بازگشت به صفحه کامل

برگزاری انتخابات الکترونیک به دور دهم هم نرسید

برگزاری انتخابات الکترونیک به دور دهم هم نرسید


نمایندگان مجلس پس از آنکه ایرادات شورای نگهبان به موادی از قانون انتخابات را اصلاح و به تصویب رساندند، کلیه موارد الحاقی مربوط به انتخابات الکترونیکی از این قانون را حذف و نحوه برگزاری انتخابات الکترونیک برعهده شورای نگهبان و وزارت کشور قرار گرفت.

نمایندگان مردم در خانه ملت، در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان، موارد مربوط به انتخابات الکترونیکی از این قانون را حذف کردند.

محمد حسین فرهنگی در پیشنهادی اظهار داشت: در مواد مختلف که همه مربوط به انتخابات الکترونیک است، شورای نگهبان در اکثر موارد ابهام گرفته است.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: با توجه به تصمیمات بجا و سنجیده‌ای که همکاران در قانون انتخابات گرفتند بنده نگران هستم که با رفت و برگشت مجدد، هیچ کدام از این تصمیمات قبلی برای این دوره از انتخابات قابلیت اجرایی ندارد، لذا اگر به موارد بعدی رأی ندهیم و آن‌ها را حذف کنیم دیگر مانعی به نام ایرادات و اشکالات برای موارد جدید نخواهیم داشت و تصمیمات سنجیده ای که مجلس گرفته، این تصمیمات مواجه با عدم اجرا برای این دوره نخواهد شد.

وی گفت: بدون شک برای هرگونه هماهنگی با وزارت کشور حکم وجود دارد؛ بدان معنا که وزارت کشور می‌تواند هر تفاهمی و هر روش نوینی را طبق قانون موجود پیاده کند و اینکه ما وارد جزئیات شده‌ایم و مواردی را که بیشتر جنبه اصلاح آئین نامه دارد را بررسی می‌کنیم ممکن است باعث ابهام و ایراد جدید شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تاکید کرد: لذا از نمایندگان درخواست می‌کنم به این گزارش رأی ندهند تا زمینه برای حذف آن ایجاد شود و دولت و شورای نگهبان نیز برای هرگونه تفاهم جهت ایجاد روش‌های نوین همانند انتخابات الکترونیکی مشکل و مانعی پیش رو ندارند.

گفتنی است بعد از این اظهارات، نمایندگان مجلس همه مواد الحاقی این گزارش را که بعد از نظر شورای نگهبان در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس مورد بررسی قرار گرفته بود را حذف کردند و بدین ترتیب موارد مربوط به انتخابات الکترونیکی از این قانون حذف و نحوه برگزاری انتخابات الکترونیک برعهده شورای نگهبان و وزارت کشور قرار می گیرد. لذا، اخذ رأي و تجميع آراء در انتخابات مجلس به صورت الکترونيکي انجام نخواهد شد.