بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز دوشنبه 30 اذرماه مجلس

حاشیه های جلسه علنی امروز دوشنبه 30 اذرماه مجلس


تهدید 100 نماینده مجلس، به ترک جلسه علنی

احمد شوهانی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای طی تذکری گفت: هیأت رئیسه سوگند یاد کرده که بی طرفی را رعایت کند و عدالت را اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه در جلسه علنی روز قبل نام او در صدر تذکر دهندگان بوده اما اجازه بیان تذکر به او داده نشده، افزود: متاسفانه برخورد هیأت رئیسه طوری است که به نظر می رسد برخی نماینده تر هستند.

شوهانی در ادامه اظهار داشت: در چند سال گذشته چند لایحه ایجاد مناطق آزاد به تصویب رسیده است ولی آن زمان به عقل کسی نرسید که تصویب این لوایح به دلیل مغایرتش با قوانین برنامه، نیازمند دو سوم آرای وکلای ملت است. به ویژه آنکه برخی از اعضای هیأت رئیسه در آن جلسات هم حضور داشتند. .

وی یادآور شد: در جلسه روز گذشته پارلمان در ابتدا گفته شد که تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی نیازمند نصف به علاوه یک رأی است، اما در پایان جلسه همه نمایندگان مجلس را غافلگیر کردند و آقای باهنر که اداره صحن علنی را بر عهده داشت، گفت که تصویب این لایحه نیازمند دو سوم رأی نمایندگان است چرا که با قانون برنامه پنجم مغایرت دارد.

این نماینده تأکید کرد: لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری که روز گذشته در دستور کار مجلس قرار داشت، مغایرتی با قانون برنامه پنجم نداشت و نصف به علاوه یک رأی هم آورده بود.

شوهانی در پایان اعلام کرد یکصد نفر از نمایندگان مجلس تفسیر دیگری از مصوبه روز گذشته خانه ملت دارند و اگر هم‌اکنون در صحن علنی پاسخ نگیرند، از مجلس خارج می‌شوند و جلسه علنی از رسمیت می‌افتد.

نایب رئیس اول مجلس که ریاست صحن علنی را بر عهده داشت، در پاسخ توضیح داد: این سخنان زیبنده مجلس شورای اسلامی نیست، ما بر اساس برداشت‌مان از قانون عمل کردیم و طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس جلسات علنی باید بر اساس تفسیر و برداشتی که از آیین‌نامه داخلی مجلس دارد، عمل کند. ممکن است موارد متعددی باشد که از آیین‌نامه داخلی برداشتی داشتیم ولی در نهایت در بررسی‌های تکمیلی به این نتیجه رسیده‌ایم که این برداشت قابل نقد و اصلاح است.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: منظور شما این است که در قانون مناطق آزاد که تصویب شده، برداشت دیگری هم وجود دارد، تا زمانی که قانون برنامه پنجم تصویب نشده، قوانین مصوب قبل از آن به قوت خودش باقی است، اما بعد از تصویب قانون برنامه پنجم، قوانین مصوب شده مشمول کاهش درآمدهای مالیاتی و کاهش حقوق ورودی می‌شود که ممنوع است.

وی تأکید کرد: فعلاً راهی وجود ندارد ولی ما موضوع مورد نظر شما را مجدداً در هیأت رئیسه مجلس مطرح و بررسی می‌کنیم.

پس از اظهارات ابوترابی‌فرد، سایر نمایندگان معترض نیز شروع به فریاد زدن و تجمع در جایگاه هیأت رئیسه مجلس کردند. که مجالس برای دقایقی متشنج شد.

***********************

در خانه ملت حق نمایندگان را بدهید

نادر قاضی پور نماینده ارومیه که در خصوص دستور اول جلسه مجلس درباره اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی صحبت می کرد اظهار داشت: طبق آیین نامه داخلی مجلس، همه نمایندگان باید در صندلی خود نشسته و جلسه آرام باشد. با این اوضاعی که الان تعداد زیادی از نمایندگان جمع شده اند ، نمی توان صحبت کرد.  

وی ادامه داد: حفظ انضباط و امنیت محوطه مجلس به عهده رئیس مجلس و در غیاب او به عهده نواب رئیس است. و هیچ مقام و قوه ای بدون اجازه رئیس حق مداخله در امور مجلس را ندارد.

قاضی پور خطاب به ابوترابی فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت گفت: مردم از نمایندگان خود انتظار دارند حق و حقوق خودشان را بگیرند. دولت لایحه داده و نمایندگان نیز تصویب کردند که مناطقی به مناطق آزاد تجاری- اقتصادی اضافه شود.

