Skip to Content

توصیف فاجعه منا از زبان سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

توصیف فاجعه منا از زبان سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی


سیدعلی طاهری:

توصیف فاجعه منا از زبان سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

سید علی طاهری که خود جز حجاج امسال بوده است، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی با اشاره به حوادثی که در منا رخ داده است گفت: اخباری که اینجا به ما می رسد حاکی از این است که با بسته شدن دو  مسیر برای عبور ولیعهد و ازدحام جمعیت همچنین فشار زیاد متأسفانه این فاجعه رخ داده است.

نماینده مردم گلستان و گرگان در مجلس شورای اسلامی پیرامون رابطه با رفتارهای نامناسب با مصدومین و وضعیت درمانی مجروحان خاطر نشان کرد: یکی از مصدومان که ما به عیادتش رفتیم می گفت که من چون قیافه ام شبیه ایرانی‌ها نبود، مرا جدا کردند. ولی بعضی از سربازهای عربی در آنجا می گفتند که مجروحین ایرانی را دست نزنید اینها را کمک نکنید.

وی افزود: در رابطه با این که اینها نسبت به ایرانی هایی که می شناختند کوتاهی کردند و عمداً رسیدگی نکردند تردیدی نیست. متأسفانه حداقل بخشی از این مأموران عربستانی اینگونه برخورد کردند. غیر از این از ساعت 5 بعدازظهر روز فاجعه به نیروهای امدادی ایران یعنی کسانی که از طرف بعثه و سازمان حج می رفتند برای کمک رسانی اجازه کمک ندادند.

ایشان تأکید کرد: تا آنجایی که من خبر دارم برای شناخت مصدومان و مجروحان هم هیچ همکاری با مسئولان ما نداشتند و متأسفانه دولست عربستان دراین زمینه هم بسیار مقصر است .

حجت الاسلام و المسلمین طاهری درباره نقش سازمان های همکاری اسلامی و بین المجالس در اداره امور حج تصریح کرد: تا الان که جز حرف چیزی نمی بیینم و منتظریم. این یکی از آزمونهای بزرگ برای مسئولان کشورهای اسلامی است.

وی گفت: ما انتظارمان از جوامعی مثل کشورهای اسلامی این است که بیایند وارد عمل شده و در این قضیه ورود کنند. و نمی دانم برای انجام این قضیه، شخصی از کشورهای اسلامی پیگیر بوده یا نه؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: اگر اجماع کشورهای  اسلامی رخ دهد ما می توانیم امید داشته باشیم که نتیجه ای به دست بیاید وگرنه اگر به صرف اظهار تأسف و  صحبت در این باره بسنده کنند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

وی تأکید کرد: من گمان می کنم یک آزمون بزرگی برای کشورهای اسلامی است که بعد از این  فاجعه ببینیم چه عکس العملی از خود نشان می دهند.