بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس


 

تعدادی از نمایندگان مردم در خانه ملت، ضمن انتقاد از برخورد شدید نیروی انتظامی با دانشجویان معترض به قراردادهای جدید نفتی، به وزیر کشور بابت پیگیری موضوع تذکر دادند.

 

توکلی: دهها تظاهرات سراسری برای قراردادهای نفتی هم کافی نیست

احمد توکلی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طی تذکری، به موضوع تجمع مقابل وزارت نفت اشاره کرد و خطاب به دکتر لاریجانی گفت: انتظار می رفت شما درباره تجمعات صورت گرفته در مقابل وزارت نفت و نحوه برخورد با این افراد تذکری دهید.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: دانشجویان در اعتراض به قراردادهای جدیدنفتی در مقابل وزارت نفت تجمع کردند؛ البته من قبول دارم باید برای این تجمع مجوز اخذ می کردند که متأسفانه این اقدام صورت نگرفت؛ اما اهمیت قرارداد نفتی به حدی بالاست که اگر ده‌ها تظاهرات سراسری برای آن انجام شود باز هم کافی نیست.

وی با یادآوری دستگیری 38 دانشجو مقابل وزارت نفت تأکید کرد: البته روز گذشته 34 نفر از این دانشجویان‌آزاد شدند اما هنوز تکلیف 4 نفر آنها مشخص نیست؛ لذا از شما درخواست دارم به عنوان نماینده ملت ایران کمک کنید تا این افراد به زودی آزاد شوند چرا که اهمیت این قراردادها در اقتصاد همچون برجام در سیاست است.

رئیس مجلس در پاسخ اظهار داشت:‌ براساس پیگیری هایی که من دیشب داشتم گویا تعدادی از این دانشجویان آزاد شدند. اما واقعیت این است که تجمع باید براساس قانون صورت گیرد و باید این دانشجویان ضوابط قانونی را رعایت می کردند.

علی لاریجانی تأکید کرد: فرض کنید شما نظری دارید و نسبت به بندهای این قرارداد معترض هستید، بدون شک رفع آن راه حل هایی دارد و با تظاهرات نمی توان قرارداد تنظیم کرد. بدون شک افراد صاحب نظر و حتی برخی از دستگاه ها نظرات خود را در این خصوص اعلام کردند که البته ما نیز به هیأت تطبیق اعلام کرده ایم که به این موضوع رسیدگی کند.

وی در پایان افزود:‌ در کشور نظمی برای رسیدگی به این امور وجود دارد و این مسائل در خیابان قابل حل نیست و افراد اگر نظری دارند می توانند نظر خود را به صورت قانونی اعلام کنند.

*********************

علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در مجلس طی تذکر شفاهی با بیان اینکه از درایت دکتر لاریجانی برای برخورد مناسب با تجمع کنندگان مقابل مجلس که گاها به دلایل متفاوتی صورت می گیرد، تشکر می کنم، اظهار داشت: اگر قرار باشد تعدادی از دانشجویان که ادعایی دارند و می خواهند صحبتی کنند، علیرغم اینکه باید مجوز بگیرند، اینگونه برخورد شود، ما اینگونه رفتار با آنها را محکوم می کنیم.

*********************

وزیر کشور بابت برخورد نیروی انتظامی با دانشجویان تذکر گرفت

تعدادی از نمایندگان مجلس طی تذکر کتبی به وزیر کشور نسبت به برخورد شدید و دور از شأن نیروی انتظامی با دانشجویان معترض به قراردادهای نفتی و دستگیری عده ای از آنان، انتقاد کردند.

اسامی نمایندگان تذکر دهنده بدین شرح است: ( محمد دهقان، بیژن نوباوه‌وطن، غلامعلی حدادعادل، علی مطهری، علیرضا محجوب، علی‌اصغر زارعی‌،‌ محمد اسماعیل کوثری، مجتبی رحماندوست، فاطمه آلیا، زهره طبیب زاده نوری، سیدمسعود میرکاظمی، الیاس نادران، محمد سلیمانی، مهرداد بذرپاش، مرتضی آقاتهرانی، روح‌الله حسینیان، فاطمه رهبر، لاله افتخاری، حمید رسایی، حسین طلا، سیدمحمود نبویان، مهدی کوچک‌زاده و حسین نجابت نمایندگان )

*********************

انتقاد از استاندار تهران به علت توهین به نمایندگان مجلس

همچنین علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان نیز در تذکری کتبی به وزیر کشور خواستار توضیح علت برخورد نامناسب نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان در مقابل وزارت نفت در اعتراض به عقد قراردادهای نفتی و توضیح علت اظهارات توهین‌آمیز استاندار تهران در خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد.

*********************

24 نفر از نمایندگان مجلس در تذکر کتبی به رئیس‌جمهور اعلام کردند دسترسی مأموران آژانس که برخی از آنها جاسوس هستند به مراکز حساس کشور به ویژه اماکن نظامی بر خلاف منافع ملت ایران است و باید جلوگیری شود.

*********************

با بررسی خارج از نوبت لایحه دائمی‌کردن احکام برنامه‌های توسعه مخالفت شد

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز مجلس، تقاضای تعدادی از نمایندگان مجلس برای تغییر دستور صحن علنی به منظور بررسی با اولویت و خارج از نوبت لایحه احکام دائمی لوایح برنامه‌های پنج‌ساله را مورد بحث و بررسی قرار داده و با آن مخالفت کردند.

احمد امیرآبادی فراهانی در موافقت با پیشنهاد تغییر دستور کاری مجلس گفت: این لایحه توسط کمیسیون مشترک تنظیم شد و کمیسیون‌های مختلف نیز پیشنهادات خود را برای حذفیات و الحاقیات به آن مطرح شد؛ در حالی که موضوعاتی همچون بسیج، ایثارگران و دفاع نیز مورد توجه واقع شد چرا که دولت نسبت به آن بی‌توجهی کرده است.

نماینده مردم قم در مجلس یادآور شد: اکنون در هفته کاری مجلس قرار داریم اما بعد از آن زمان انتخابات مجلس است، لذا اگر با این تغییر دستور موافقت شود،‌ این لایحه نیز در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

وی در پایان تأکید کرد: واقعیت آن است که بسیاری از موضوعات در این لایحه، در برنامه پنجم آمده بود اما در برنامه ششم توسعه دیده نشد،‌ لذا باید این موضوع را هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف کنیم.

 

نمایندگان همچنین با رسیدگی خارج از نوبت طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس و نیز با لایحه اساسنامه سازمان انرژی های تجدیدپذیر مخالفت کردند

*********************