وی تصریح کرد: در منطقه آزاد ماکو، چالدران حذف شده است. حال همکارانی که اعتراض می کنند، به حق اعتراض دارند. مناطق شان مورد ظلم واقع شده است.

این نماینده خطاب به هیأت رئیسه گفت: در خانه ملت حق نمایندگان را بدهید. ما باید از حقوق مردم مناطق مهران و مناطق مرزی و محروم دفاع کنیم. دولت که در فکر مردم نیست. نمایندگان باید مناطق شان را احیاء کنند.

***********************

اعتراض نماینده تبریز به بی نظمی در صحن مجلس

مهدی دواتگری نماینده تبریز در اعتراض به بی نظمی به وجود آمده در مجلس، طی تذکری خطاب به ابوترابی فرد گفت: طبق ماده 108 آیین نامه داخلی مجلس، در صورتیکه در مجلس بی نظمی و تشنج بوجود آید که مانع ادامه کار مجلس شود و رئیس نتواند از آن جلوگیری کند، در جایگاه خود قیام می کند. هرگاه برخواستن رئیس، موجب آرامش نشود، جلسه را به مدت 15 دقیقه به عنوان تنفس تعطیل می کند.

در این لحظه ابوترابی فرد خطاب به دواتگری گفت: شما در خصوص موضوع جلسه صحبت کنید. بی نظمی ای در مجلس وجود ندارد. سپس دواتگری با لحن اعتراضی خطاب به نایب رئیس مجلس ادامه داد: آقای ابوترابی شما پشت سر خود را نگاه کنید.50 نفر از نمایندگان پشت سر شما حضور دارند. با بی نظمی نمی توان جلسه را اداره کرد.

***********************

از هر 100 مراجعه کننده به نمایندگان 70 نفر به دنبال شغل هستند

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس در تذکری خطاب به باهنر که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: هیأت رئیسه مجلس برای بیان اخطارها و تذکرات نمایندگان آیین‌نامه داخلی را رعایت نمی‌کند .

وی افزود: دولت طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس موظف است لوایح بودجه سنواتی را حداکثر تا 15 آذر ماه برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس کند، اما با وجود آنکه امروز 30 آذرماه است، هنوز دولت بودجه 95 را به مجلس نداده است.

نماینده بجنور یادآور شد: دولت یازدهم پیش از این گفته بود که ما یک دولت قانون‌مداریم. اما با وجود آنکه امروز 2 هفته از 15 آذرماه گذشته، هنوز دولت لایحه بودجه 95 را تقدیم مجلس نکرده، که این تخلف محسوب می‌شود و بی‌قانونی است، لذا از هیأت رئیسه مجلس درخواست داریم در این زمینه اظهارنظر کند.

جعفری در بخش دیگری از تذکر خود تصریح کرد: مجلس در قانون بودجه 94 اعتباری را برای ایجاد اشتغال برای جوانان در نظر گرفته بود، از هر 100 نفری که به عنوان ارباب رجوع به نمایندگان مجلس مراجعه می‌کنند، 70 نفر به دنبال شغل هستند، اما تاکنون دولت حتی یک ریال از بودجه مصوب مجلس در سال 94 برای ایجاد اشتغال را هزینه نکرده است.

این نماینده همچنین اظهار داشت: دولت یازدهم گفته بود بدون پشتوانه کلنگی نمی‌زند. اما مواردی وجود دارد که از خردادماه تاکنون کلنگ این پروژه‌ها به زمین زده شده، اما هیچ اقدامی در آنجا انجام نشده است، این مشکلات عدم رعایت قانون است که باید دولت به آنها پاسخ دهد.

محمدرضا باهنر در پاسخ به تذکر توضیح داد: دولت دو سال گذشته لایحه بودجه را به موقع به مجلس ارائه کرد که ما انتظارمان آن بود تا امسال هم قانون رعایت شود. قبلا هم برخی نمایندگان نسبت به این موضوع تذکر دادند که رئیس مجلس حق را به تذکردهنده داد، من هم این حق را به تذکر شما می‌دهم. اما به هرحال دولت هم برای تاخیر در ارائه لایحه بودجه استدلال‌هایی دارد.

نایب رئیس مجلس خاطرنشان کرد: دولت معتقد است که لایحه بودجه را با لایحه برنامه ششم تقدیم مجلس می‌کند. اما ما توصیه‌مان آن است که با توجه به کمبود وقت دولت هرچه سریع‌تر در ارائه لایحه بودجه به مجلس اقدام کند.

**************************

بیانیه

۲۱۲ نفر از نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای شهادت «سمیر قنطار» را به سیدحسن نصرالله تبریک و تسلیت گفته و خواستار انتقام خون این شهید از رژیم جنایتکار صهیونیستی شدند.