Skip to Content

جايگاه كارهاي نمايشي صداوسيما را بسيار مهم مي‌دانيم

رئيس مجلس:

رئیس رسانه ملی و جمعی از کارگردانان با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مجموعه‌هاي نمايشي توليد سازمان صداوسيما گفت: اين‌گونه كارها را براي عرصه فرهنگي كشور بسيار مهم مي‌دانيم و از آنها  حمايت مي‌كنيم.

علي لاريجاني در ديدار رئيس صداوسيما، معاون سيما و 9 نفر از كارگردانان برجسته سريال‌هاي فاخر رسانه ملي افزود: كارهاي شما چه در زمينه تاريخي و چه در زمينه موضوعات روز به‌شدت بر عرصه فرهنگ كشور تأثيرگذار است و بايد همت كنيد با توليدات ويژه و كارهاي برجسته خود اميد را به جامعه تزريق كنيد و شرايط بهتري براي كشور به وجود آوريد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي به هزينه‌هاي سنگين مالي در عرصه فرهنگي كشور به‌ويژه كارهاي نمايشي اشاره و تصريح كرد: مجلس شوراي اسلامي آماده است تا ازاين‌گونه توليدات مؤثر حمايت كند و البته انتظار داريم شما هم در اين زمينه همت مضاعفي داشته باشيد.

دكتر لاريجاني با تشكر از زحمات رئيس سازمان صداوسيما در توجه به نيروهاي توانمند حوزه نمايش گفت: من از دكتر عسكري و دكتر ميرباقري تشكر مي‌كنم كه تقريباً همه آدم‌هاي كار بلد  و با تجربه حوزه نمايش را كه اهل فكر و نوآوري و در عرصه فرهنگي كشور تأثيرگذار هستند، دورهم جمع كرده‌اند.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي بر تقويت روحيه خودباوري تأكيد كرد و افزود: در حوزه فرهنگي بايد به‌گونه‌اي حركت كنيم كه همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب بارها تأكيد كرده‌اند روحيه خودباوري را به‌ويژه در نسل جوان تقويت كنيم و در اين راه شخصيت‌هاي فرهنگي مثل شما و رسانه‌ها به‌ويژه راديو و تلويزيون بسيار تاثيرگذارند.

دكتر لاريجاني با بيان اينكه ترويج و تقويت كارآفريني مي‌تواند بر تقويت روحيه خودباوري بسيار مهم باشد افزود: خيلي از جوانان در عرصه كارآفريني فعاليت‌هاي خوبي داشتند كه متأسفانه تا يكي دو سال قبل در تلويزيون زياد ديده نمي‌شد اما هم‌اكنون اين كارها در تلويزيون ديده مي‌شود و همين‌ها نيز باعث افزايش روحيه اميد و نشاط ميان جوانان خواهد شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي به اهميت تقويت روحيه اميد در جامعه اشاره و تصريح كرد: هر جامعه‌اي اگر اميدوار باشد كارش به پيش مي‌رود و اگر اميد در آن وجود نداشته باشد حتي اگر پول هم نداشته باشد منفعل خواهد بود.

علي لاريجاني خطاب به كارگردان‌هاي شناخته شده سريال‌هاي فاخر صداوسيما افزود: شما مي‌توانيد با توليداتتان فضاي اميد و نشاط را ايجاد كنيد اما متأسفانه بعضاً مشاهده مي‌شود كه برخي از كارهاي همكاران شما چه در تلويزيون چه در سينما، تلخ و مأيوس‌كننده است و توصيه مي‌كنم به موضوع اميدآفريني در جامعه توجه بيشتري داشته باشيد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تغيير برخي نگرش‌ها در حوزه كار و ترويج شغل را از مأموريت‌هاي مهم عرصه فرهنگ و به‌ويژه كارگردانان سينما و تلويزيون خواند و گفت: شما بايد تفكر جامعه را عوض كنيد كه همه به‌ويژه جوانان به فكر اين نباشند كه شغل به معناي پشت يك ميز نشستن است و بايد با آثار هوشمندانه‌تان اين نگرش را تغيير دهيد.

دكتر علي لاريجاني بر تقويت همبستگي ملي و نقاط اشتراك تفكرات مختلف تأكيد كرد و گفت: ما اگر يك ايران آباد، سربلند و پيشرفته مي‌خواهيم بايد يك همبستگي ملي به وجود آوريم و به‌جاي متمركز شدن بر روي اختلاف‌نظرها بر روي نقاط اشتراكات تفكرات مختلف متمركز شويم.

 

وي تأكيد كرد: برگزاري جلسات مشترك ميان مسئولان كشور با اصحاب فرهنگ، هنر و نخبگان توليدات نمايشي باعث مي‌شود كه هم از برخي مسائل و مشكلات بيشتر آگاه شويم و هم شما در جريان برخي مسائل قرار بگيريد و حرف‌هاي يكديگر را بيشتر بشنويم و به يك راهبرد جامع براي فرهنگ كشور برسيم.

