Skip to Content

بودجه وزارت ورزش از طرف دولت تامین شود، نه از حق پخش تلویزیونی

بودجه وزارت ورزش از طرف دولت تامین شود، نه از حق پخش تلویزیونی


عضو فراکسیون ورزش مجلس گفت: صداوسیما با پرداخت بخشی از درآمد خود به وزارت ورزش با مشکلات عدیده درتامین بودجه مواجه خواهد شد لذا دولت باید به طور جداگانه بودجه ای برای این وزارتخانه اختصاص دهد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی؛ حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا عضو فراکسیون ورزش مجلس  با اشاره به ادعای وزات ورزش در خصوص حق پخش تلویزیونی گفت: مجلس مصوب کرد تا صدا و سیما بخشی از هزینه های خود را از طریق پخش آگهی تبلیغاتی تأمین کند و اگر این رسانه بخواهد بخشی از درآمد ناشی از پیام های بازرگانی را به وزارتخانه ورزش پرداخت کند در تأمین بودجه خود با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

وی افزود: یکی دیگر از ایرادات حق پخش تلویزیونی این است که این مدل کسب درآمد برای وزارتخانه های دیگر هم باب می شود و آنها هم ممکن است برای برنامه های اختصاصی خودشان مدعی شوند و چنین درخواستی داشته باشند.

حسینی کیا نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس با اشاره به مصوبه شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت در خصوص حق پخش تلویزیونی تصریح کرد: اگر بودجه وزارت ورزش کم است دولت باید به طور اختصاصی بودجه ای برای این وزارتخانه در نظر بگیرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: بودجه صداوسیما حتی با وجود پخش پیام های بازرگانی هم کفاف هزینه های این سازمان را نمی دهد و امروز مشاهده می کنیم که پوشش شبکه های دیداری در کشور تکمیل نیست و یکی از ظرفیت هایی که برای تکمیل این شبکه ها موجود است همین منابع درآمدی پخش آگهی های بازرگانی است.

به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما، طبق مصوبه مورخ 26/ 5 /1381 مجمع تشخيص مصلحت نظام، طرح اختصاص درصدي از در آمد صدا و سيما به فدراسيونهاي ورزشي ضمن ايجاد اختلال در ضبط و پخش مسابقات ورزشي،به روابط جاري و تفاهم باشگاهها و صدا و سيما آسيب خواهد زد و صدا و سيما را به سمت برنامه ورزشي خاص و محدود سوق خواهد داد كه نتيجه نهايي آن تقليل برنامه هاي وزشي صدا و سيما، تضعيف مسابقات ورزشي و در نهايت تنزل ورزش كشور خواهد بود. ضمن اينكه اختلاف نظر دولت و مجلس شوراي اسلامي در نحوه تقسيم وجوه حاصله از اين مصوبه اجراي آن را مشكل خواهد كرد و باعث اختلافات جديدي بين باشگاهها، فدراسيونها و دولت خواهد شد. با عنايت به مراتب فوق و فقدان مصلحت ملزمه براي عدول از قانون اساسي مصوبه مجلس شوراي اسلامي مورد تأييد قرار نگرفت.

همچنين مجمع تشخيص مصلحت نظام ضمن تأكيد بر اهميت ورزش و ضرورت ارتقاء،سطح ورزش كشور تقويت و توسعه باشگاههاي ورزشي و با توجه به اينكه صدا و سيما از بابت پخش مسابقات ورزشي در آمدي كسب نمي كند و هرگونه پرداخت به فدراسيونها ضرورتاً از محل بودجه هاي دولتي تأمين خواهد شد، توصيه مي نمايد دولت سهم مناسبي از بودجه كشور به ورزش اختصاص دهد.