Skip to Content

برخی مجموعه های خیریه صورت مالی خود را افشا نمی کنند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از عدم افشای اطلاعات مالی شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون نزد سازمان بورس انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، محمدرضا پورابراهیمی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 22 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوالش از وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: سوال بنده یک سال و نیم است که در دستورکار مجلس قرار گرفته و این سوال در راستای اجرای یک قانون بوده که در سال 93 در مجلس تصویب شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال 93 برای کمک به افشای اطلاعات اقتصادی کشور قانونی در کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 مطره و در صحن علنی با رأی بالا تصویب شد، افزود: این قانون جهت شفافیت اطلاعات و جلوگیری از سوءاستفاده های مالی تصویب شد تا براساس این قانون شرکت ها اطلاعات مالی خود را نزد سازمان بورس افشا کنند و متن این قانون به مواد یک، شش و هفت سیاست های اجرایی اصل 44 قانون اساسی اشاره دارد که براین اساس شرکت ها و بنگاه های اقتصادی موظف  هستند نسبت به اطلاعات مالی جهت ثبت نزد سازمان بورس اقدام کنند.

  زنگ خطر وجود7 هزار خیریه در کشور که حتی یک صفحه صورت های مالی خود را افشا نمی کنند

پورابراهیمی با بیان اینکه براساس این قانون صورت مالی، ترازنامه و سود و زیان شرکت ها باید هرساله در سازمان بورس ثبت شود، ادامه داد: این ثبت شامل موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای نظامی و انتظامی، سازمان های خیریه، سازمان های بقیع و متبرکه و صندوق های بازنشستگی می شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر 7 هزار خیریه در کشور وجود دارد که حتی یک صفحه صورت های مالی خود را افشا نمی کنند که این زنگ خطری برای کشور است و از هزاران شرکت تنها 27 شرکت در سامانه کدال صورت های مالی خود را ارائه کرده اند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمامی شرکت های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف بوده اند که تمامی اطلاعات مالی خود را افشا کنند،افزود: بانک مرکزی مکلف شده حساب تمامی شرکت هایی که اطلاعات مالی خود را افشا نکرده اند مسدود کند.

وی ادامه داد: لابی سنگین وزارت رفاه در زمان رأی اعتماد اجازه نداد که بنده مشکلات مردم را مطرح کنم.

پورابراهیمی با اشاره به وجود 6 مجموعه بزرگ در زیرمجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت:سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری،بیمه اجتماعی عشایر،صندوق فولاد،بانک رفاه و بانک توسعه تعاون مجموعه های بزرگی هستند که زیرمجموعه وزارت تعاون بوده و هزاران شرکت در لایه های اول، دوم و سوم سازمان تامین اجتماعی وجود دارد که ارزش برآوردی شرکت های تامین اجتماعی 40 هزار میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صندوق بازنشستگی کشوری 187 شرکت وجود دارد که اطلاعات ریز آن ها در دسترس نیست، تصریح کرد: شرکتی وجود دارد که 260 شرکت زیرمجموعه خود ثبت کرده؛اما یک صفحه اطلاعات در آن وجود ندارد؛لذا اگر اطلاعات این شرکت ها افشا نشود مشخص است که تخلفات در شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون شکل می گیرد.

دارایی‌های صندوق بازنشستگی به واسطه ناکارآمدی مدیریتی در حال از بین رفتن است

پورابراهیمی خطاب به وزیر تعاون ادامه داد: شما مکلف بودید شفافیت اطلاعات اقتصادی را به استناد مرّ قانون اجرا کنید؛اما تنها 5 درصد اطلاعات افشا شد که یکی از این موارد عدم اظهارنظر حسابرس مالی است به این معنا که وضعیت آنقدر اسفبار است که امکان حسابرسی وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به گزارش دیوان محاسبات در این خصوص بیان داشت: دارایی‌های صندوق بازنشستگی به واسطه ناکارآمدی مدیریتی در حال از بین رفتن است و صورت‌های مالی فقط تا سال 92 تهیه شده است و تنها شرکت‌های درجه 5 بوده‌اند که افشای اطلاعات داشته‌اند.

کشور را در شرایط غیرشفاف اقتصادی نمی‌توان اداره کرد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک رفاه، بانک توسعه تعاون، هلدینگ‌ها، صندوق بازنشستگی، شرکت حمل و نقل ریلی رجا، حسابرسی تأمین اجتماعی هیچ‌کدام افشای اطلاعات نداشته‌اند؛در حالی که مهمترین اقدامات مالی در این سازمان‌ها انجام شده و آقای وزیر می‌گوید به تکالیف خود عمل کرده است.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه کشور را در شرایط غیرشفاف اقتصادی نمی‌توان اداره کرد، خاطر نشان ساخت: نگرانی امروز مردم از آمریکا نیست؛بلکه از عدم شفافیت اطلاعات اقتصادی در داخل است و ما تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی را نیز به همین منظور در دستور کار داریم./