بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 23 آذر94) مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 23 آذر94) مجلس شورای اسلامی


 

رفع آلودگی هوا، نیازمند تمهیدات فوری دولت است

موید حسینی صدر نماینده مردم خوی و چایپاره طی اخطاری اظهار داشت: در حال حاضر در پاریس سران کشورها در خصوص تغییرات آب و هوایی به مذاکره پرداخته اند، این در حالی است که در کشور ما آلودگی هوا بسیار شدت یافته است. دولت باید تمهیدات فوری برای رفع آلودگی هوا بیندیشد و نباید مانند دولت قبل که لج می کرد عمل شود.

وی تأکید کرد: وضعیت آلودگی هوا به ویژه در پایتخت خطرناک است و لازم است دولت در خصوص تعطیلی مدارس نیز چاره ای بیندیشد.

 

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود نیز در تذکر دیگری با اشاره به وضعیت نامناسب هوا در روزهای اخیر، خواستار انجام اقدام فوری برای رفع آلودگی هوا شد.

وی اضافه کرد: چند روزی است که وضعیت هوا بد است؛ باید کاری کرد. زیرا جان مردم در خطر است. اگر نیاز به زوج و فرد یا اقدام دیگری است سریعتر انجام شود.

************************

تقاضای استعفای کوچک زاده توسط هیأت رئیسه بررسی شود

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در بخشی از تذکر شفاهی خود خطاب به ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس گفت: همکاران ما تقاضای به حقی دارند. ‌یکی از همکاران ما (مهدی کوچک زاده) از نمایندگی استعفا داده است و باید به این درخواست استعفا رسیدگی شود.

وی ادامه داد: اگر ما نتوانیم از حق همکار خود جهت رسیدگی به تقاضایش دفاع کنیم، چگونه می‌توانیم از حقوق مردم دفاع کنیم؟ هیأت رئیسه سوگند یاد کرده که آیین نامه را اجرا کند. بنابراین موظفید آن را اجرا کنید. لذا خواهش ما رسیدگی به خواسته او مبنی بر استعفاست.

************************

حسینی صدر: استعفا کار افراد بزدل است

مؤیدحسینی صدر نماینده خوی و چایپاره در تذکری با اشاره به اینکه در شهر مرزی خوی دیگر سرمایه گذاری نمی شود و به همین علت به تدریج در حال خالی شدن از سکنه می‌باشد، گفت: اگر منطقه آزاد امتیاز است و باعث سرمایه گذاری می شود، و اگر بناست بی عدالتی صورت بگیرد چرا بقیه شهرها منطقه آزاد نشود؟ چرا خوی نباشد؟

وی با انتقاد از دولت ادامه داد: در کجای دنیا کشور را تاراج می کنند؟ منطقه آزاد به منطقه واردات تبدیل شده است . فقط خودرو وارد        می کنند. و همه برای دلالی به آنجا می شوند و دیگر کسی به دنبال تولید و سرمایه گذاری نمی رود. کجای این اقتصاد مقاومتی است؟

حسینی صدر با تأکید بر اینکه وضعیت بحرانی است تصریح کرد: مردم خوی آتش زیر خاکستر هستند. یا پرونده منطقه آزاد را در کشور ببندید. یا خوی هم منطقه آزاد باشد.

این نماینده در ادامه تاکید کرد: اگر خوی منطقه آزاد نشود، اعتراض مردم گسترده می شود. در اینجا یا فریادهای بلند چند نماینده که  می گفتند: استعفا، استعفا ! مواجه شد. و در پاسخ به آنها بیان داشت: من در اعتراض به خودداری مسئولان از اعلام کردن خوی به عنوان منطقه آزاد تجاری مرد هستم و استعفا نمی‌دهم و مبارزه می کنم. چرا که استعفا کار افراد بزدل است.

