بازگشت به صفحه کامل

آمریکایی ها در نامه ای به تخلفاتشان از برجام اقرار کردند

آمریکایی ها در نامه ای به تخلفاتشان از برجام اقرار کردند


پس از تذکر نماینده تهران در خصوص اقدامات کنگره آمریکا رئیس مجلس در پاسخ به وی گفت: آمریکایی ها نامه‌ای نوشته‌اند که این تخلف را به نحوی رفع خواهند کرد و اگر این تخلفات حل نشود مقابله با آن صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی؛ حمید رسایی در تذکری شفاهی خود در جلسه علنی امروز مجلس اظهار داشت: آیا مجلس دستور کار مهمتر از اجرایی کردن فرمان‌ها و احکام حکومتی رهبری دارد؟ آیا مجلس وظیفه‌ای درباره نظارت بر مصوبات خود دارد؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با قرائت بند 2 نامه مقام معظم رهبری افزود: ایشان در این نامه می‌فرمایند در سراسر دوره 8 ساله وضع هر گونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای از جمله بهانه‌های تکراری خودساخته، تروریسم و حقوق‌بشر توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکره نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند 3 مصوبه مجلس اقدامات لازم را انجام دهد.

وی همچنین با اشاره به بند 3 مصوبه مجلس تصریح کرد: بر اساس این بند دولت موظف است هر گونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متناسب در جهت احقاق حقوق انجام شود، همکاری داوطلبانه متوقف شود، توسعه سریع برنامه‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران ساماندهی شود.

رسایی خطاب به علی لاریجانی یادآور شد: آقای ظریف، آیت‌الله آملی‌لاریجانی، آقای ولایتی، آقای شمخانی و همچنین حضرتعالی  گفتید تحریم‌هایی که بعد از امضای برجام علیه ملت ایران اعمال شده، نقض برجام است؛ اکنون 11 تحریم دیگر در دستور کار است و منتظر هستند اراک بتون‌ریزی شود تا سایر تحریم‌ها را اعمال کنند.

وی خاطرنشان کرد: سانتریفیوژها را جمع‌آوری کردند و از وزارت خارجه پیام تبریک فرستادند؛ حال اگر اراک پر شود، دیگر کاری نمی‌توان کرد، به نظر می‌رسد باید برای هفته آینده از طرف وزارت امور خارجه گزارشی به مجلس ارائه شود.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر با بیان اینکه وضعیت آنگونه که شما می‌گویید، اسفناک نیست، توضیح داد: درست است که آنها تخلف کرده‌اند، اما پیگیری‌ها صورت گرفته تا این تخلفات رفع شود، کنگره آمریکا در وضع تحریم‌های جدید علیه ایران بعد از برجام تخلف کرده است ولی پیگیری شده که تخلفشان را رفع کنند، آمریکایی‌ها نامه‌ای نوشته‌اند که این تخلف را به نحوی رفع خواهند کرد و بدون شک اگر این تخلفات حل نشود، مقابله با آن صورت می‌گیرد و برای این موضوع نیز فکر شده است.

علی لاریجانی افزود: نمی‌توان اگر تخلفی صورت گرفت، اجرای کل برجام را متوقف کرد، چرا که در خود برجام، ساز و کارهایی برای این موضوع تعریف شده است، بدون شک هر کاری رفتار متناسب با خود را می‌طلبد، چرا که هیچکس نمی‌خواهد منافع ملی به خطر بیفتند.

رئیس مجلس در پایان بیان داشت: من در مورد روادید اعلام کردم که تخلفی صورت گرفته و مطابق روح قانون برجام نیست و این تذکر از این جهت درست است، لیکن حل آن به گونه‌ای نیست که کل برجام متوقف شود و باید راهی که اصلاح این امر را به دنبال دارد، پیگیری شود تا منافع کشور حفظ شود. اگر نتیجه نداد اقدامی مقابل با آن صورت گیرد.