بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز (دوشنبه 25 آبان 1394) مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز (دوشنبه 25 آبان 1394) مجلس شورای اسلامی


تصویب لایحه شفاف‌سازی منابع مالی انتخابات، موحب آبروی مجلس می شود

احمد توکلی نماینده مردم تهران در تذکری خطاب به هیئت رئیسه مجلس، گفت: روز گذشته دولت اعلام کرد که لایحه دو فوریتی شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخابات به مجلس تقدیم شده، اما هیئت رئیسه این لایحه را اعلام وصول نکرده است.

وی ادامه داد: هیئت رئیسه علت عدم اعلام وصول این لایحه را صف طولانی طرح‌ها و لوایح مجلس عنوان کرد، در حالی که لایحه دو فوریتی نباید در این صف نگاه داشته شود و باید به صورت فوری در دستور کار مجلس قرار داده شود.

توکلی تأکید کرد: تصویب لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخابات موجب آبروی دولت و مجلس می‌شود، و تصویب این لایحه از فسادهای احتمالی جلوگیری می‌کند، لذا اگر مجلس در اعلام وصول این لایحه قصور کند، یا نخواهد این لایحه به تصویب برسد، مورد اتهام قرار می‌گیرد که مخالف شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخابات نامزدهای مجلس شورای اسلامی است.

ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، در پاسخ به این تذکر، اظهار داشت: آئین‌نامه اولویتی برای اعلام وصول لوایح نسبت به طرح‌ها قائل نشده، البته این موضوع در هیئت رئیسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت که برای اعلام وصول طرح یا لایحه‌ای که فوت مصلحت می‌شود، اقدام کنیم.

**************************

لاهوتی خطاب به وزیر راه: نگذارید پشت پرده  سازمان بنادر را بگویم

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس  طی تذکری شفاهی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی، گفت:‌ چرا دولت مطالبات چایکاران را پرداخت نمی‌کند؟ آقای لاریجانی در سفر جنابعالی به استان گیلان بنده به این موضوع تاکید کردم که اگر پیگیری‌های همکاران نماینده و استاندار برای دریافت 30 میلیارد تومان تسهیلات نبود؛ چه اتفاقی برای چایکاران می‌افتاد؟

وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور!‌ شما به استان گیلان سفرکردید و در این سفر، از سوی جنابعالی تاکید بر پرداخت مطالبات مربوط به صیادان شد و جناب آقای نوبخت هم چندی پیش بر پرداخت مطالبات صیادان تاکید کرد، اما متاسفانه تا کنون مطالبات آنها پرداخت نشده است؛ بنابراین تقاضا دارم که دولت هرچه سریع تر پرداخت مطالبات صیادان را در دستور کار قرار دهد.

لاهوتی در تذکری خطاب به وزیرراه و شهرسازی، تصریح  کرد:‌ در حال حاضر مشکلات بسیاری در بندرچمخاله استان گیلان وجود دارد، نگذارید پشت پرده  سازمان بنادر را روشن کنم، چون اگر مشکلات مرتفع نشود مجبور به طرح برخی مسائل  در سازمان بنادر هستم.

نماینده مردم لنگرود همچنین با اشاره به رای گیری دارای ابهام درخصوص  بیمه کارگزاران در مجلس و ارجاع آن به اداره قوانین، تأکید کرد: ‌از هیات رئیسه مجلس تقاضا دارم که نظر خود را هرچه سریعتر در این خصوص مطرح کند.