بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 17 آذر 94) مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 17 آذر 94) مجلس شورای اسلامی


مردم می پرسند، صرف این هزینه‌ها در دوران بی‌پولی مملکت چیست

مهدی کوچک زاده نماینده تهران در مجلس طی تذکری گفت: دولت باید لایحه بودجه 95 را طبق آیین‌نامه، حداکثر تا  15 آذرماه به مجلس ارائه کند، اما این اتفاق نیفتاد و این تأخیر دولت در ارائه بودجه 95 تخلف است.

وی ادامه داد: طبق ماده 55 آیین‌نامه داخلی مجلس، رسیدگی به عملکرد بودجه سالانه مجلس و ارائه گزارش آن حداکثر تا پایان شهریور ماه باید انجام شود؛ من در طول سال‌های گذشته هرگز ندیده‌ام گزارشی که محتوای بودجه‌ای مجلس را منعکس کند، منتشر شده باشد. مردم سؤالات متعددی در مورد ساختمان‌های مجلس و ساخت و ساز به عنوان دیوارکشی مطرح شد. بحث بنده این نیست که این اقدامات صورت گرفته، درست یا غلط بوده ولی برخی رسانه‌ها با نگاه مفسده‌انگیز یا حق‌طلبی، سؤالاتی را در این خصوص مطرح کرده‌اند که علت صرف این هزینه‌ها در دوران بی‌پولی مملکت چیست؟

وی خطاب به لاریجانی تصریح کرد: طی 8 سال گذشته که شما رئیس‌ مجلس بودید یا قبل از شما که آقای حدادعادل رئیس‌ مجلس بود، مبالغی در حد 20 و حتی 40 میلیارد تومان در اختیار رئیس مجلس برای کمک به اشخاص حقیقی قرار داشت که بخشی از این پول در اختیار نمایندگان قرار می‌گرفت تا به مستمندان کمک کنند، اما مسئله اینجاست که هیچ‌گاه گزارشی از چگونگی صرف اینگونه مبالغ داده نشده است.

کوچک‌زاده همچنین تأکید کرد: عدم ارائه گزارش از نحوه هزینه‌کرد بودجه و پولی که در اختیار رئیس مجلس است، قانون‌شکنی‌هایی است که بنده به خاطر آن استعفا دادم اما پذیرفته نشد.

علی لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت: دولت باید 15 آذر لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌داد که این اقدام را انجام نداد و تذکر شما بجاست و دولت در این زمینه تخلف کرده است .

رئیس مجلس با اشاره به تذکر دوم کوچک‌زاده در خصوص عدم ارائه گزارش از چگونگی هزینه‌کرد بودجه سالانه مجلس، گفت: این تذکر وارد نیست، زیرا هر ساله گزارش بودجه مجلس به کمیسیون مربوطه ارائه و بررسی شده است، گزارش بودجه امسال مجلس نیز به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه شده و در حال بررسی آن هستند.

لاریجانی درباره دیوارکشی‌های اطراف پارلمان نیز توضیح داد: دیواری کشیده نشده، 2 تا 3 میلیارد تومان برای ملاحظات امنیتی مجلس خرج شده است. ضمن آنکه رئیس مجلس طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان مسئول حفاظت از مجلس است، و با توجه به تهدیدات و لحاظ نظرات ستاد کل و سپاه، ملاحظات امنیتی را در نظر گرفته و اقداماتی انجام دادیم.

وی همچنین در مورد ساختمان‌های اطراف مجلس خاطرنشان کرد: مسائل عمرانی چیز پنهانی نیست، بخشی از این ساخت و سازها مربوط به دفاتر کار نمایندگان مجلس است، البته در این ساخت و سازها برای کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم محلی در نظر گرفته شده است، در کتابخانه مجلس کتب نفیسی وجود دارد اما این ساختمان کهنه و قدیمی شده‌اند، اگر زلزله‌ای بیاید این کتب از بین می‌روند، بنابراین میراث ملی کشور در خطر است؛ لذا بخشی از این ساختمان‌ها نیز به کتابخانه مجلس اختصاص دارد.

لاریجانی درباره اظهارات کوچک‌زاده مبنی بر اینکه 42 میلیارد تومان بودجه به رئیس مجلس داده شده است که وی به اشخاص حقیقی بدهد، توضیح داد: در قانون بودجه نوشته شده 42 میلیارد تومان؛ اما چیزی که در عمل اختصاص یافته، 10 تا 12 میلیارد تومان است که این رقم هم هر دو- سه ماه یکبار به نمایندگان مجلس برای پرداخت به افراد مستمند اختصاص یافته است.

پس از پایان اظهارات رئیس مجلس، تعدادی از نمایندگان با صدای بلند از وی می‌خواستند تا استعفای کوچک‌زاده را قبول کند که لاریجانی نیز در پاسخ به آنان گفت: شما اصرار نکنید، حالا یک برادری عصبانی شده، استعفا داده، قبول یا رد آن بر عهده من که رئیس مجلس هستم، قرار دارد.

