Skip to Content

بازار این روزهای ارز متاثر از تشکیل بازار متشکل ­ارزی است

تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو از اقدامات انجام شده دولت براي اصلاح ساختار بودجه تا اقدامات مجلس در مقابل مشکلات اقتصادی كشورگفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: آنچه به چشم می خورد این است که قیمت ها در گذر از رقابت در حدی منطقی و پرثبات باقی بماند، گویی ثبات به بازار ارز برگشته است.­ در چند حرکت سیاسی اخیر مشاهده شد­ که تاثیری بر بازار ارز نگذاشت و افزایشی ظریفی پیش آمد که باز­ عقب نشینی صورت گرفت و نرخ ها کاهش یافت.

او ادامه داد: البته­ نباید از سیاست های بانک مرکزی متاثر از تصمیمات دولت و همین طور اثر گذاری آگاهی مردم بر بازار بر حذر بود.
تاجگردون تصریح کرد: با اینکه بانک مرکزی بسیار­ محتاطانه­ عمل می کند اما حرکت رو به جلو خوبی را پیش گرفته و در آینده شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود.
او در خصوص وضعیت ارز­ 4­هزار و 200­تومانی در بازار و اقتصاد گفت: امروز تقریبا کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دیگر نباید ارز 4 هزار 200 تومانی به شکل و شمایل امروزی در بازار وجود داشته باشد حتی در زمان بررسی بودجه برای داروها وارداتی سعی کردیم­ این وضعیت را تبدیل کنیم ­البته فردای آن روز نظرمان برگشت چون قیمت دارو با نوسان مواجه شد.

تاج گردون از تصمیمات بعدی برای ارز 4 هزار و 200 تومانی چنین گفت: در قانون برنامه و بودجه سال 98 ، شرایط ارز را طوری تنظیم کردیم که  مابه التفاوت قیمت در جیب مردم برود . البته چندی قبل مجلس در جلسه ای غیر علنی به موضوعی پرداخت مبنی براینکه کارت هایی­ دوباره به اقتصاد برگردد تحت القاب کوپن­ پیشرفته یا مدرن در جلسات شورای هماهنگی هم این موضوع مدام به بحث­ گذاشته می شود تا این لحظه نگاه رئیس جمهور به این موضوع بسیار محتاطانه است البته نباید از­ این موضوع غافل بود که تقاضای ارز برای کالاهای وارداتی هر روز رو به افزایش است و این امر علامت خطر ناکی برای سیستم ارزی و بودجه کشور تلقی می شود .
اما اگر چنین طرحی مصوب شود می توانیم فشار بر بازار ارز را کاهش و تفاوت ریالی کالاها را­ در جیب مردم واریز کنیم.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: وزرا در لفافه­ و پنهانی و یواشکی بارها موافقت خود برای اجرایی شدن این طرح بیان کرده اند اما روی هم رفته رئیس جمهور و دولت چندان اعتقادی به این موضوع ندارد.
تاج گردون گفت: مدتی است که اقلامی همچون گوشت دیگر از ارز 4 هزار و 200 تومانی عبور کرده و این ارز دیگر شامل این کالا نمی شود ما تصمیم داریم اگر مردم می خواهند 10 کیلو برنج بخرند، نحوه واریز به کارت کوپن مدرن طوری باشد که پاسخگوی نیاز 10 کیلو برنج باشد همانطور که مردم امروز نگران معیشتشان هستند ما هم باید نگران معیشت مردم باشیم البته دولت و شخص رئیس جمهور معتقد است که هنوز به این باور نرسیده که این اقدام اثر­ تورمی­ ندارد و هر وقت به این باور رسیدم اقدام اجرایی خواهد داشت.
او ادامه داد: در جلسات انجام گرفته بانک مرکزی از آمادگی بانک ها برای فعال سازی عابر بانک هایی به منظور کالا برگ الکترونیکی خبر داده و همزمان وزارت تعاون هم از عرضه گوشت طبق این طرح بعنوان یک اقدام موفق یاد کرده و موضوع مورد بحث و حساس را کالاهای دارویی عنوان کرده است.

 

تاج گردون در خصوص اصلاح ساختار قانون بودجه گفت: آنچه تا کنون از سوی سازمان برنامه صورت گرفته متن تکان دهنده ای ندارد حدود 70 درصد آن رویکردهایی بود که در گذشته هم جاری و ساری بوده است و بخشی از آن هم بدیهیاتی است که از برنامه دوم و سوم توسعه مطرح و در دستور اجرا شدن قرار گرفته است . متاسفانه موضوعاتی که در برنامه اصلاح ساختاری بودجه طرح شده چندان هم سنگ نیست به این ترتیب نمی توان بخوبی مورد ارزیابی و اجرا قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طبق جلسات مجلس شرایط افزایش حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در محدوده یک میلیون الی دو و نیم میلیون تومان خوب است و حدود 39 و نیم درصد افزایش را مشمول می شوند اما بخش اعظم مشکل و البته گلایه در مورد 3 الی 5 میلیون تومان بگیران است گویا شامل افزایش راضی کننده ای نشداند البته ما با تصویب لایحه ای این چنین موافق نیستیم زیرا به ضرر حقوق بگیران است.
تاج گردون در خصوص وضعیت عمومی اقتصاد کشور گفت : از آنجا که نفت در اقتصاد کشور بسیار متاثر است عدم تکیه بر اقتصاد نفتی در آینده محسوس خواهد بود تا زمانی که اثر اقتصاد نفتی بر جامعه را کم رنگ نکنیم همچنان شاهد کاهش شاخص منفی اقتصادی خواهیم بود بی شک این شاخص تا پایان امسال مثبت نخواهد شد اما نمی توان انتظار کاهنده شدن نرخ منفی اقتصاد را داشت.
او ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر حدود 25 میلیون پرونده حقوق بانکی با بدهی بالای 4 میلیارد تومان محاکم قضایی باز است این یعنی حدود 10 میلیون فعال یا بنگاه اقتصادی در کشور داریم که دست و پایشان بسته است.
البته یکی از بهترین راهکارها برای خلاصی از این مشکلات اقتصادی و رهایی بانک ها از دامان چنین پرونده هایی، این است که با همت بانک مرکزی مجوزی صادر شود که پول ها به گردش در آید و تحت تسهیلات به بنگاه ها اقتصادی تخصیص یابد.
او تصریح کرد: کمک ما به بخش تولید تهاتر بدهی ها است در سال 97 هم حدود 100 هزار میلیاردتومان در این خصوص مصوب گردید البته دراین موضوع بخش خصوصی کم کاری داشته است به این خاطر این طرح را در سال 98 تکرار کرده ایم.
تاج گردون در خصوص واگذاری سهام دولت در شرکت های خودرو ساز کشور به بخش خصوصی گفت: این اقدام در شرایط فعلی اصلا به صلاح نیست زیرا شرایط کنونی زمان مناسبی برای این واگذاری نمی باشد البته این واگذاری در شرایط فعلی به نفع خودروسازی و مردم هم نیست.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت:در اصلاح بودجه سال 98 طرحی برای افزایش هزینه آب و برق دیده نشده دولت هم باید به سمتی برود که افزایش قیمت را برای مصرف کنندگان حجم بالا در نظر بگیرد.