************************

وزیر کشور حضور مسئولان در جریان های انتخابات را بررسی کند

سیدسعید زمانیان دهکردی نماینده شهرکرد طی تذکر شفاهی خطاب به وزیر کشور گفت: وزیر کشور باید به کنترل دقیق رفتارها و برخوردها و حضور مسئولان در جریان‌های انتخابات، ‌بررسی سوابق افرادی که دست اندرکار برگزاری انتخابات هستند و همچنین جلوگیری از موضع‌گیری های افرادی که در امر انتخابات مسئولیت دارند اقدام کند.

وی در بخش دیگری از تذکر خود تأکید کرد: از وزیر اقتصاد می‌خواهم به نحوه محاسبه مالیات‌ها در کشور و در استان ها رسیدگی کند چراکه اعمال سلیقه در بسیاری از مواقع مشهود است؛ ارزش افزوده مناسب، محاسبه نمی شود و نحوه محاسبه ارزش افزوده بسیار اشتباه است. همچنین نحوه برخورد در مساله مالیات‌ها و ارزش افزوده مشکلات بسیاری را برای اصناف، واحدهای صنعتی ایجاد کرده است.

نماینده شهرکرد تصریح کرد: وضعیت بیکاری مردم بسیار نامناسب است و مردم از برخورد نامناسب مسئولان، گرانی و بیکاری ناراضی هستند .

************************

به چه علت تحقیق و تفحص از بورس معطل مانده است؟

حمید رسایی نماینده تهران در تذکری با استناد به ماده 214 آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: بر اساس این ماده هرگاه نماینده‌ای، تحقیق و تفحص در هر یک از امور کشور را لازم بداند، تقاضای خود را به صورت کتبی تقدیم مجلس کرده و هیأت رئیسه ظرف 48 ساعت آن را به کمیسیون‌های تخصصی ذی‌ربط جهت رسیدگی ارجاع می‌کند. کمیسیون نیز موظف است حداقل ظرف دو هفته از تاریخ وصول، اطلاعاتی را که در این زمینه کسب کرده در اختیار متقاضی قرار دهد.

وی یادآور شد: بیش از یک هفته است که 10 نفر از نمایندگان درخواست تحقیق و تفحص از سازمان بورس را به هیأت رئیسه تقدیم کرده‌اند، اواخر سال گذشته سؤال از وزیر اقتصاد مطرح شد که نمایندگان نیز از پاسخ وزیر قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند. بار دیگر سوالی دیگر طرح شد و در کمیسیون نیز مطرح شد که در نوبت رسیدگی قرار دارد.

رسایی ادامه داد: قطعاً شما از وضعیت بورس خبر دارید. مردم حاکمیت را یک دسته می‌بینند و می‌گویند مسئولان گفته‌اند که در بورس سرمایه‌گذاری کنید، اما با این سرمایه‌گذاری به مشکلاتی برخورد کرده‌ا یم. هر روز مال مردم نصف می‌شود، حال درخواست تحقیق و تفحصی که باید 48 ساعته به کمیسیون ارجاع شود، چرا تاکنون معطل مانده است؟!

وی خطاب به ابوترابی فرد ادامه داد: شما اعلام کرده‌اید با توجه به اینکه به پایان دوره نمایندگی نزدیک می‌شویم هیچ تحقیق و تفحصی در دستور قرار نگیرد، حال این چه توجیهی است؟  اکنون 5 ماه به پایان عمر مجلس نهم باقیمانده و هیأت رئیسه نیز سوگند یاد کرده که به آیین‌نامه عمل کند. حال بر اساس کدام بند این آیین‌نامه، تحقیق و تفحص از سازمان بورس به کمیسیون ارجاع داده نشده است؟

ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس در پاسخ به تذکر رسایی عنوان داشت: ما در موضوع تحقیق و تفحص با یک تاریخچه روبرو هستیم و با توجه به تجربه، تحقیق و تفحص در کارنامه مجلس تقریباً 6 ماه طول می‌کشد که این در مواردی است که گاهی شاهد تمدید این تحقیق و تفحص‌ها هستیم. حال با توجه به فاصله زمانی باقی مانده در مجلس،‌ عملا این تحقیف و تفحص به نتیجه نمی‌رسد.  

