Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

تعلل در رفع تحریم‌ها پاسخی درشت از سوی ایران را به همراه دارد

لاریجانی

تعلل در رفع تحریم‌ها پاسخی درشت از سوی ایران را به همراه دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی ، دکتر علی لاریجانی دوشنبه (27 مهرماه) در سفر یک روزه خود به گرمسار در مراسم بزرگداشت شهدای آن شهرستان حضور یافت و در سخنانی گفت: شهادت در راه خدا عمل نیکی است که بالاتر از آن دیگر نیست.

رئیس قوه مقننه خطاب به خانواده های شهدا با بیان اینکه مقام شهید مقامی والاست، افزود: اگر کسی در این مرتبه قرار بگیرد برتر از آن دیگر عملی نیست که فرزندان شما نیز در این مقام هستند. باید افتخار کنید که از خانواده‌های شما چنین دسته گل‌هایی به این مقام رسیدند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفتار غرب با ایران دیگر نباید تهدیدآمیز باشد، گفت: اگر غرب به تعهدات خود عمل نکند، پاسخ ملت ایران درشت و سخت خواهد بود و کارخانه غنی سازی هسته ای می‌سازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: 12 سال در ماجرای هسته‌ای گرفتار بدخلقی و بداخلاقی غرب بودیم و حادثه‌ای که در خصوص مذاکرات به نتیجه رسید می‌توانست 10 سال پیش هم به نتیجه برسد اما زورگویی‌های طرف غربی این امکان را از هر دو طرف سلب کرد.

وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم، گفت: رهبر انقلاب فتوای تاریخی در این باره دارند و هرگونه تولید و نگهداری سلاح  هسته‌ای را حرام اعلام کردند و این فتوا محور کار ما بود؛ اما در حالیکه همین کشورها که نگران هستند، خودشان بزرگترین زرادخانه‌های هسته‌ای را دارند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه فتوای رهبر انقلاب، فتوای بزرگی است و همه به آن پایبندیم، گفت: در همین قانونی که در مجلس در خصوص برجام تصویب شد در اولین بند آن به این مهم اشاره شده که هیچ دولتی در ایران حق تولید سلاح هسته‌ای را نخواهد داشت و این یک افتخار بزرگی است چرا که در جنگ تحمیلی نیز که امام رهبر انقلاب بودند هر چند به علت استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی ما شهدای زیادی دادیم اما هیچگاه اجازه تولید و استفاده از سلاح‌های شیمیایی را به ما ندادند هر چند که ساخت این نوع سلاح‌ها برای ما سخت نبود.وی ادامه داد: ملت ایران صلح طلب بوده و بدنبال این است که ملت‌های منطقه در صلح زندگی کنند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه مقاومت چندین ساله ایران موجب شد که کشورهای غربی بفهمند نمی‌توانند با زبان زور با ما صحبت کنند، گفت:‌ کشورهای غربی در این مذاکرات طولانی و وقت گیر به دو نتیجه رسیدند که دو ستون داشت؛ یکی اینکه دانش هسته‌ای در ایران وجود داشته باشد، حرکت کند و رو به جلو باشد و دیگری اینکه تحریم‌ها باید برداشته شوند.

رئیس مجلس ادامه داد: ما باید جانانه از ملت تشکر کنیم که در این چند ساله تحریم‌ها کمک کردند سرعت توسعه در بخش‌های کشاورزی، خدمات و سایر حوزه‌ها کند نشود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه  غرب در آزمون سختی قرار دارد، افزود: غرب باید تحریم‌ها را برداشته و دیگر رفتارشان با ایران تهدیدآمیز نباشد و در عین حال به وعده خود عمل کنند که در غیر این صورت پاسخ ملت ایران درشت و سخت خواهد بود.

رئیس قوه مقننه در این مراسم از شهدای فاجعه منا یاد کرد و  گفت: در حادثه منا که بهترین مردم ما با سختی از دنیا رفتند و مسئولان سعودی به جای دلداری دهن کجی کردند، پس از سخنرانی افتخارآفرین مقام معظم رهبری سعودی‌ها متوجه شدند اگر در این مساله تعلل کنند پاسخ دردناکی دریافت خواهند کرد، از این رو رفتار خود را اصلاح کردند.