در آغاز اين ديدار، دكتر علي عسكري، رئيس رسانه ملي، كارگردانان حاضر در اين جلسه را نخبگان فرهنگي كشور دانست و گفت: هر كدام از اين دوستان كارهاي بزرگي توليد كرده‌اند كه به ذخيره‌هاي فرهنگي و هويتي ملت ايران تبديل شده‌است كارهايي كه براي هميشه در ذهن مخاطبان تلويزيون ماندگار خواهد بود.

رئيس رسانه ملي به عرصه امروز فرهنگي كشور و شرايط سخت و پيچيده آن اشاره و تصريح كرد: در اين شرايط كه به فرهنگ ملت و جوانان اين سرزمين تهاجم كرده‌اند بايد با حمايت از نخبگان فرهنگي و به‌ويژه كارهاي مؤثر فرهنگي تلويزيون به حفظ هويت و فرهنگ اسلامي- ايراني و تقويت آن كمك كرد.

دكتر مرتضي ميرباقري، معاون سيما نيز در اين ديدار گزارشي از چگونگي و مراحل توليد سريال‌هاي فاخر و ويژه رسانه ملي ارائه كرد.

در بخش ديگري از اين نشست كارگردانان سريال‌هاي فاخر تلويزيون به بيان ديدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

داوود ميرباقري، كارگردان سريال سلمان فارسي با ارائه گزارشي از مراحل نگارش و پيش‌توليد اين طرح بزرگ نمايشي گفت: سريال سلمان فارسي سه برابر سريال مختار پيچيدگي دارد و كار مي‌برد و بايد آن را به‌عنوان يك طرح ملي دانست و از آن حمايت كرد.

كيانوش عياري، كارگردان سريال روزگار قريب كه هم‌اكنون در حال ساخت سريال ديگري براي تلويزيون است با اشاره به نفوذ فرهنگي به‌ويژه در آثار نمايشي بيرون از كشور تصريح كرد: هم‌اكنون مسئوليت ما بسيار سنگين‌تر از گذشته است چراكه اگر غفلت كنيم اين تهاجم نمايشي، آثار منفي فرهنگي را بر نسل بعد خواهد گذاشت.

رضا ميركريمي، كارگردان فيلم سينمايي تحسين شده يك حبه قند نيز كه براي نخستين بار يك مجموعه نمايشي 60 قسمتي براي تلويزيون مي‌سازد گفت: سريال‌ها، جريان پرنفوذتري نسبت به فيلم‌هاي سينمايي ايجاد مي‌كنند و ما در اين حوزه بايد فعال‌تر عمل كنيم.

 

ميركريمي، كم‌كاري نخبگان فرهنگي در تعريف درست از تاريخ را باعث تضعيف روحيه خودباوري دانست و افزود: اگر اين روحيه خودباوري تقويت شود و روند نگاه به خودباوري در همه جا به‌ويژه در خود مجلس هم اصلاح شود بسياري از مشكلات حل خواهد شد.

همايون اسعديان، كارگردان فيلم سينمايي تحسين شده طلا و مس كه سريالي درباره خرمشهر را در تلويزيون در دست تهيه دارد با اشاره به هجوم فرهنگي برنامه ريزي شده به‌ويژه در عرصه فيلم و نمايش از بيرون كشور و لزوم مقابله با آن گفت: يك همت قابل تقديري در اين زمينه در تلويزيون شروع شده است كه بايد از آن حمايت كرد.

وي افزود: بررسي مقابله با چنين تهاجمي در عرصه فرهنگ بايد تجهيز شويم و با تمام وجود كار كنيم.

جواد شمقدري، كارگردان سريال طوفان شن كه هم‌اكنون در حال تهيه سريال انقلاب دوم درباره تسخير لانه جاسوسي براي تلويزيون است گفت: بايد هوشيار باشيم تا دشمن تاريخ را تحريف نكند و راه‌حل اين است كه كارهاي ما مخاطب را اقناع كند.

وي با بيان اينكه بعضي موضوعات هستند كه بايد در قبال آن‌ها نقش آفريني كرده و سخن بگوئيم افزود: اگر ما به‌ويژه در خصوص تخاصم با آمريكا و ازاين‌دست موضوعات، هوشمندانه صحبت نكنيم و روشنگري براي نسل امروز نداشته باشيم اين نسل دچار شبهه خواهد شد، شبهه‌هايي كه قطعاً خسارت‌هاي فراوان براي اين مرزوبوم در پي خواهد داشت.

محمدحسين لطيفي، كارگردان سريال‌هايي چون «وفا»، «غياث‌الدين جمشيد كاشاني»، «صاحبدلان» و... كه سريالي در خصوص خواجه‌نصيرالدين طوسي را در دست توليد دارد خطاب به دكتر لاريجاني گفت: اين جمع كه مي‌بينيد لشكر فرهنگي جمهوري اسلامي ايران هستند و همه دغدغه فرهنگ كشور را دارند و مانند يك سرباز كه تفنگ به دست دارد و مي‌خواهد از مرز خاكي‌اش دفاع كند ما هم مي‌خواهيم از مرزهاي فرهنگي‌مان دفاع كنيم.

وي افزود: ما همگي با تمام وجود مي‌خواهيم تلاش كنيم تا ثمره انقلابمان حفظ شود.