بازگشت به صفحه کامل

تذکر نمایندگان و پشت پرده بنزین های وارداتی

تذکر نمایندگان و پشت پرده بنزین های وارداتی


آلودگی هوا نفس مردم را بریده است

محمدحسن آصفری نماینده اراک در تذکری بیان داشت: آلودگی هوا نفس مردم را بریده است، قرار بود خانم ابتکار به جلسه غیرعلنی مجلس آمده و درباره عملکرد دولت در این باره توضیح دهد.

ابوترابی فرد رئیس جلسه علنی مجلس در پاسخ گفت: چند گزینه در این باره مطرح بود که موضوع در صحن و در جلسه غیرعلنی بررسی شود و یا در کمیسیون‌های مربوطه، که در نهایت مقرر شد در جلسه امروز بعدازظهر کمیسیون انرژی با حضور مسئولین به این موضوع پرداخته شود و من از همه نمایندگان کلان‌شهرها که با مشکل آلودگی هوا مواجهند می‌خواهم که در جلسه بعدازظهر این کمیسیون حضور یابند.

**********************

پشت پرده بنزین های وارداتی

حمید رسایی طی تذکر شفاهی با استناد به ماده 105 آیین نامه داخلی مجلس گفت: در این ماده آمده است، گزارش نهایی کمیسیون اصل نود، پس از ارائه به هیأت رئیسه مجلس، در صورتی که مربوط به عموم باشد بدون رعایت نوبت در دستور کار قرار می گیرد و در اولین جلسه علنی قرائت می شود.

وی افزود: گزارش کمیسیون اصل نود در خصوص وضعیت آلایندگی بنزین های تولید صنایع پتروشیمی داخلی است. یکسال قبل این گزارش نهایی و به هیأت رئیسه ارائه شده است. کمیسیون های بهداشت و درمان و کشاورزی نیز گزارش هایی از این موضوع تهبه کردند.

نماینده تهران خطاب به رئیس مجلس تصریح کرد: بر اساس این گزارش ها، که شما سال گذشته گفته بودید که هر 3 این گزارش ها جمع شود و بصورت یکجا در صحت قرائت شود. اما از پارسال تا الان این جمع بندی صوررت نگرفته است. این در حالی است که ما اسناد و مدارک را به معاونت نظارت داده ایم. اما این معاونت چند روز قبل نامه نوشته که اسنادمان را ارائه کنیم.

رسایی یادآور شد: در این گزارش قید شده و بر اساس اسناد و مدارک، بنزین داخلی اصلا آلوده نبوده است. که در همین زمان دکتر لاریجانی تأکید کرد: در این زمینه نظرات کمیسیون ها مختلف است.

سپس رسایی ادامه داد: ما دو سال است که در حال واردات بنزین هستیم. و پشت این قضیه رانت وجود دارد. که این موضوع در گزارش کمیسیون انرژی نیز آمده است.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اظهار داشت: مسآله آلودگی هوا توسط آقای دهقان در حال پیگیری است. و طرحی نیز تنظیم شده است. اما در خصوص مسأله آلودگی هوای تهران و کلان شهرها باید دهها پارامتر در نظر گرفته شود. و نیاز است تا در این خصوص همه دستگاهها کمک کنند. تا یک برنامه دراز مدت برای حل این مشکل پیش بینی شود.

**********************

تذکر 106 نماینده مجلس به رئیس جمهور

106 نفر از نمایندگان مجلس در تذکر کتبی به رئیس‌جمهور، خواستار اتخاذ تدبیر لازم برای نجات جان مردم به ویژه کودکان و سالخوردگان و بیماران در برابر آلودگی بی‌سابقه هوا شدند.

**********************