Skip to Content

باید ها و نبایدهای حذف صفر و تغییرواحد پول ملی

باید ها و نبایدهای حذف صفر و تغییرواحد پول ملی


گزارش اختصاصی مجلس تی وی از مصوبه دولت درخصوص حذف 4 صفر از پول ملی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی هیات دولت در جلسه چهارشنبه 9 مرداد به ریاست رییس‌جمهوری، لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند.

 

این تصمیم با هدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته است، اتخاذ شد.

 

همچنین کاهش هزینه چاپ، نشر اسکناس و سکوک و نیز رفع مشکلاتی از قبیل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالای اسکناس و سکه و خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی کشور، از دیگر اهداف لایحه عنوان شده است.

 

این طرح اگرچه هنوز نیازمند مسیر طولانی برای اجرا است و باید در مجلس نیز مصوب شود، از طرف دیگر دوره گذار از ریال به تومان ۲۴ ماه پیشنهاد شده که باید اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی جمع‌آوری و جایگزین ‌شوند. با این حال طبق سیاست بانک مرکزی قرار است واحد پولی ملی جدید با عنوان تومان جایگزین ریال ‌شود که هر تومان معادل ده هزار «ریال فعلی» و یک‌صد «ریال جدید» خواهد بود. این طرح می‌تواند در کوتاه‌مدت آثار روانی مثبتی به همراه داشته باشد.

 

مجلس تی وی در گفت و گو با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی مجلس به بررسی اما و اگرهای اجرای این طرح پرداخته است که در ادامه می آید.

 

 

برای جان دوباره پول ملی ناگزیر به حذف صفر از پول ملی هستیم

 

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مجلس تی وی با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی اقتضای شرایط کنونی است گفت: در حال حاضر چاره دیگری نداریم و برای جان دوباره به پول ملی ناگزیر هستیم که چهار صفر را حذف کنیم.

 

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که با این اقدام پشتوانه های ملی کشور را کاهش می دهیم و تکرار آن به عنوان رویه، چیز بدی است اما همانند مصرف دارو برای بیمار، در شرایط امروز چاره ای غیر از این روش نخواهیم داشت.

 

جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در مجلس به دنبال این هستیم در لایحه دولت قید شود که چه ضمانت هایی برای عدم تکرار این رویه وجود دارد تصریح کرد: دولت برای این اقدام، رویه کشورهای اروپایی را مثال می زند اما وقتی بررسی می کنیم آلمانی را می بینیم که 16 بار رقم پولی خود را تغییر داد و دچار خسارت ها و آسیب هایی شد که تجربه ثابت کرد این اقدام خیلی هم مورد نیاز و مؤثر نبوده است.

 

وی با تأکید بر اینکه برای حذف 4 صفر از پول ملی انتخاب دیگری نداریم خاطرنشان کرد: دولت باید تضمین نماید که این اقدام تبدیل به رویه نشود و استمرار نیابد چرا که پول باید ارزش خودش را پیدا کند.

 

 

حذف 4 صفر از پول ملی اولویت کشور نیست

محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مجلس تی وی  با بیان اینکه برای مسائل مهم و کلان اقتصادی از جمله فرمان اجرایی مقام معظم رهبری در طرح اصلاح ساختار بودجه کشور هنوز مدل عملیاتی مشخصی تعریف و اجرایی نشده است لذا حذف 4 صفر از نظر مجلس اولویت نیست، اما اینکه این موضوع به طور اساسی کار درستی است مجلس معتقد است که درست است.

وی مبا اعتقاد براینکه این کار به شرایط جامعه کمک خواهد کرد و آثار مثبتی خواهد داشت افزود: باید با دولت به تفاهماتی برسیم تا در کاهش تورم و از بین بردن تورم تلاش کند. 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس تصریح کرد: ضعف نظارتی بانک مرکزی و حجم نقدینگی به اقتصاد کشور صدمه زده است بنابراین انتظار از دولت این است که اولویت‌ها باید مبنا باشد و بر اساس آن تصمیم گیری شود و ساختارهایی که لازم است اصلاح شود ، در صورت انجام این کارها حذف 4 صفر دیگر مطرح نخواهد بود.

