : امام (ع) در مدت زندگی نورانی خود تالیفات و مناظرات مختلفی داشته اند  که مشحون از تفکرات توحیدی است.

وی رساله ذهبیه ، فقه رضوی ، صحیفه الرضا و مناظرات علمی و کلامی آن حضرت را آثار به جا مانده از آن امام همام برشمرد و گفت : روایات بسیار زیادی نیز از آن حضرت  در دست ماست که در همه این آثار  می توان این برداشت مهم را داشت که توجه آن حضرت به عقل و جایگاه آن به عنوان مبنا در مکتب اهل بیت است و تلاش می کردند مسیر عقل گرایی را در طریق حق به کمال برسانند.

وی گفت : امیدواریم خدا این استعداد را برای درک معارف اهل بیت (ع)  به ما اعطا کند تا با آن خط فکری ائمه را بشناسیم و به کار بندیم.