Skip to Content

تامین نظر علما و اجماع عمومی مولفه اصلی ساماندهی تعطیلات رسمی کشور

نمایندگان مطرح کردند:

نمایندگان مجلس راه کار ساماندهی تعطیلات رسمی کشور را رسیدن کشور به یک اجماع عمومی و تأمین نظر علما و نخبگان کشور دانستند.
 
به گزارش مجلس تی وی به نقل از خانه ملت؛ ساماندهی تعطیلات رسمی موضوعی است که از مجالس ششم تا نهم  مطرح بوده و تاکنون به دلایل مختلف تعیین تکلیف نشده است بر این اساس در سال گذشته نمایندگان مجلس دهم طرحی را به هیات رئیسه مجلس تقدیم کردند که در راستای ساماندهی تعطیلات کشور، خواهان " اصلاح قانون تعطیلات رسمی کشوری" بوده اند.

این طرح تعطیلات 4 روز نوروز را به 5 روز افزایش داده و دو روز از تعطیلات رسمی یعنی 12 فروردین و 15 خرداد و همچنین تعطیلی روز پنج شنبه را حذف کرده و به جای آن روز شنبه را در مواردی که نیاز است تعطیل  کرده است که پس از انتقاداتی که به این طرح وارد شد، نمایندگان مجلس تصمیم به اصلاح آن گرفتند.

طبق نظر نمایندگان طرح طرح ساماندهی تعطیلات رسمی به دلیل آنکه در میان علما، صاحب نظران و نخبگان موضوعی چالش زا و بحث برانگیز بوده تاکنون تعیین تکلیف نشده است و بر همین اساس از مرکز پژوهش های مجلس درخواست شده کار تحقیقاتی و کارشناسی بر روی آن انجام دهد تا پختگی و جامعیت لازم در مورد آن اعمال شود زیرا نمی توان دیدگاه و نظر علما و صاحب نظران را نادیده گرفت که بر این اساس انتظار می رود تا یک ماه آینده برای تعیین تکلیف به مجلس ارائه شود.

برخی از نمایندگان بر این باورند تعطیلات کشور به تعطیلات مدارس گره خورده است و تا مادامی که تعطیلات مدارس اصلاح نشود ساماندهی تعطیلات اثربخش نخواهد بود کما اینکه با توجه به تعطیلات 15 روزه نوروز تمامی ادارات علیرغم تعطیلی 6 روزه تا  15 فروردین تعطیل هستند و هیچ نتیجه ای از فعالیت اداره ها در این زمان عاید کشور نمی شود یعنی طی این 6روز هزینه دستگاه های اجرایی پرداخت می شود بدون اینکه خروجی داشته باشند.

پایین بودن سرانه کار مفید از موضوعاتی است که نمایندگان نسبت به آن انتقاد دارند و معتقدند از 7 ساعت زمان کاری نیم ساعت کار مفید در کشور انجام می شود و مابقی بیهوده تلف می شود و تا زمانی که این موضوع مدیریت نشود ساماندهی تعطیلات برای کشور اثربخش نخواهد بود بنابراین اگر شاخص بهره وری در کشور شاخص قابل اعتنایی شود در آن زمان مشخص می شود یک ساعت تعطیلی چه آسیبی و خللی به تولید و روند اجرایی کشور وارد می کند.

بهارستان نشینان تاکید دارند سلیقه های مسئولان و علما در مورد ساماندهی تعطیلات آخر هفته متفاوت است و در این رابطه باید به یک اجماع عمومی رسید و در جهت هدفمند کردن تعطیلات گام برداشت البته همزمان باید بهره وری نیروی انسانی در کشور افزایش یابد.

طرح جدید باید نظر علما و نخبگان را جلب کند

سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری اینکه سازماندهی و ساماندهی تعطیلات رسمی کشور  امری ضروری است، گفت: موضوع ساماندهی تعطیلات رسمی کشور دغدغه مجالس ششم تا دهم بوده اما به دلیل آنکه در میان علما، صاحب نظران و نخبگان موضوعی چالش زا و  بحث برانگیز بوده بنابراین تاکنون تعیین تکلیف نشده است.

طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس ارسال شد

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس ارسال شد، گفت: کلیات این طرح در کمیسیون اجتماعی رد شد و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس آن را برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش ها ارسال کردیم  تا بررسی‌های کارشناسی در مورد آن لحاظ شود.

طرح ساماندهی تعطیلات رسمی جامعیت و پختگی لازم را نداشت

وی با بیان اینکه  طرح ساماندهی تعطیلات رسمی جامعیت و پختگی لازم را نداشت و از مرکز پژوهش های مجلس درخواست کردیم کار تحقیقاتی و کارشناسی بر روی آن انجام دهد، گفت:  موضوع ساماندهی تعطیلات در بین اقشار مختلف دچار چالش هایی است و باید پختگی و جامعیت لازم در مورد آن اعمال شود زیرا نمی توان دیدگاه علما و صاحب نظران را نادیده گرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بر اساس طرح ساماندهی تعطیلات رسمی تعطیلی روزهای پنج شنبه به شنبه موکول شده بود، تصریح کرد: برخی معتقدند روز شنبه با تعطیلات رسمی یهودیان همخوانی دارد بنابراین در این رابطه شائبه هایی ایجاد می شود و نمی توان نسبت به آن بی توجه بود.

در طرح ساماندهی تعطیلات رسمی بیش 15 مورد تغییر اعمال شده بود

خدادادی با بیان اینکه در طرح ساماندهی تعطیلات بیش از 15 مورد تغییر در تعطیلات رسمی اعمال شده بود، گفت: در این طرح تعطیلات نوروز به 5 روز کاهش و روز 12 و 13 فروردین و  همچنین 15 خرداد از تعطیلات رسمی حذف و همچنین تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه موکول شد که این موضوع تبعات اجتماعی زیادی را برای کشور به همراه داشت  از این رو طرح مذکور برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس ارسال شد تا  بتواند نظر مثبت علما، مجلس، دولت، نخبگان و تمامی اقشار را جلب کند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه انتظار می رود طرح تعطیلات رسمی طی یک ماه آینده از سوی مرکز پژوهش ها به مجلس ارائه شود، گفت: بعد از ارائه طرح مذکور به طور قطع  مجلس بر روی نظر و دیدگاه مرکز پژوهش ها در مورد ساماندهی تعطیلات تصمیم گیری خواهد کرد.

 

تفاوت سلیقه مسئولان درباره جایگزینی تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز با بیان اینکه موضوع ساماندهی تعطیلات رسمی کشور  از مجلس نهم نیز مطرح بوده است، گفت: متاسفانه هر زمانی که بحث ساماندهی تعطیلات پیش آمده سلایق بر واقعیت ها غلبه کرده و به نتیجه نرسیده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تعطیلات کشور به تعطیلات مدارس گره خورده است، تصریح کرد: اگر تعطیلات مدارس اصلاح نشود ساماندهی تعطیلات اثربخش نخواهد بود کما اینکه با توجه به تعطیلات 15 روزه نوروز تمامی ادارات علیرغم تعطیلی 6 روزه تا  15 فروردین تعطیل هستند و هیچ نتیجه ای از فعالیت اداره ها در این زمان عاید کشور نمی شود یعنی طی این 6روز هزینه دستگاه های اجرایی پرداخت می شود بدون اینکه خروجی داشته باشند.