انصاری نماینده دولت نیز طی توضیحاتی در خصوص تذکری که نسبت به بودجه دادند اعلام کرد: لایحه بودجه سال 1395 توسط دولت جهت استحضار آقای رئیس و نمایندگان محترم آماده شده است؛ 3 جلسه فوق العاده در هیأت دولت وزیران تشکیل شده و به زودی لایحه بودجه و لایحه برنامه ششم توسعه خدمت شما تقدیم می گردد.

حاجی دلیگانی نماینده اصفهان نیز خطاب به لاریجانی گقت: برای برخی همکاران شفاف نشد که هر 3 ماه مبلغ دو میلیون تومان برای حوزه انتخابیه یک نماینده برای افراد مراجعه کننده داده می شود. این مورد را اگر توضیح بدهید و شفاف کنید ممنون می شویم.

*************************

علیرغم شیوع آنفولانزا، کمبود دارو در داروخانه های کرمان  وجود دارد

شهباز حسن پور نماینده سیرجان طی تذکری خطاب به رئیس مجلس گفت: از شما انتظار داشتیم صبح امروز در مورد مسائل حساس و فوری کشور در نطق پیش از دستور خود سخنانی را مطرح کنید.

وی ادامه داد: بیش از 30 نفر در چند روز گذشته در استان‌های کرمان و سیستان به دلیل بیماری فوت کردند، این در حالی است که اگر یک نفر در آن سمت دنیا از دنیا می‌رفت همه برای دادن پیام بسیج می‌شدند. دارو در داروخانه‌های کرمان موجود نیست بنابراین باید وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی جلسه فوری تشکیل می‌داد. همچنین کمیسیون بهداشت مجلس باید به همراه یک نماینده از هیات رئیسه به استان کرمان اعزام شوند.

وی یادآور شد: شب گذشته گزارشی از تلویزیون مبنی بر ورود بیماری آنفولانزا که از 6 سال پیش به کشور حکایت می‌کرد، پخش شد. حالا جای سوال است که این پول‌هایی که برای مقابله با این موضوع گرفتند را چه کردند؟ باید پاسخ دهند که بودجه مربوط به سلامت کجا رفته است؟

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر حسن پور گفت: هم به وزیر بهداشت تذکر می‌دهم تا هرچه سریع تر رسیدگی کند. و هم از آقای شهریاری می خواهیم تا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیگیر جدی این موضوع باشد.

*************************

طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تکمیلی، ناپخته است

علیرضا منادی سفیدان نماینده تبریز که به عنوان مخالف طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور صحبت می کرد، گفت: مسکوت ماندن این طرح باید به دستور گذاشته شود، زیرا یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری بحث توسعه علم و تحصیلات تکمیلی است و این طرح برنامه‌های دولت در این زمینه را متوقف می‌کند.

این نماینده در ادامه تصریح کرد: در برنامه ای تلویزیونی همزمان با طراح این طرح حضور داشتیم. همزمان نظرات ما را از طریق پیام کوتاه، به رأی مردم گذاشتند. بنده می گفتم کنکور دانشگاه آزاد و دولتی بصورت جداگانه بماند. که البته تصویب شد که یک کنکور برگزار شود.

وی افزود: 90 درصد مردم در نظرسنجی پیامکی صدا و سیما، به طرفداری از نظر بنده رأی دادند که دو کنکور برگزار شود. هرچند که حذف کردند و تجمیع کنکور اقدام درستی نبود . همچنین اجرای این طرح مخالف اصل 44 قانون اساسی است. چرا که در حال حاضر در اکثر استان‌های کشور 400 تا 500 دانشگاه وجود دارد و نمایندگان 2 هفته پیش برای توسعه تحصیلات تکمیلی از دانشگاه آزاد تشکر کردند. بنابراین این طرح، یک طرح ناپخته است.

*************************

اعتراض به توزیع نامه ای درباره حمایت از یک طرح در صحن مجلس

مهدی کوچک زاده در تذکری با انتقاد از صحبت های منادی سفیدان که در موافقت با طرح و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور صحبت کرده بود، گفت: آقای منادی سفیدان در حالی با طرح سنجش دانشجو مخالفت کرد که در دستور نبود و تماماً دفاع از دانشگاه آزاد بود.

نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از تذکر خود اظهار داشت: براساس آیین نامه، توزیع هرگونه برگه و نامه در صحن علنی مجلس باید با اجازه هیأت رئیسه انجام شود. این در حالی است که آقای منادی سفیدان نامه ای برای مخالفت با طرح مذکور تهیه و توزیع کرده که موافقت هیأت رئیسه در این خصوص اخذ نشده است، آیا آیین نامه، فقط برای نمایندگان عادی باید اجرا شود؟

کوچک زاده تصریح کرد: عسگری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد کتابچه ای در دست دارد که عنوان آن حمایت تاریخی 83 درصد از نمایندگان مجلس از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد است و بسیاری از دوستان گفتند اصلا موضوع به این صورت نبوده؛ این در حالی است که از صبح معاون پارلمانی دانشگاه آزاد این موضوع را به رخ نمایندگان می کشد، که موافق توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد هستید.

