Skip to Content

جلالی: ماه عسل بلندگوی افرادی است که کمتر صدایشان را می‌شنویم

جلالی: ماه عسل بلندگوی افرادی است که کمتر صدایشان را می‌شنویم


رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در مراسم تجلیل از عوامل ماه عسل گفت: ماه عسل سیاه‌نمایی و سفیدنمایی نمایشی نداشت و وقایع به صورت واقعی نشان داده شد.

جلالی: ماه عسل بلندگوی افرادی است که کمتر صدایشان را می‌شنویم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی به نقل از خبرگزاری تسنیم، آئین تجلیل از عوامل ماه عسل با حضور پورحسین قائم مقام معاون سیما، نعمتی مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، میرحسینی، راستگو عضو شورای شهر تهران، عوامل ماه عسل و مردم در ایوان شمس تهران برگزار شد.
یکی از سخنرانان این نشست کاظم جلالی بود.
او در ابتدا گفت: ماه عسل یکی از برنامه‌های موفق تلویزیون است. باید در نظر داشته باشیم که برنامه‌های گفت‌وگو محور سختی خاص خود را دارد و بخش مهم موفق بودن این کار به قابلیت احسان علیخانی برمی‌گردد.
وی ادامه داد: من و آقای پورحسین تجربه مجری‌گری داشتیم و می‌دانیم که چه کار سختی است. در سالهای پیش ما فقط یک برنامه زنده داشتیم و بقیه تولیدی بود اما انصافا اجرای همان برنامه زنده بسیار سخت بود.
جلالی به جمع‌آوری نقطه نظرات مخالفین و موافقین این برنامه، در مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره کرد و گفت: در این گام خیلی‌ها می‌گفتند که تلویزیون پول برای ساخت کار ندارد و یا می‌گفتند که تلویزیون برای مخاطب اهمیتی قائل نیست. برخی نینز معتقد بودند که این برنامه اتاق فکر نداشته و هدف خود را گم کرده است. همچنین عده‌ای می‌گفتند که تاثیرات دائمی برای این کار وجود ندارد و همه تاثیرات مقطعی می‌باشد. در نهایت نیز عده‌ای از مخالفان معتقد بودند که برنامه از خط قرمزها گذشته و در ساعات نزدیک افطار که مردم خسته هستند غم و غصه پمپاژ می‌کند این در حالی است که اگر آثار سینمایی همین مخالفان را ببینید متوجه خواهید شد که خودتان به شکلی بدتر غم و غصه را به مردم پمپاژ می‌کنند.
جلالی به نقطه نظرات موافقان این برنامه اشاره کرد و گفت: موافقان معتقد بودند که برنامه‌سازی کار آسانی نیست و جامعه به این برنامه‌هایی که به انتقال تجربه و امید می‌پردازد، نیاز دارد. عده‌ای نیز برخورد روانشناسی علیخانی با میهمانانش را تحسین می‌کردند.
وی در پاسخ به پرسشی اشاره کرد و گفت: عده‌ای می‌گویند که علیخانی در برخورد با میهمانان خود احساسی رفتار می‌کند اما من موافق این موضوع نیستم. موارد زیادی را دیدم که ایشان با یک سوال سعی کرد در دل احساس به سمت منطق پیش برود. این برنامه بی‌پرده یکی از پربازدیدترین برنامه‌های صدا و سیما می‌شود و بلندگویی برای کسانی شده است که کمتر صدایشان شنیده شده است باید دقت داشت که این موضوع به این معنا نیست که ماه عسل بلندگوی مستضعفان شده است. انسانهای زیادی بودند که وضع‌شان خوب بود و حضور داشتند.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بیان داشت: متاسفانه برنامه‌های گفتگومحور تلویزیون زمانی که کم می‌آورد با آوردن فوتبالیست یا هنرمند این خلاء را پر می‌کند. اما اینکه به دنبال سوژه‌ها در کف خیابان برویم کار بسیار سختی است. من می‌گویم تعداد زیادی زا برنامه‌های ماه عسل با امید دادن به اتمام رسید در حقیقت امید دادن و عدم ساختارشکنی از ویژگی‌های مهم آن بود. نکته مهم دیگر آن بود که ما در ماه عسل سیاه‌نمایی و سفیدنمایی نمایشی نمی‌بینیم بعضی‌ها فقط به دنبال سفیدنمایی هستند و مردم آنها را قبول نمی‌کنند چیزی که در ماه عسل نمایش داده شد واقع‌گرایی بود باید توجه داشت که روایت وقایع به صورت واقعی و آنچنانچه هستند مسئله بسیار مهمی است.
بعد از سخنرانی جلایی فرزاد فردین خواننده به خواندن قطعه‌ای از تیتراژ ماه عسل پرداخت.