Skip to Content

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی؛ زنگنه در صف استیضاح قرار گرفت

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی؛ زنگنه در صف استیضاح قرار گرفت


تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی حالا نوبت به وزیر نفت رسیده تا دست‌مایه استیضاح‌های این روزهای مجلس شود.

تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی؛ زنگنه در صف استیضاح قرار گرفت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس تی وی، تنها به فاصله یک روز از استیضاح ناموفق وزیر مسکن و شهر‌سازی حالا نوبت به وزیر نفت رسیده تا دست‌مایه استیضاح‌های این روزهای مجلس شود. این چندمین‌باری است که خبر استیضاح زنگنه مطرح می‌شود. نخستین‌بار آبان سال ٩٢ بود که استیضاح زنگنه مطرح شد و تا الآن هم ادامه دارد. به گفته سیدشکرخدا موسوی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، برای استیضاح وزیر نفت ٤٠ امضا جمع‌آوری‌شده که نشان از جدی شدن ماجرای استیضاح دارد. او می‌افزاید: منتظر بودیم تا تکلیف استیضاح وزیر راه ‌و شهرسازی معلوم شود تا بعدازآن، این طرح را به هیئت‌رئیسه مجلس تحویل دهیم. آن‌گونه که او عنوان می‌کند، مهم‌ترین دلایل و محورهای پیگیری استیضاح بیژن زنگنه، وزیر نفت، نیمه تعطیل بودن پارس جنوبی که عملاً کاری در آنجا صورت نمی‌گیرد، مشکلات میدان‌های مشترک، به‌کارگیری افراد متهم در پرونده فساد کرسنت در مسئولیت‌های کلیدی نفت و واگذاری دکل‌های نفتی به شرکت‌های چینی و هندی است. علاوه ‌بر این مسئله انتصابات وزیر، وضعیت پالایشگاه‌ها و تعطیلی بخشی از آن‌ها به خاطر افزایش واردات بنزین و نیز واردات بی‌رویه بنزین به کشور، بی‌توجهی به شرایط اقتصادی کشور و موضوع اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت از دیگر دلایل پیگیری استیضاح وزیر نفت است. او در اظهارنظر خود این پیش‌داوری را مطرح کرده که من تصور می‌کنم استیضاح وزیر نفت ازجمله استیضاح‌هایی باشد که احتمال رأی آوری آن بالا خواهد بود. بااین‌حال این گزارش سعی دارد نگاهی به عملکرد وزارت نفت انداخته و کارنامه زنگنه را در چندین محور بررسی کند. قبل از هر چیز ذکر این نکته لازم است که به‌طور یقین نمی‌توان ادعا کرد این وزارتخانه در تمامی عرصه‌ها عملکرد قابل‌قبولی ارائه داده و اساساً خود شخص زنگنه نیز چنین ادعایی ندارد. از سوی دیگر باید دقت کرد که انتظارات از این وزارتخانه در حد معقولی باشد و هرگونه قضاوت با توجه به جمیع جهات انجام شود. منتقدان به‌طور خاص به چند حوزه از عملکرد زنگنه انتقاد دارند از جمله، واردات بی‌رویه‌ بنزین، وضعیت پالایشگاه‌ها و تعطیلی بخشی از آن‌ها به خاطر افزایش واردات بنزین و مشکلات میدان‌های مشترک.

زنگنه هرگز نمی‌تواند ادعا کند که مدیریتی خالی از عیب و ایراد داشته است. اشتباه و خطا در ذات مدیریت انسانی است؛ اما این بدان معنا نیست که ایرادات منتقدان هم کاملاً درست است. صرف‌نظر از زنگنه، باید دانست تنها چیزی که در صنعت نفت اصالت دارد، فقط منافع ملی است. جالب است که اغلب انتقادات، ناظر بر مشکلات کنونی است؛ اما منتقدان، نتوانسته‌اند «بدیل» یا «گزینه‌ای» که توان بهبود مناسبات فعلی را داشته باشد؛ معرفی کنند. هرقدر توصیف وضعیت غیرمتعارف کنونی ساده است، اما راهکارهای مقابله با آن، بسیار پیچیده و صعب است.