Skip to Content

امکان آبستراکسیون لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم

نوروزی خبر داد:

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: تعدادی از نمایندگان مخالف الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم، خواهان رایزنی با دولت برای مسکوت ماندن این لایحه هستند و در صورتی که توضیحات دولت برای الحاق به این کنوانسیون کافی نباشد و اصرار دولت برای طرح این لایحه در مجلس، امکان آبستراکسیون نمایندگان وجود خواهد داشت.

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی با اشاره به جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفت: تعدادی از نمایندگان مخالف الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم، خواهان رایزنی با دولت برای مسکوت ماندن این لایحه هستند و در صورتی که توضیحات دولت برای الحاق به این کنوانسیون کافی نباشد و اصرار دولت برای طرح این لایحه در مجلس، امکان آبستراکسیون نمایندگان وجود خواهد داشت.

وی افزود: ابن اعتقاد در میان نمایندگان وجود دارد که این کنوانسیون مربوط به FATF و کنترل و نظارت مرکز FATF بر همه مسائل اقتصادی ، پولی و بانکی ایران است و به خاطر عدم اطمینانی که آمریکا در برجام ایجاد کرد و یکطرفه عقب کشید دیگر لزومی برای پیوستن به FATF وجود نخواهد داشت.

نوروزی با بیان اینکه ارتباط با FATF لازمه ارتباطات پولی _ بانکی ما با غرب ، فروش نفت و آزاد شدن سیستم بانکی ما بود تصریح کرد: رفتار امریکا باعث ایجاد تزلزل در قبول این کنوانسیون و مابقی تعهدات FATF شده است چه تضمینی وجود دارد که بعد از تعهدات و امتیازاتی که به FATF دادیم  باز هم این عقب نشینی ها رخ ندهد؟

عضو فراکسیون ولایی مجلس خاطرنشان کرد: یکی از دلایل مهم دیگر مخالفت نمایندگان با الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم این است که آنها تعریف دوگانه از تروریسم دارند و احتمال دارد نهضت های آزادیبخش و یا مراکز انقلابی ایران مثل سپاه پاسداران، حزب الله لبنان و انصارالله یمن را تروریسم معرفی کنند.

وی ادامه داد: البته دولت شرط تفسیری گذاشته که تفسیر تروریسم به عهده شورای عالی امنیت ملی ایران است اما ممکن است آنها این تفسیر ما را قبول نکنند لذا با توجه به شرایط پیش آمده بسیاری از نمایندگان خواهان مسکوت ماندن این لایحه هستند.