Skip to Content

تدوین سند راهبردی "اقتصاد هوشمند" مراحل پایانی را طی می کند

تدوین سند راهبردی "اقتصاد هوشمند" مراحل پایانی را طی می کند


وزیر اقتصاد با بیان اینکه سند بانکداری دیجیتال را تهیه کرده‌ایم، گفت: سند راهبردی و نقشه راه اقتصاد هوشمند در آستانه نهایی شدن است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، فرهاد دژپسند در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 19 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت شرکت‌های دانش‌بینان اظهار داشت: سال گذشته در برنامه خود جهت تصدی وزارت اقتصاد، شکل‌گیری اقتصاد هوشمند را مورد توجه قرار دادم زیرا معتقدم رفع مشکلات امروز کشور از این طریق ممکن است و بُعد دیگر اقتصاد هوشمند را فعالیت دانش‌بنیان می‌دانیم.

وزیر اقتصاد بیان کرد: یکی از لوازم اجتناب‌ناپذیر اقتصاد هوشمند شکل‌گیری جامعه و اقتصاد دانش‌بنیان است و نقش کلیدی این حوزه را شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ‌ها برعهده دارند.

وی افزود: در یک سال گذشته برای رفع مشکل این حوزه جلساتی را با شرکت‌های نوآور و دانش‌بنیان داشته‌ایم و آیین‌نامه‌ای برای تنظیم رابطه آنها با دولت تهیه شده است، همچنین هسته اندیشه ورزی اقتصاد هوشمند را تشکیل داده‌ایم و نیازمندی‌های آنها تدوین می‌شود تا مبنای اجرا قرار گیرد.

دژپسند ادامه داد: سند بانکداری دیجیتال را تهیه کردیم تا اجرایی شود و اکنون نیز سند راهبردی و نقشه راه اقتصاد هوشمند در آستانه نهایی شدن است و جایگاه ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان قائل شده‌ایم.

وزیر اقتصاد با اشاره به مشکلات حوزه مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: طبیعتا از نظر قوانین و مقررات مشکلی وجود ندارد امّا در حوزه اجرا هنگام مواجهه شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان امور مالیاتی و گمرک مشکلات ایجاد می‌شود.

وی افزود: جلسات مستقیمی بین شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت کشور، سازمان امور مالیاتی و گمرک انجام شده است و همه موارد مابین این بخش‌ها را بررسی کرده‌ایم و کمیته‌های فرعی نیز تشکیل شده تا مشکلات موجود رفع شود.

دژپسند اظهار داشت: در قالب بخشنامه مشکلاتی که بین شرکت‌های دانش‌بنیان با سازمان امور مالیاتی و گمرک بوده را رفع کرده‌ایم و برخی مشکلات باقی‌مانده دیگر نیاز به مقررات زدایی دارد که آنها نیز در حال پیگیری است، در شورای بازنگری قانون مالیات مستقیم 3 نماینده مجلس نیز حضور دارند که می‌توانند مواردلازم را یادآوری کنند.

وزیر اقتصاد بیان کرد: برخی مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مالیات نیازمند اصلاح قانون مالیات مستقیم است که وزارت اقتصاد این قانون را مورد بررسی قرار داده و تأمین نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان، نوپا و نوآور مورد توجه قرار گرفته است تا با سرعت بیشتر و بدون مشکل به مسیرشان ادامه دهند.