بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 1 دیماه 94) مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 1 دیماه 94) مجلس شورای اسلامی


علیرغم نقد دولت گذشته، لایحه بودجه امسال هنوز تقدیم مجلس نشده

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس در تذکری گفت: با توجه به اینکه تا پایان سال زمان زیادی باقی نمانده اما دولت هنوز لایحه بودجه سال 95، احکام دائمی بودجه و برنامه ششم را ارائه نکرده؛ این در حالی است که بررسی هر یک از این‌ها یک الی دو ماه زمان نیاز دارد.

وی یادآور شد: دولت تعهد داده بود در شهریورماه قانون برنامه ششم را به مجلس ارائه کند اما این اتفاق صورت نگرفت در حالی که همواره این نقد بر دولت گذشته وارد بود که چرا در ارائه لایحه بودجه تاخیر دارد. از سوی دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در پیش است و اگر این قوانین به تصویب نرسد کشور معطل می‌ماند.

ابوترابی فرد در پاسخ به تذکر کوچکی نژاد گفت: تاکنون با اراده دولت در ارائه به موقع لابحه بودجه، طی سال‌های گذشته آشنا شده‌ایم و به حق عزم دولت همچنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بر آن بوده تا لایحه بودجه و برنامه ششم را در همان زمان مقرر به مجلس ارائه کند. البته آنگونه که به بنده اعلام کردند لایحه بودجه را می توانستند در همان زمان مقرر به مجلس ارائه کنند اما با توجه به اینکه دولت تلاش داشت تا لایحه بودجه با لایحه برنامه ششم به مجلس ارائه شود این تاخیر صورت گرفت.

نایب رئیس مجلس در پایان تاکید کرد : در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دولت اراده جدی وجود دارد تا در کمترین زمان این لوایح به مجلس ارائه شود.

***********************

اعتراض به عدم موضع گیری رؤسای جلسه علنی به کشتار شیعیان نیجریه

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر طی تذکری اظهار داشت: در چند وقت اخیر کشتارهای زیادی علیه امت اسلام و شیعیان در نیجریه صورت گرفته است.

وی یادآور شد: جرم این شیعیان در نیجریه این بود که دوستدار انقلاب اسلامی ایران هستند، شیخ نمر و الزکزاکی از این دست افراد بودند، لذا انتظار داشتیم در چند روز اخیر یکی از رؤسای جلسات اخیر مجلس در این رابطه موضوع گیری و نطق داشته باشد.

ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، در پاسخ توضیح داد: مباحث عالم اسلامی به ویژه موضوع نیجریه جزء مسائل اصلی و دغدغه همه ماست، موضع مجلس در این موارد کاملاً شفاف است.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: ان‌شاءالله در پایان جلسه امروز مجلس بیانیه‌ای در محکومیت اقدام ارتش نیجریه در کشتار شیعیان این کشور که به امضای اکثریت قاطع نمایندگان رسیده است، قرائت خواهد شد.

***********************

لایحه مناطق آزاد تجاری در هیأت رئیسه بررسی می شود

محمد علیپور نماینده مردم ماکو و چالدران طی تذکر آیین‌نامه‌ای گفت: در نشست روز یکشنبه خانه ملت لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد مورد بررسی قرار گرفت؛ اما با تصمیم باهنر رئیس جلسه و با استناد به ماده 117 قانون برنامه پنجم، اعلام شد که تصویب کلیات این لایحه نیازمند دو سوم آرای نمایندگان است.

وی ادامه داد: برای تصویب کلیات لایحه مذکور حدود 117 نفر از نمایندگان به آن رأی مثبت دادند، حال چطور در مواقعی که هیأت رئیسه در رابطه با اخطار یکی از نمایندگان تردید دارد آن را به رأی می‌گذارد؛ اما درباره این موضوع مهم اقدامی انجام نمی‌دهد؟

علیپور در ادامه تأکید کرد: هیأت رئیسه باید به احترام 117 نفر نماینده، این لایحه را تعیین‌تکلیف کرده و راهی برای آن پیدا کند، زیرا این تصمیم در جهت حمایت از بخش خصوصی و مناطق محروم بوده است.

نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر علیپور توضیح داد: تصمیم اخذ شده بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس بوده است، زیرا بر اساس قانون، ریاست جلسه اگر تشخیص دهد که پیشنهادی با قانون برنامه پنجساله هماهنگ نیست، می‌تواند آن را ملزم به أخذ دو سوم آرای نمایندگان کند.

ابوترابی‌فرد اصریح کرد: البته در این رابطه دغدغه نمایندگان به هیأت رئیسه مجلس منتقل شده و با همین نگاه در نشست آتی هیأت رئیسه بررسی می‌شود.

***********************

طرح نظارت بر شورای رهبری، یک شیطنت است

ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس طی تذکر شفاهی گفت: این روزها در آستانه انتخابات خبرگان رهبری بحث نظارت بر شورای رهبری، جهت مشوش کردن افکار عمومی مطرح شده است. که البته دوستداران انقلاب، با این نظر موافق نیستند.

وی افزود: از نظر عدم وجاهت قانونی این بحث، بزرگان علم و فقاهت پاسخ دادند. اما از نظر سیاسی طرح این موضوع در این موقعیت، یک شیطنت است، که به گوینده القا شده است. کسی که با اینگونه اظهارات مرتب صلاحیت خود را از دست داده، باید با خود بیندیشد که به کجا چنین شتابان .

این نماینده اظهار داشت: بزرگوار! شما که با خطبه خوانی آنچنانی برای سکولارها، صلاحیت اقامه جمعه و جماعت را از دست داده ای، و در خبرگان با آن وضعیت، به شدت و غیرقابل باورتنزل کردید، در عمل ثابت کردید که توان نظارت بر فرزندان خویش را هم ندارید و ناچار باید برای اصلاح آنها به عنوان بزهکار و آسیب دیده اجتماعی جهت تربیت در اوین نگهداری شوند، بهتر است ملاحظه کنید و تیرخلاص به تتمه اعتبار خود نزنید.

آقامحمدی تأکید کرد: جریاناتی که خیلی از بزرگان نظام را به لبه پرتگاه برده اند، این بار به شما طمع کرده اند. و به دنبال این هستند که جَمَلی بیارایند و دور موکب شما جمع شوند.

نماینده مردم خرم آباد و دوره تصریح کرد: اگر اینها خواست خودتان نیست، که انشاءالله نباشد، هوشیار باشید و فاصله خود را با دشمنان زخم‌خورده امام(ره) مشخص کنید و هوشیار باشید که دشمنان انقلاب به دنبال ایجاد فتنه‌ای جدید هستند و آن را به عنوان فتنه اکبر و شلیک آخر، به نام شما ثبت خواهند کرد.

وی خطاب خاطرنشان کرد: مطمئن باشید اگر فرزندان امام(ره) به این برسند که توطئه‌ای برای تزلزل در رکن رکین نظام طراحی شده است، آن روز درنگ نمی‌کنند و ملاحظه هیچ‌کس را نخواهند کرد.

***********************

رؤسای3  قوه بر مفاسد اقتصادی نظارت کنند

عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه در مجلس در تذکر شفاهی بیان داشت: از روسای سه قوه و تمام دستگاه‌های نظارتی درخواست دارم تا بر مفاسد اقتصادی، اداری و هر آنچه که مردم را اذیت می‌کند، نظارت دقیق داشته باشند.

وی در بخش دیگری از تذکر خود گفت: از وزیر آموزش و پرورش درخواست دارم که حق و حقوق فرهنگیان استان آذربایجان غربی را بپردازد، همچنین از وزیر کشاورزی نیز می‌خواهم با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی شرایط مساعدی برای کشاورزی دارد، اما کارخانجات به کشاورزان توجهی ندارند و این مشکلاتی را برای آنها از لحاظ صادرات به وجود آورده است.

***********************

تذکر 100 نماینده مجلس به دولت

100 نفر از نمایندگان مجلس طی تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزیر اقتصاد عنوان کردند: رکود عمیق و بی‌سابقه حاکم بر اقتصاد کشور منجر به تعطیلی اکثر بخش‌های اقتصادی شده و تنها راه حل آن اقدام عملی دولت برای اجرای عملی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

***********************