Skip to Content

افزایش ناگهانی مدارس مهارتی غیرمنطقی است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تنها ۱۸درصد دانشگاه‌ها در کشور مهارتی هستند، گفت: اگرچه باید تعداد مدارس و دانشگاه‌های مهارتی افزایش یابد اما حرکت‌های جهشی در حوزه‌ آموزش خطرناک است

 

به کزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ کارن خانلری با اشاره به اینکه تنها 18درصد دانشگاه‌ها در کشور مهارتی هستند، گفت: با وجود آنکه افزایش رشته‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای در مدارس و دانشگاه‌ها جزو قانون و اهداف بالادستی است اما این مهم به دلایل مختلف مغفول مانده است و اکنون دولت و وزراتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری با رسیدن به درک آن در راستای افزایش رشته‌های مهارتی و تجهیز دانشگاه‌ها و مدارس مرتبط حرکت می‌کنند.

نماینده مردم ارامنه شمال در مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به اینکه درصد مدارس و دانشگاه‌های مهارتی بسیار پایین‌تر از آن است که بتوان اهداف و قوانین برنامه ششم توسعه و اسناد بالادستی را اجرایی کنند، افزود: اگرچه درصد مدارس و تجهیزات لازم برای رسیدن به آنچه در قانون آمده پایین است اما توقع افزایش ناگهانی آن‌ها نیز غیرمنطقی است لذا باید گام به گام و به صورت تدریجی به سمت اهداف تعیین شده پیش رفت.  

وی تاکید کرد: رفتارهای آنی و حرکت‌های جهشی در حوزه‌هایی همچون آموزش خطرناک است چراکه این حرکت‌ها می‌تواند یک تا چند نسل را به لحاظ آموزشی دستخوش تاثیرات نامطلوب کنند.

خانلری همچنین زیرساخت‌ها را در این حوزه بسیار ناکافی دانست و افزود: باید در راستای افزایش زیرساخت‌ها به صورت سیستماتیک حرکت کرد هرچند ایجاد زیربنا نیازمند منابع و اعتبار است و دولت در شرایط نامناسب اقتصادی کنونی پول ناچیزی در دست دارد.

وی یکی از بزرگترین چالش‌های کنونی را شکاف میان دانشگاه‌ها و بازار کار دانست و افزود: درصد بسیار بالایی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهارت ایجاد اشتغال ندارند و این خود به معنی افزایش بیکاری در جامعه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه مجلس آمادگی دارد با تمام توان این چالش را از پیش روی مردم بردارد، پیشنهاد داد: برای کم کردن شکاف میان محیط دانشگاهی و بازار کار دانشگاه‌های غیرمهارتی نیز در حد توان آموزش دروس عملی را در کنار دروس تئوری اضافه کنند و از دانشجویان کار عملی بخواهند./