بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی


پس از آنکه نمایندگان با بررسی اولویت دار لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه توسعه کشور موافقت نکردند، بررسی آن بصورت عادی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

 

با بررسی اولویت‌دار لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه توسعه کشور مخالفت شد

نمایندگان مجلس پیشنهاد تغییر دستور کار مبنی بر بررسی اولویت‌دار لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه توسعه کشور را با 104 رأی موافق و 59 رأی مخالف، به تصویب نرساندند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این‌خصوص گفت: مواد الحاقی لایحه به نمایندگان داده شده و در واقع هم اصل لایحه در کمیسیون بررسی شد و هم مواد الحاقی آن مورد بررسی قرار گرفته است. درباره این موضوع در هیات رئیسه بحث شده؛ برخی مواد به صورت مرتب در قوانین مختلف برنامه تکرار می‌شود و اگر یک بار اصلاح شود، دیگر در لایحه برنامه، می توان فقط همان اعداد و ارقامی را بررسی کرد که باید به سمت آن حرکت کنیم.

پس از مخالفت نمایندگان  با پیشنهاد تغییر دستور کار مبنی بر بررسی اولویت‌دار لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه توسعه کشور، علی لاریجانی گفت: با توجه به اینکه این تغییر دستور تصویب نشد، بنابراین رسیدگی به لایحه مذکور در مسیر عادی می‌افتد و مطابق آیین‌نامه در این فاصله هم آیین‌نامه مجلس تغییر کند و اگر تایید شورای نگهبان بیاید، مطابق آیین‌نامه جدید رفتار خواهد شد که در اسفندماه بررسی می‌شود.

***************************

انتقاد از عدم تقسیط شهریه در دانشگاههای پیام نور

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس طی تذکر شفاهی با بیان اینکه وزیر علوم 15 درصد شهریه دانشگاه‌های پیام نور را افزایش داده است و این شهریه ها را نیز تقسیط نمی کند، گفت: در گذشته تا پایان ترم به دانشجویان اجازه داده می شد در کلاس ها شرکت کرده و بخشی از شهریه را پایان ترم دریافت می کردند اما متأسفانه دیگر این کار هم صورت نمی گیرد.

***************************

اعلام وصول سه طرح

در صحن علنی امروز مجلس، 3 طرح : اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ، طرح ایجاد سازمان ملی جوانان، همچنین طرح تشکیل فراکسیون‌های مجلس نیز اعلام وصول شد.