وی با بیان اینکه حذف 4 صفر حتی ممکن است در صحن علنی مجلس حذف شود و به تصویب هم نرسد افزود: در سال‌های پایانی دولت، باید یکی از موضوعات مهم اقتصادی کشور یعنی اصلاح ساختار بانک مرکزی در اولویت قرار بگیرد.

 

 

حذف 4 صفر از پول ملی، تأثیری در مهار تورم و بهبود وضع اقتصادی ندارد

 

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مجلس تی وی با بیان اینکه حذف صفر از پول ملی یک امر ماهیتی نیست گفت: در کشورهایی که تورم در یک دوره زمانی خیلی زیاد می شود و ارزش پول ملی پایین می آید به منظور صرفه جویی در چاپ اسکناس و همچنین تأثیر روانی بر افکار عمومی اقدام به حذف صفر از پول می کنند.

 

کریمی نماینده مردم اراک در مجلس افزود: این لایحه چندین بار در دولت مطرح شده و بازتاب رسانه ای پیدا کرده ، این تصمیم دولت در شرایط امروز تصمیم مثبتی است به شرطی که تمام ابعاد آن مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد.

 

عضو کمیسیون اقتصادی معتقد است: حذف 4 صفر از پول ملی، تأثیری در مهار تورم و نیز بهبود وضع اقتصادی ندارد زیرا یک امر شکلی است اما می‌تواند در کوتاه‌مدت آثار روانی مثبتی به همراه داشته باشد.

 

دولت نگرانی مردم را جهت حذف صفر از پول ملی رفع نماید

 

عبدالرضا مصری عضو هیأت رئیسه مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مجلس تی وی درباره حذف 4 صفر از پول ملی گفت: امروزه بعضی از کشورها به دلیل اقتضائاتی تعدادی از صفرهای پول خود را حذف می کنند در این خصوص توجه به نکاتی برای حفظ ارزش پول حائز اهمیت است.

 

وی با بیان اینکه حجم پول زیاد برای خرید کالا از نظر روانی اثر منفی دارد تصریح کرد: زمانی که تورم ایجاد می شود و ارزش پول ملی کاهش می یابد طبیعتاً قیمت کالاها افزایش پیدا می کند؛ یکی از تصمیمات در چنین شرایطی حذف صفر از پول است تا از کاهش ارزش آن جلوگیری شود البته دولت باید تضمین دهد که این اقدام به صورت شوک و قابل برگشت نباشد.

 

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور چاپ اسکناس را یکی از دلایل حذف صفر از پول ملی بیان کرد و یادآور شد: بعضی مواقع انقدر ارزش اسکناس کم می شود که چاپ آن بیشتر از ارزشش هزینه در بر دارد.

 

وی با بیان اینکه حذف صفر از پول ملی طبیعتاً از نظر اقتصادی عوارض خودش را دارد خاطرنشان کرد: در خصوص این عدد باید مطالعات اقتصادی دقیقی صورت گیرد تا با توجه به شرایط امروز بیشترین منافع برای کشور و مردم ایجاد شود.

 

مصری با اشاره به اینکه هنوز این لایحه به مجلس نیامده و نظر کارشناسان مرکز پژوهش ها هم مشخص نیست تأکید کرد: حذف صفر از پول ملی امر بدیع و تازه ای نیست و در بسیاری از کشورها این کار صورت گرفته و در کشور خود ما هم سالهاست مطالعاتی انجام شده است.

 

وی درباره کشور ترکیه اظهار داشت: ترکیه در یک مقطعی چندین صفرش را حذف کرد و چون بعد از آن برنامه اقتصادی درستی هم به کار گرفت حذف صفر برایش مثبت بود و باعث حفظ ارزش پول ملی اش شد.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با ابرازامیدواری از نتیجه بخش بودن حذف صفراز پول ملی افزود: دولت باید برنامه ریزی اقتصادی دقیقی انجام دهد تا ارزش پول حفظ شود وهمچنین نگرانی مردم برای این تغییرات را با ایجاد واحد خرد در دسترس وعدم تغیییر قیمت ها  ناشی از حذف صفر رفع نماید.