وی ادامه داد: نظام بروکراسی کشور به هم پیوسته است یعنی انجام کار اداری بستگی به حضور تمامی کارمندان دارد و اگر چند نفر از کارمندان در مرخصی باشند کار مردم به سرانجام نمی رسد این در حالی است که در ایام عید بیش از 50 درصد کارمندان در تعطیلات به سر می برند و در واقع از 25 اسفند ادارات تعطیل هستند تا 15 یا 16 فروردین.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: از سویی دانش آموزان نیز از اول مهر تا آخر اسفند مشغول هستند و بعد از تعطیلات 15 روزه عید هنوز یک ماه از بازشدن مدارس نگذشته که امتحانات شروع و مدارس تعطیل می شوند در این باره اگر بتوان تعطیلات را به گونه ای ساماندهی کرد که اولا  یک هفته  از تعطیلات عید را به بعد از امتحانات در پایان آذر و اوایل دی ماه موکول کرد و یک هفته دیگر را در عید نوروز قرار دهیم و به گونه ای سه دوره سه ماهه آموزشی برای دانش آموزان قرار می دهیم این تعطیلات از تعطیلات دو هفته ای نوروز بسیار موثرتر خواهد بود.

مصری با تاکید بر اینکه هدف برخی از تعطیلات رسمی محقق نمی شود، گفت: در برخی از مناسبت های عزاداری مشاهده می کنیم که به عنوان مثال مردم به مدت 10 ساعت در ترافیک تهران- شمال گیر می کنند و این موضع بیانگر این است که تعطیلات کشور در زمان نامناسبی قرار داده شده و بر این اساس به غیر از عاشورا و تاسوعا هدف دیگر مناسبت های عزاداری کشور حاصل نمی شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور باید منطقی عمل کرد نه احساسی و سلیقه ای، یادآور شد: اگر منطقی عمل کنیم می توان ساماندهی مناسبی را در مورد تعطیلات رسمی داشته باشیم.

وی در رابطه با ساماندهی تعطیلات آخر هفته، گفت: در کشورهای دنیا شنبه و یک شنبه تعطیل است و در کشور ما پنج شنبه و جمعه و به نحوی ما 4 روز با کشورهای دیگر تعامل و مراوده نداریم؛ البته تمامی افراد با تعطیلی شنبه به جای جمعه به صورت صددرصد مخالف هستند زیرا جمعه برای ما ایرانی ها روز مقدسی بوده و به تعطیلی آن عادت کرده ایم اما اینکه شنبه به جای پنجشنبه تعطیل شود سلیقه ها متفاوت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سلیقه های مسئولان و افراد در مورد ساماندهی تعطیلات آخر هفته متفاوت است، گفت: در این رابطه باید به یک اجماع عمومی برسیم و در جهت هدفمند کردن تعطیلات رسمی کشور گام برداشت البته همزمان باید بهره وری نیروی انسانی در کشور افزایش یابد.

مصری افزود: زیرا اگر بهره وری ارتقا نیابد اما در جهت ساماندهی تعطیلات کشور گام برداریم هیچ نتیجه مثبتی عاید کشور نمی شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه سرانه و زمان کار مفید در کشور پایین است، تصریح کرد: متاسفانه از 7 ساعت کاری نیم ساعت کار مفید در کشور انجام می شود و مابقی بیهوده تلف می شود و تا زمانی که این موضوع مدیریت نشود ساماندهی تعطیلات برای کشور اثربخش نخواهد بود بنابراین اگر شاخص بهره وری در کشور شاخص قابل اعتنایی شود در آن زمان مشخص می شود یک ساعت تعطیلی چه آسیبی و خللی به تولید و روند اجرایی کشور وارد می کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روزهای کاری برای برخی به عنوان روز تعطیل به حساب می آید، ادامه داد: اگر کارمندی در روز نیم ساعت بهره وری دارد بودن یا نبودن این فرد اثر چندانی در روند عمومی کشور نمی گذارد؛ باید بررسی شود که آیا نوع و چگونگی تعطیلات در کشور کاهش بهره وری را به دنبال داشته یا اینکه نبود کار باعث کاهش بهره وری کارمندان شده است؟

