بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 26 آبان) مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 26 آبان) مجلس شورای اسلامی


حاشیه های جلسه علنی امروز (سه شنبه 26 آبان 1394 ) مجلس شورای اسلامی

نماینده رشت: بانک ها پدر مردم را دراورده اند

حسن تامینی لیچایی نماینده مردم رشت طی تذکری شفاهی گفت: تکر بنده به وزیر علوم است. وزیر علوم که پاسخگو نیست، بیستر به کار درمان خود می پردازد. از همین رو از آقای رئیس جمهور تقاضا دارم برای وزارت علوم یک وزیر وزارت علومی معرفی کند نه یک وزیر بهداشتی .

وی ادامه داد: در حال حاضر خانمی رشته پزشکی قبول شده و ثبت نام کرده است؛ اما مسئولان ظاهرا اعلام کردند که اشتباهی شده و مشکلات بسیاری برای خانواده این دانشجو به وجود آمده است؛ بارها این دانشجو تصمیم به خودکشی داشته و کسی هم پاسخگو نیست. متاسفانه وزیر علوم به رغم چندین بار برگزاری جلسه نسبت به این موضوع پاسخگو نبوده و هیچ گوش شنوایی برای آن وجود ندارد.

وی همچنین درتذکری خطاب به وزیر اقتصاد تصریح کرد:‌ بانک ها پدر مردم را درآورده اند، درحال حاضر حتی یک کشاورز گیلانی از اقدامات بانک کشاورزی راضی نیست.

تامینی در تذکری به وزیربهداشت و درمان، افزود:‌ تقاضا داریم هرچه سریعتر مطالبات پرسنل شریف بهداشت و درمان را پرداخت کنید، پرستاران و اکثر افرادی که در حوزه بهداشت و درمان فعالیت می کنند به دلیل نپرداختن مطالبات مشکلات بسیاری دارند.

**************************

قشقاوی بازشدن سفارت آمریکا را تکذیب کرد

احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان در مجلس در اخطاری با استناد با اصل سوم قانون اساسی مبنی بر طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب بیان داشت: این روزها شنیده می‌شود که برخی از اعضای دولت مطالبی را در رابطه با باز شدن سفارت آمریکا در ایران و سفارت ایران در واشنگتن مطرح می‌کنند, که قطعاً این مسئله یک نوع بیان سازش‌گونه است، از این‌رو از دولت تقاضا داریم که در جهت تحقق اشتغال، رفع بیکاری، مسکن، ازدواج و اقتصاد مقاومتی اقدام کند.

وی ادامه داد: باز شدن سفارت انگلیس مقدمه فتنه بزرگی بود و حال اگر سفارت آمریکا هم باز شود، اسلام، والسلام!

سالک کاشانی تأکید کرد: چرا در مقابل فرهنگ نفوذ دشمن در لایه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ مگر دعوای ایران با آمریکا کلامی است که اعلام می‌کنند که اگر آمریکا عذرخواهی کرد، بنابراین سفارتخانه‌ها می‌تواند باز شود؟

وی تصریح کرد: در اینجا از رئیس جمهور می‌خواهیم با قدرت در مقابل فرهنگ نفوذی که رهبر معظم انقلاب در چند وقت اخیر بالغ بر 70 بار به آن اشاره کرده‌اند، بایستند، زیرا ضرورت این مسئله حفظ نظام اسلامی، انقلاب و دین است.

ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: من همین الان از آقای قشقاوی سوال کردم که آیا در دولت، مسئولان راجع به بازگشایی سفارت کشوری که اشاره کردید که حتی من نمی‌خواهم نام آن را ببرم و به هیچ وجه در ادبیات سیاسی ما ارتباط با آنها موضوعیتی ندارد، برنامه‌ای دارند؟ که وی در جواب گفت که چنین چیزی اصلا مطرح نیست. حال اگر نشریه‌ای مطلبی زده است، این مطالب در شأن و شئون مسئولان نظام و دولت نیست.

**************************

لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی، راه را برای پول‌های کثیف به عرصه انتخابات باز می‌کند

مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران در تذکری اظهار داشت: در هیچ جای آیین‌نامه داخلی مجلس نیامده که نماینده بگوید قانع نشدم ولی برای هیأت رئیسه تعیین تکلیف کند، این هم یکی از مصادیق اداره مجلس نه بر اساس آیین‌نامه داخلی بلکه بر اساس سلیقه کسی است که ریاست جلسه را بر عهده دارد و تاکنون نیز زیاد اتفاق افتاده است.

