Skip to Content

به زودی وضعیت دارو در کشور بهبود می یابد

به زودی وضعیت دارو در کشور بهبود می یابد


عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: با اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی تامین اجتماعی به وزارت بهداشت و تسویه حساب کامل طی دو هفته آینده وضعیت تامین دارو بهبود می‌یابد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع سانی مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ با ابراز خرسندی از پرداخت صدرصد بدهی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دو هفته آینده، گفت: سازمان برنامه و بودجه 5 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت مطالبات وزارت بهداشت با اولویت شرکت‌های پخش دارو اختصاص داد و با این مبلغ برای نخستین بار بدهی سازمان به طور کامل تسویه می‌شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: با این اقدام سرمایه در گردش در راستای تامین دارو و تجهیزات پزشکی به کار می‌رود.
 
وی ادامه داد: انتظار می‌رود پرداخت بدهی‌ها به طور مستمر باشد زیرا اگر مستمر نباشد رقم بدهی‌ها سرسام‌آور می‌شود؛ بارها پیشنهاد شده پول‌هایی که به طور مستقیم در ردیف تخصصی سازمان غذا و دارو قرار می‌گیرد و همچنین پول‌های وزارت بهداشت نشان‌دار شود تا وقتی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود مداخلاتی در آنها صورت نگیرد و پولی که برای توسعه و پرداخت و دیون مطالبات داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش اختصاص می‌یابد به طور مستقیم به آنها پرداخت شود و هیات امنا یا دانشگاه‌ها مداخله غیرمسئولانه در آنها نکنند.
 
هاشمی یادآور شد: مطالبات شرکت‌های پخش دارو و داروخانه‌ها از بیمه‌ها زنجیره معیوبی را ایجاد کرده و روز به روز به عمق بدهی‌ها افزوده می‌شود؛ مطالبات شرکت‌های پخش دارو از وزارت بهداشت بیش از 4 هزار و 500 میلیارد تومان است و عمده سرمایه در گردش آنها را با مشکل مواجه کرده است.
 
رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته 500 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی به منظور جبران عقب‌ماندگی‌ها اختصاص یافت؛ انتظار می‌رود بدهی تامین اجتماعی به وزارت بهداشت در زمان مقرر پرداخت شود تا چرخه تامین دارو با مشکل مواجه نشود.