Skip to Content

توضیحات موسوی لارگانی درخصوص سوالش از وزیر کشور

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه هدف این است روستاها خالی از جمعیت نشود گفت: سرمایه ارزشمند روستاها یعنی انسان در روستا بماند و تولید کند و باعث رونق در کشور شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان طرح سوال خود از وزیر کشور، گفت: روستاهای ما باید مدینه فاضله باشند اما اینطور نیست و در شرایطی که چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب گذشته هنوز بسیاری از روستاهای ما از امکانات اولیه محروم هستند.

وی افزود: متاسفانه توسعه روستایی در کشور ما با چالش‌های متعددی مواجه است و راهبردهای گذشته در زمینه توسعه روستایی موفقیت‌آمیز نبوده است. هنوز روستاییان مظلوم با مسائلی از جمله فقر و بهداشت، امنیت غذایی و مسائل محیط زیستی دست و پنجه نرم می‌کنند و معابر روستایی بهسازی نشده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تاکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توسعه روستاها، تصریح کرد: در سال گذشته اجازه برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای آبرسانی به روستاها صادر شد، هدف این است که روستاها خالی از جمعیت نشوند و سرمایه ارزشمند روستاها یعنی انسان از دست نرود.

وی با طرح این سوال که چه برنامه‌ریزی برای جمعیت روستایی مولد انجام شده؟ گفت: جمعیت روستایی به دلیل بی‌برنامگی در حوزه توسعه روستایی هر روز رو به کاهش است و ما باید به گونه‌ای برای روستاها برنامه‌ریزی کنیم که تهدیدات و تحریم‌ها علیه کشور نتواند تاثیرگذار باشد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با بیان اینکه حاشیه‌نشینی در کنار شهرها معضلات اجتماعی زیادی ایجاد کرده، گفت: عملکرد اشتباه وزارت کشور باعث شده اکثریت جوانان روستایی گرفتار مواد مخدر شوند و اعتیاد پیدا کنند. به نظر می‌رسد وزارت کشور مدیریتی که باید برای توسعه روستاها داشته باشد را انجام نداده است.

وی با تاکید بر ضرورت مقاوم‌سازی مسکن روستاییان، خاطرنشان کرد: شاهد بودیم در زلزله اخیر خیلی از روستاها در کرمانشاه به طور کلی نابود شدند این در حالی است که یکی از متولیان و مسئولین مربوطه در زمینه مقاوم‌سازی، وزارت کشور و شخص وزیر کشور است. اگر هم دولت پیشنهادی در بودجه ارائه کند مجلس از آن حمایت خواهد کرد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه زمینه کار و فعالیت برای روستاییان فراهم نشده و آنها در حال مهاجرت به شهرها هستند، تصریح کرد: باید به روستاییان هم شهروندان خدمات لازم ارائه شود. متاسفانه برخی آیین‌نامه‌های دست و پاگیر وجود دارد که به جای رونق روستاها، مانع ماندن مردم در روستاها می‌شود. مثلا در شهرها ساختمان ۴۵ متری هم داریم ولی یک فرد روستایی که ۱۰۰ متر زمین دارد اجازه ساختن آن را ندارد و می‌گویند باید زمین او ۲۰۰ متر باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وضعیت روستاها مطلوب نیست، تاکید کرد: روستاییان دین خود را به نظام و انقلاب ادا کرده و شهدای عزیزی تقدیم انقلاب کرده‌اند. اگر ما می‌خواهیم مشکلاتی که ابرقدرت‌ها و آمریکای جنایتکار به وجود آورده‌اند را حل کنیم باید به روستاها بها بدهیم و برای آنها برنامه‌ریزی کنیم.