در ادامه ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکر کوچک‌زاده توضیح داد: بنده تذکر شما را وارد می‌دانم، آن موقع توجه نداشتم، احساس کردم آقای مطهری می‌خواهد با ادبیات دیگری قانع شدن خود را اینگونه مطرح کند.

کوچک‌زاده در تذکر دیگری عنوان دشت: معاون اول رئیس‌جمهور دولت راستگویان در دیدار با سفرا گفته که ما نفهمیدیم این         950 میلیارد دلار درآمد نفتی دولت قبل چه شد.

وی تصریح کرد: آقای معاون دولت باسوادان! باید حساب کنید که 8 سال چند روز دارد، 8 سال می‌شود 2 هزار و 920 روز است، یعنی 8 تا 365 روز و اگر هر روزی ما 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت بدون هیچ دردسری -که البته همه می‌دانند در 2 سال آخر دولت قبل چه اتفاقی در صادرات نفت افتاد- فروخته باشیم، 7 میلیارد و 300 میلیون بشکه می‌شود و اگر در تمام 8 سال 7 میلیارد و 300 میلیون بشکه را به قیمت بشکه‌ای 100 دلار فروخته باشیم می‌شود 730 میلیارد دلار.

کوچک‌زاده در بخش دیگری از سخنان خطاب به جهانگیری گفت: آقای معاون دولت راستگویان و شناسنامه‌داران! اگر مسئولان دولت قبل هیچ حقوقی به شما، دولتی‌ها و اعضای قوه قضائیه نداده باشند که دادند و به قول آقای عبداللهی که سال‌ها رئیس کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات بوده 80 درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری می‌شود، یعنی پول حقوق و آب و برق و گاز و ... و اگر هیچ پولی به صندوق توسعه واریز نکرده باشند که واریز کردند و بهره‌های فراوانی از آن برده شده است و هیچ راه و پل و مدرسه و مسجدی نساخته باشیم، در نهایت 730 میلیارد دلار باقی می‌ماند، پس «سواد» و «انصاف» هم چیز خوبی است.

نماینده تهران در بخش پایانی سخنانش در تذکر دیگری یادآور شد: روز گذشته دولت لایحه‌ای با قید دوفوریت فرستاده است که نمی‌خواهم وارد محتوای آن شوم و عنوان زیبایی برای آن گذاشتند «شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی»؛ که در این عنوان مطالبی آمده که راه را برای ورود دلالان و دارندگان پول‌های کثیف به عرصه انتخابات باز می‌کند.

کوچک زاده در پایان خاطرنشان کرد: آن وقت آقای وزیر کشور دیروز در تلویزیون می‌فرماید: ما یک لایحه دوفوریتی برای شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی و تبلیغاتی به مجلس داده‌ایم، ولی مجلس امروز و فردا می‌کند و این لایحه را اعلام وصول نمی‌کند؛

وی خطاب به نمایندگان گفت: نمایندگان محترم مجلس! به شما می‌گویند از پول کثیف می‌خواهید در انتخابات تبلیغات کنید، آقای وزیر! از قول نماینده‌ها به شما می‌گویم که «حرف کثیف بیشتر در تبلیغات انتخاباتی اثر دارد، لطفاً به اندازه، معقول و سدید حرف بزنید.»

**************************

دولت همانند لایحه شفاف سازی انتخابات ، لایحه اقتصاد مقاومتی را هم تهیه کند

محمدحسین میرمحمدی نماینده مردم گلپایگان و خوانسار طی تذکری شفاهی گفت: ای کاش دولت همان طور که لایحه شفاف سازی انتخابات را به مجلس ارائه کرده، همان طور لایحه‌ای را برای اقتصاد مقاومتی به مجلس ارسال می‌کرد.

وی، ضمن تقدیر از عملکرد قوه قضائیه و نیروهای امنیتی جهت ایجاد چتر حفاظتی و برخورد با عوامل نفوذ و جاسوسی، گفت: وزارت آموزش باید در جهت پرداخت پاداش پایان خدمت و همسان‌سازی بازنشستگان اقدام کند، همچنین معلمان حق التدریسی چند ماهی است که حق الزحمه خود را دریافت نکرده‌اند.

**************************