Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

انتقاد از وابستگی درآمد شهرداری‌ها به ساخت‌وسازها

انتقاد از وابستگی درآمد شهرداری‌ها به ساخت‌وسازها


بدری مطرح کرد:

سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس با انتقاد از وابستگی درآمدهای شهری به بازار مسکن، گفت: محل‌های تامین منابع پایدار شهری و فرمول‌های وصول این منابع باید در مجلس اصلاح شود.
 
به گزارش مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛صدیف بدری در واکنش به اظهارات رئیس شورای عالی استان‌ها مبنی بر ارائه طرح درآمد پایدار شهرداری‌ها به مجلس، گفت: این موضوع از مدت‌ها پیش مطرح بوده و وزارت کشور نیز برای ارائه لایحه وعده‌هایی به نمایندگان مجلس داده بود، در هر حال این طرح پس از اعلام وصول به کمیسیون‌های تخصصی مجلس مانند کمیسیون عمران، برنامه و بودجه و شوراها و امور داخلی کشور ارسال و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلام با تاکید بر ایجاد درآمد پایدار برای مدیریت شهری، تصریح کرد: شهرداری‌ها بر مبنای درآمدهای پایدار می‌توانند برنامه‌ریزی‌های عمرانی، نگهداشت شهر، امور زیست‌محیطی و کنترل شهری را انجام دهند، این در حالی است که هم‌اکنون بیشترین عوارض به عنوان درآمدهای پایدار از محل صدور پروانه و ساخت و ساز تامین می‌‌شود که بنا به وضعیت بازار مسکن متغیر است.

وی با بیان اینکه ایجاد منابع پایدار شهری یک ضرورت است، گفت: لوایح درآمد محلی که توسط شهرداری‌ها تهیه و از سوی شوراهای اسلامی شهر و روستا به تصویب می‌رسد بر اساس تبصره ذیل ماده پنجاهم قانون مالیات بر ارزش افزوده‌ه است که این منابع نیز عموما شکننده است.

بدری حل مشکلات درآمدی شهرداری‌ها را تنها توسط مجلس ممکن دانست و گفت: در طرح مذکور باید فرمول‌های تامین درآمدهای پایدار شهری اصلاح شود و برای استان‌ها و شهرهای مختلف براساس شرایط محلی تصمیم‌گیری شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تامین منابع پایدار شهری از طریق اخذ عوارض متعدد را تنها یکی از راهکارها دانست و تصریح کرد: قطعا تکالیف تامین منابع پایدار شهری از طریق پیش‌بینی‌های تامین منابع از درآمدهای عمومی شهر تعیین خواهد شد، برای این منظور درصدی از منابع مالیات‌های دولتی هم جهت ایجاد درآمدهای پایدار شهری پیش‌بینی می‌شود.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون اکثر درآمدهای شهری از جیب شهروندان تامین می‌شود، افزود: عوارض‌های دیگری چون عوارض بهره‌برداری و نگهداشت شهر می‌توان از شهروندان اخذ کرد، در واقع بیشترین درآمدهای شهرداری‌ها را خود شهروندان تامین می‌کنند، با این حال فرمول و محل تامین منابع ممکن است متفاوت باشد که در طرح درآمدهای پایدار شهرداری‌ها این موارد باید اصلاح شود.

بدری در توضیح آسیب‌های درآمدهای ناپایدار شهری ضمن یادآوری اینکه درآمدهای ناپایدار به رفاه شهروندان آسیب بسیار رسانده، گفت: درآمدهای ناپایدار سبب شده تا شهروندان نتوانند خدمات مناسب و لازم از سوی مدیریت شهری دریافت کنند کما اینکه معماری و زیبا سازی و رفت‌وروب شهری نیز مشکلات را دو چندان کرده است.

سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت‌ها هم با وجود وظیفه و تکلیفی که برعهده داشتند با عدم پرداخت منابع توسعه مترو و عدم پرداخت سهم شهرداری‌ها از جرایم راهنمایی و رانندگی، فروش سوخت و مالیات ارزش بر افزوده در عدم ایجاد منابع پایدار سهیم بوده اند.

مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها ضمن بیان این خبر که طرح درآمد پایدار شهرداری ها برای تصویب به مجلس رفته است، گفت: به منظور افزایش درآمدهای پایدار بر اساس اختیارات موضوع بندهای ۱۶ و ۲۳ ماده ۱۷ و ۷۷ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخابات شهرداری ها نسبت به برقراری عوارض و بهای خدمات اقدام کنند.