وی با بیان اینکه 90 درصد بودجه کشور صرف حقوق و دستمزد پرداختی به کارمندان می شود، گفت: شیوه کار کردن و فعالیت برخی کارمندان به گونه ای است که اگر کارکنان مشاغل آزاد بخواهند به این طریق عمل کنند بدون شک در مدت زمان کوتاهی ورشکسته می شدند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم، با یادآوری اینکه بهره وری کشور در زمان انقلاب 1.65 و کشورهای همسایه 1.5 بوده است، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر شاخص بهره وری ما نیم درصد و کشورهای همسایه 2.5 درصد است این در حالی است که اگر کارمندان کار را جدی تر می گرفتند بهره وری کشور روند بهتری به خود می گرفت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه مضرات و معایب سرانه کار پایین در کشور به چشم نمی آید، افزود: اگر زمان هایی که به بطالت می گذرد را از دست نمی دادیم به طور قطع با افزایش رشد اقتصادی کشور مواجه می شدیم از این رو تا تا سرانه کار در کشور اصلاح نشود ساماندهی تعطیلات اثر بخش نخواهد بود و  تاثیر چندانی در کیفت روند کاری ندارد.

 

بسترهای فرهنگی و اجتماعی ساماندهی تعطیلات آخر هفته در کشور فراهم نیست

رضا شیران خراسانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه  هر چند ساماندهی تعطیلات اخر هفته می تواند از جنبه های اقتصادی تاثیرگذار باشد اما جنبه های فرهنگی و اجتماعی آن از سوی کارشناسان باید بررسی و ارزیابی شود، گفت: در حال حاضر در کشور ما روزهای پنج شنبه و جمعه تعطیل است این در حالی است که که کشورهای اروپایی و آمریکا شنبه و یک شنبه تعطیل هستند که بر این اساس ما چهار روز نمی توانیم با کشورهای دنیا تعاملات تجاری و اقتصادی داشته باشیم و این موضوع تجار و فعالان اقتصادی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین برخی عقیده دارند باید تعطیلات آخر هفته ساماندهی شود تا بتوان سطح تعاملات اقتصادی را با دنیا گسترش داد.

وی در مورد جایگزینی تعطیلی روزهای شنبه به جای تعطیلی روزهای جمعه با یادآوری اینکه روز جمعه در آیین دینی ما روز مقدسی به شمار می رود از این رو جابه جایی آن با شنبه بعید به نظر می رسد و زیرساخت های آن باید فراهم شود، تصریح کرد: علما، مراجع تقلید، مبلغین دینی، نخبگان و کارشناسان باید با بررسی کارشناسانه جنبه های اجتماعی و فرهنگی این موضوع را بررسی و نتایج پژوهش خود را در اختیار مردم قرار دهند تا مردم بتوانند پذیرای این موضوع شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه حتی اگر مجلس طرح ساماندهی تعطیلات آخر هفته را تصویب کند اما زیرساخت های آن فراهم نشده و مردم آمادگی لازم را نداشته باشند به عنوان قانونی مطرود و بلااستفاده محسوب می شود، ادامه داد: باید قبل از اینکه این موضوع در مجلس و دولت مطرح شود در دستگاه های فرهنگ ساز مطرح شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، به طور قطع ساماندهی تعطیلات آخر هفته می توان در گسترش و بهبود تعاملات اقتصادی، علمی؛ طبی و آموزشی تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: تقارن تعطیلات کشورمان باعث شده نتوانیم از تمامی ظرفیت های استفاده کنیم.

طرح تعطیلات رسمی در کمیسیون اجتماعی به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها مورد تایید نمایندگان واقع نشد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه طرح تعطیلات رسمی در کمیسیون اجتماعی به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها مورد تایید نمایندگان واقع نشد، تصریح کرد: موضوع تعطیلات آخر هفته در این طرح مورد بررسی قرار گرفت و به دلیل آنکه بسترهای اجتماعی و فرهنگی آن در کشور آماده نبود بنابراین کمیسیون کلیات آن را رد کرد.