Skip to Content

تعداد سوال از وزرا در جلسات علنی افزایش می یابد

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده محلات، گفت: با توجه به تعداد سوالات نمایندگان، هیات رییسه تصمیم گرفته است که در هفته چهار یا پنج سوال را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) در پاسخ به تذکر علیرضا سلیمی در مورد تعداد سوال‌های در نوبت مانده نمایندگان، گفت:‌ این موضوع در هیات رییسه مطرح و قرار شد که چهار یا پنج سوال در هفته در دستور کار مجلس قرار گیرد، اما یکسری لوایح مهم از دولت همچون قانون مالیات بر ارزش افزوده یا بحث قاچاق کالا و ارز داریم که باید بررسی آن را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: اگر بخواهیم سوالات و این موضوعات با سرعت بیشتری بررسی شود باید تعداد جلسات بیشتر شود ولی فعلا قرار است که چهار یا پنج سوال در دستور هفتگی مجلس قرار داده شود.

علیرضا سلیمی نماینده محلات در توضیح اخطار و تذکر خود گفت: بر اساس گزارش نظارتی معاون نظارت، ۲۴۳۶ تذکر کتبی در یک سال گذشته مطرح شده که نتیجه این تذکرات معلوم نیست، همچنین ۸۳۴ سوال مطرح شده که تنها ۳۹ سوال در صحن مطرح شده است، ۴۷ مورد تحقیق و تفحص در دستور کار قرار گرفته که تنها یک مورد به قوه قضاییه ارجاع شده است.

وی افزود: اگر قرار باشد نمایندگان اینطور به وظایف نمایندگی‌شان عمل کنند نمی‌توانند به وظایف نظارتی‌شان به خوبی عمل کنند. درخواست ما این است که مجلس در بحث نظارتی فعال‌تر باشد.

وی همچنین با بیان اینکه در موضوع برجام، گزارش وزارت خارجه به نمایندگان داده نشده است، گفت: رییس‌جمهور آمریکا  در ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد، امروز ۲۲ خرداد است یعنی چهار هفته از این موضوع می‌گذرد یعنی در مورد آن تعیین تکلیف نشده است.