وی اضافه کرد: هزینه‌هایی که این تحقیق و تفحص بر مجلس و مردم تحمیل می‌کند، مشکلاتی را به وجود می‌آورد،‌ همچنین خروجی آن با زمان مجلس یکسان نیست. حال من گزارش کاملتر را دریافت و خدمت شما ارائه می‌دهم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بحث بورس بسیار اهمیت دارد و مجلس نیز همواره نسبت به آن دغدغه داشته است. در تصمیمات ما نگاه جدی همکاران به بازار بورس مورد توجه قرار گرفته است. بازار بورس از مسائل مهم و کلیدی مجلس است. امید است در برنامه ششم و بودجه تصمیماتی اتخاذ شود که بتوانیم برخی از این گره‌ها را باز کنیم.

************************

تاخیر در ارجاع لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی به کمیسیون، به ضرر مجلس است

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای در تذکری گفت: طبق ماده 144 آئین‌نامه داخلی مجلس، هیأت رئیسه مجلس می‌بایست هر لایحه‌ای که اعلام وصول شد را بلافاصله به کمیسیون مربوطه ارجاع دهد.

وی با انتقاد از تأخیر در رسیدگی به لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی، افزود: لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی 15 روز است که یک فوریت آن رأی آورده اما هنوز به کمیسیون ارجاع نشده است و این تأخیر آفت دارد و این به ضرر مجلس است، لذا خواهش می‌کنم که این کار زودتر انجام شود تا آیین‌نامه نیز رعایت شود.

توکلی همچنین در بخش دیگری از تذکر خود به نحوه سؤال نمایندگان از وزرا در مجلس اشاره و تصریح کرد: وقتی نماینده‌ای از هر کدام از وزرا سؤال می‌کند، هیچ حقی در اینکه رأی‌گیری شود یا نشود در آیین‌نامه داخلی برای نماینده سؤال‌کننده در نظر گرفته نشده است و نماینده سؤال‌کننده فقط باید بگوید که قانع شدم یا قانع نشدم، به محض اینکه بگوید قانع نشدم این وظیفه مجلس می‌شود که اظهارنظر کند. مشروط کردن قانع شدن نماینده سؤال‌کننده اصلاً در آیین‌نامه جایگاهی ندارد.

محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ توضیح داد: درباره تذکر اول باید بگویم با توجه به اهمیت موضوع، اداره قوانین مجلس پیشنهاد داد که کمیسیون مشترک تشکیل شود و هم کمیسیون شوراها و هم کمیسیون قضایی و هم کمیسیون امنیت ملی، در این کمیسیون مشترک حضور داشته باشند، لذا برای تشکیل کمیسیون مشترک نامه‌ای ارجاع شده که کمیسیون‌های تخصصی نمایندگانشان را برای این کمیسیون انتخاب کنند تا کار این کمیسیون آغاز شود.

وی ادامه داد: البته نظر اداره قوانین در این باره درست بود و بنده با کمیسیون‌های شوراها و قضایی هم مشورت و صحبت کردم و آنها هم این روند را پذیرفتند. ما گفتیم همه اعضایشان باشد چون عدد کمیسیون مشترک نباید از 23 نماینده کمتر باشد.

نایب رئیس مجلس همچنین در پاسخ به تذکر دوم توکلی پیرامون نحوه سؤال نمایندگان از وزرای دولت، تصریح کرد: در مورد این تذکر باید بگویم آیین‌نامه منعی ندارد از اینکه نهایتاً نماینده سؤال‌کننده بگوید چند موضوع مد نظرم بوده است، و به طور روشن وزیر و نماینده سؤال‌کننده مطالبی داشتند که گفتند و ایرادی نداشت. لذا  آقای عبدی در جریان سؤالش از وزیر تعاون رسماً گفت که قانع شده است.