Skip to Content

تحلیل رسانه‌های جهان از نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره پایان کار بررسی برجام

تحلیل رسانه‌های جهان از نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره پایان کار بررسی برجام


نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور

تحلیل رسانه‌های جهان از نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره پایان کار بررسی برجام

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس تی وی، خبرگزاری فرانسه در این خصوص نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران علی‌رغم اشاره به نکات مبهم برجام در نامه خود به روحانی، برای نخستین بار توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را تأیید کرد. تصمیم ایران برای قبول مفاد «برنامه جامع اقدام مشترک» که پس از انتشار نامه تأیید رهبر رسمیت یافت، یکی از شفاف‌ترین تصمیمات سیاست خارجی ایران محسوب می‌شود. شبکه تلویزیونی فرانس 24 نیز در خبر فوری نوشت: «رهبر عالی ایران به‌رغم ابهام و پیچیدگی در توافق ایران و 1+5 آن را مورد مایید قرار داد». این شبکه تلویزیونی سپس بخش‌هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب در این نامه را درباره برجام بازتاب داد.

رویترز: رهبر ایران دستور اجرای برجام با شرایط مشخص را صادر کرد

رویترز  نیز نوشت: آیت ا... خامنه‌ای، رهبر معظم ایران توافق هسته‌ای میان  تهران و قدرت‌های جهانی را تائید کرد و دستور داد با شرایط مشخص اجرا شود. طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور که در سایت آیت ا... خامنه‌ای درج شده است، این مقام عالی‌رتبه ایران گفته است که آمریکا و اروپا باید به‌طور شفاف حذف تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کنند و اخطار داد که توافق چندین ضعف ساختاری دارد.

رهبر معظم ایران توافق هسته‌ای را تائید کردند

آسوشیتدپرس هم با بازتاب این خبر، گزارش داد: آیت ا... «سید علی خامنه‌ای» رهبر معظم ایران توافق هسته‌ای تاریخی این کشور با قدرت‌های جهان را تائید کردند. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در خبری فوری موضوع نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهوری را در مورد اجرای برجام پوشش خبری داد و عنوان کرد که رهبر معظم انقلاب از توافق هسته‌ای حمایت کردند. همچنین العربیه در خبری نوشت: آیت ا... سید علی خامنه‌ای با اعلام اینکه اتحادیه اروپا و آمریکا باید آشکارا لغو تحریم‌های ایران را اعلام کنند، توافق هسته‌ای ایران را تائید کردند

یورونیوز: هرگونه تحریم جدید موجب نقض برجام خواهد شد

خبرگزاری یورونیوز نیز در صفحه توییتر خود نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران با تأیید برجام، دستور اجرای آن را صادر کردند. یورونیوز درعین‌حال تأکید کرد رهبر ایران هشدار داد هرگونه تحریم جدید حتی در قالب تروریسم و حقوق بشر نیز باعث نقض برجام خواهد شد.

پایگاه خبری ایندیپندنت نیز نوشت: توافق هسته‌ای ایران با آمریکا با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به اجرا در آمد.

تحلیل بی‌بی‌سی از نامه رهبر انقلاب

همزمان شبکه بی‌بی‌سی نیز در تحلیلی نوشت: «دستور  آیت ا... خامنه‌ای برای اجرای برجام از این حکایت دارد که برجام تنها در صورتی قابل‌اجراست که اتحادیه  اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا کتباً اعلام کنند که تحریم‌های اقتصادی و مالی «لغو» شده‌اند. دستور رئیس‌جمهور آمریکا در این مورد، ازقضا سه روز پیش صادر شده که به‌وضوح نشان می‌دهد چنین شرطی - در صورت جدی بودن- تأمین نشده است.» 

هافینگتون پست: هشدار درباره برخی نقاط ضعف برجام

همچنین به گزارش فارس، هافینگتن پست نیز نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران با انتقاد از کارشکنی‌های آمریکا، توافق هسته‌ای ایران را تأیید و دستور اجرای برجام را با رعایت شرایط خاص، صادر کردند. رهبر ایران  همچنین از اتحادیه اروپا و آمریکا خواستند به‌طور شفاف لغو تحریم‌های ایران را اعلام کنند. ایشان در خصوص برخی نقاط ضعف این توافق هشدار دادند.

دیگر رسانه‌های جهان ازجمله روزنامه یواس ای تودی، پایگاه اینترنتی ان تی وی، پایگاه آمریکایی اینترنتی پلتیکو، روزنامه‌های دیلی میل و دیلی بیست نیز در گزارش‌های مختلفی، نامه مهم رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهوری را در مورد اجرای برجام بازتاب دادند.

نیویورک‌تایمز: آخرین گام اجرای برجام

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی با اشاره به اینکه نامه رهبر ایران آخرین گام اجرای برجام به حساب می‌آید نوشت: ازنظر کارشناسان لحن رهبر انقلاب ایران علیه ایالات‌متحده با نزدیک‌تر شدن زمان اجرای برجام تندتر شده است

 

سی‌ان‌ان هم در گزارشی با عنوان «رهبر عالی با شروطی توافق هسته‌ای را تائید کرد» نوشت: [آیت‌الله] خامنه‌ای در این نامه تأکید کرد که موضع ایران در قبال آمریکا پس از توافق هسته‌ای هم تغییر نخواهد کرد.

سی بی اس: پیروزی میانه‌روها

شبکه سی‌بی‌اس هم در گزارشی با این عنوان که رهبر ایران هم سرانجام برجام را تائید کرد، مدعی شد که تائید رهبر عالی ایران پایانی بر بحث‌ها میان دولت حسن روحانی و منتقدانش بود و این یک پیروزی برای میانه‌روها در تهران به حساب می‌آید.

جروزالم‌پست هم در مطلبی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور درباره اجرای برجام نوشت: رهبر عالی ایران در نامه خود تأکید کرد که باید ماهیت رآکتور آب‌سنگین حفظ شود.

ایندیپندنت: تأکید بر ادامه دشمنی با امریکا

ایندیپندنت هم در مطلبی به نامه رهبر انقلاب ایران به رئیس‌جمهور پرداخت و نوشت: رهبر ایران در این نامه هم بر ادامه دشمنی با آمریکا تأکید کرد و هرگونه تغییر در روابط میان تهران-واشنگتن را غیرمحتمل دانست.

بخش عربی خبرگزاری فرانسه هم با انتشار خبر نامه رهبری به رئیس‌جمهور کشورمان درباره برجام، این نامه را چراغ سبز بالاترین مقام سیاسی ایران برای اجرای توافق هسته‌ای دانست.

روسیا الیوم هم در گزارشی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در نامه خود توافق هسته‌ای را دارای ابهام معرفی کرده است، نوشت: رهبر ایران خواستار نظارت شورای عالی امنیت ایران بر اجرای توافق شده است.