Skip to Content

برگزاری مجامع عمومی شرکت های بورسی بازار را روی غلتک افزایشی انداخت

برگزاری مجامع عمومی شرکت های بورسی بازار را روی غلتک افزایشی انداخت


کارشناسان معتقدند برگزاری مجامع عمومی شرکت های بورسی و پیش بینی های مثبت از آینده اقتصاد کشور نقش مهمی در روند صعودی شاخص بورس در هفته جاری داشته است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ بازار بورس کشور از اوایل هفته جاری روزهای خوبی را پشت سر گذاشته است به نحوی که اولین روز هفته(شنبه 31تیر ماه 96)  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات با افزایش 508 واحدی روبرو شد و شاخص رقم 80 هزار و 670 واحد را نشان داد.

روند رشد شاخص کل قیمت و بازده نقدی در روز دوم هفته جاری نیز تداوم داشت به نحوی که در پایان معاملات روز یکشنبه افزایش 192 واحدی رو داشت و شاخص بیانگر رقم 80 هزار و 863 واحد بود.

هرچند روند رشد شاخص بورس در سومین روز هفته به نسبت روزهای قبل از رشد کمی برخوردار بود اما روند صعودی با افزایش 70 واحدی ادامه  داشت و رقم 80 هزار و 933 واحد را تجربه کرد.

روند صعودی شاخص کل قیمت و بازده نقدی در پایان معاملات سه شنبه، با سرعت بیشتری نسبت به روز قبل ادامه داشت و رشد 247 واحدی را تجربه کرد و عدد 81 هزار و 181 را نشان داد.

نقش برگزاری مجامع عمومی شرکت های بورسی در رشد شاخص بورس

برخی کارشناسان بازار سرمایه بخشی از این روند صعودی شاخص بورس را ناشی از مقطع زمانی کنونی دانسته اند و عنوان کرده اند یکی از دلایل این رشد های تداوم دار شاخص مربوط به برگزاری مجامع عمومی شرکت های بورسی است.

عده ای دیگر از کارشناسان معتقدند که  زمزمه های کاهش نرخ سود بانکی  بطور طبیعی بر شاخص  های بازار بورس تاثیر روانی مثبتی داشته است .

در این خصوص محمد حسن نژاد درباره وضعیت بازار بورس و رشد تداوم دار شاخص این بازار  معقتد است بورس دماسنج و آیینه تمام نمای اقتصاد کشور محسوب می شود.

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که در صورتی که اقتصاد کشور از رکود خارج شود می توان انتظار داشت بازار بورس کشور نیز با تحول اساسی روبرو می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم یکی از دلایل رشد شاخص بورس در روزهای گذشته را خوش بینی هایی که درباره آینده اقتصاد کشور وجود دارد، می داند و اظهار می کند که به دلیل اینکه پیش بینی می شود، حوزه مسکن از رکود خارج شود صنایع وابسته نیز با رشد روبرو می شوند که بدیهی است می تواند تبعات مثبتی برای بورس به همراه داشته باشد.

حسن نژاد همچنین برگزاری مجامع عمومی شرکت های بورسی را در مدت اخیر و پیش بینی هایی که در خصوص سود سهام شرکت ها در سال آینده را که مطرح است را از دلایل موثر دیگر در روند صعودی شاخص بورس می داند.

تاثیر اخبار کاهش نرخ سود بانکی بر نوسانات شاخص بورس

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به زمزمه های در خصوص کاهش نرخ سود بانکی می گوید که بطور طبیعی شاخص بازار بورس تحت تاثیر اخبار مبنی بر کاهش نرخ سودبانکی قرار می گیرد.

حسن نژاد همچنین در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به موضوع متاثر بودن بالا رفتن ارزش سهام شرکت ها از کاهش نرخ سود بانکی و همچنین نرخ تنزیل اشاره دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت بخش تولید در پایان یادآور می شود که تقویت بازار سرمایه و ایجاد شرایطی برای سوق نقدینگی به سمت این بازار مانع از رونق بازار سودگران در حوزه های مختلف اقتصادی می شود.

 

از آنچه گفته شد به نظر می رسد که باید تیم اقتصادی دولت دوازدهم برای مهار حجم بالای نقدینگی به نحوی تلاش کند که بازار سرمایه کشور را تقویت شود و در این راستا شرایطی را فراهم کند که بخش قابل توجهی از نقدینگی به بازار بورس سوق داده شود و همزمان با تقویت تولید شرایطی ایجاد شود که تداوم رشد شاخص بورس ناشی از سودآوری شرکت ها باشد.