وی تأکید کرد: این موارد از دلایلی بود که استیضاح خود را مطرح کردم و هیأت رئیسه صلاح ندانست آن را اعلام وصول کند.

 

باهنر نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اول کوچک زاده گفت: باید توجه داشت دلایل مخالفان و موافقان طرح های مورد بررسی در مجلس برای هر نماینده متفاوت است. و آقای منادی به دلیل اینکه می خواهد دو کنکور دانشگاه های آزاد و دولتی جدا شود و این به نفع دانشگاه آزاد است نظر خود را می گوید. لذا نمی توان جلوی یک نماینده را گرفت و به او گفت که دلایل موافقت یا مخالفت خود را با طرح بر اساس نظرات من گفته شود.

باهنر در خصوص تذکر بعدی توشیح داد: توزیع نامه و پاکت بین صندلی ها در صحن باید با اذن هیأت رئیسه مجلس باشد و معمولا مکتوب است. حال اگر اذن شفاهی بوده نمی دانم و از یکی از دبیران در این خصوص سوال خواهم کرد .

*************************

حاشیه های تذکرات نمایندگان

پس از سخنان کوچک زاده، منادی سفیدان قبل از قرائت اسامی ناطقان امروز پارلمان، اعلام کرد: طبق اصل 79 قانون اساسی پاسخ آقای کوچک‌زاده را در نشست یکشنبه خواهم داد. در این لحظه باهنر که ریاست جلسه علنی را به عهده داشت در واکنش گفت: میکرفون شما برای این باز است که اسامی ناطقان را بگویید، نه اینکه موضع دیگری را مطرح کنید.

سپس مجددا منادی سفیدان گفت که به احترام شما (باهنر) چیزی نمی‌گویم. که با خنده سایر نمایندگان مواجه شد. و نایب رئیس مجلس مجددا میکرفون منادی را خاموش و اعلام کرد که امروز نطق نداریم؛ که در نهایت با عذرخواهی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر، اسامی ناطقین امروز مجلس اعلام شد.

پس از آغاز نطق ها، بهروز نعمتی نماینده اسدآباد و محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان هم درباره طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی با یکدیگر درگیر لفظی پیدا کردند که منجر به قطع موقت نطق خسته بند و تذکر باهنر با تجمع کنندگان شد.

*************************

اگر نظام برای اشتغال کاری نکند، هزینه آن را خواهیم داد

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس با تبریک روز دانشجو گفت:‌ امیدوارم همیشه صدای دانشجویان خداترس را که نقدهای سازنده دارند شنیده شود.

وی خاطر نشان کرد: سونامی بیکاری جوانان فارغ التحصیل در کشور وجود دارد و باید شرایط اشتغال جوانان تحصیلکرده فراهم شود تا نرخ بیکاری کاهش یابد و نباید فراموش کرد اگر نظام برای مقابله با این مشکل قیام نکند، هزینه های زیادی خواهیم پرداخت.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: از رئیس جمهور به دلیل توجه ایشان به بحث بیکاری در شورای عالی اشتغال تشکر می کنم و همچنین از تمامی وزرا و قوای سه گانه درخواست می کنم شرایط را برای کارآفرینی فراهم کنند در این رابطه مجلس با تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده است.

وی با تأکید بر ضرورت رسیدگی به حل مشکل سهامداران بورس، مخصوصا سهامداران شرکت پدیده، یادآور شد: طی دو سال گذشته ارزش سهام، 30 هزار میلیارد کاهش یافته است. و اکثر سهامدارانی که آسیب دیده اند، سهامداران خرد بوده اند. لذا امیدوارم که با حل مشکل سهامدارانی که در بازار بورس با مشکل مواجه شده اند، بتوانیم رونق را بیش از پیش در دولت تدبیر و امید به جامعه برگردانیم.

*************************

توصیه نایب رئیس مجلس به تمهیدات لازم برای بیماری آنفولانزا

محمدرضا باهنر قبل از پایان جلسه علنی امروز مجلس گفت: آقای جعفرزاده، نماینده رشت متذکر شده بودند که آزادراه قزوین رشت بسته است که منجر به اختلال در ارتباط مردم شده است. باید تلاش شود که این مشکل هر چه سریعتر حل شود.

نایب رئیس مجلس همچنین ادامه داد: نمایندگان استان کرمان از جمله آقای زاهدی خواهان توجه جدی تر به مسئله پیش آمده در رابطه با اپیدمی آنفولانزا شده اند. وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی عازم استان کرمان هستند؛ مسئله تأمین اقلام پزشکی مورد نیاز در جهت جلوگیری از گسترش و سرایت آنفولانزا همانند ماسک و داروهای درمانی مسئله ای است که باید تمهیدات ویژه مورد نیاز آن اندیشیده شود.