بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سه شنبه 12 آبان

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سه شنبه 12 آبان


رسایی: بدون هرگونه اقدادم عملی از سوی غرب، سانتریفیوژها در حال جمع آوری است

حمید رسایی نماینده مردم تهران در تذکری با انتقاد از اینکه به او اجازه تذکر داده نشده بود، خطاب به نایب رئیس مجلس گفت: طبق آیین نامه بنده حق تذکر دارم. و قبل از آن نباید به شما جواب و استنتاق پس بدهم که می خواهم درباره چه موضوعی صحبت کنم. اگر تذکر بنده در دستور نبود تریبون در اختیار شماست و می توانید قطع کنید. همانطور که قبلا بارها قطع کرده اید. هر زمان که خوشتان نمی آید قطع می کنید. 

وی در ادامه اظهار داشت: طبق آیین‌نامه ریاست جلسه می‌تواند 15 دقیقه درباره مهم‌ترین موضوعات نطق داشته باشد، اما صحبت امروز شما که به موضوع مهمی نیز اختصاص داشت، ولی حدود نیم ساعت شد.

وی سپس ادامه داد: در این ایام لازم است حداقل شما سه بزرگوار ( اشاره به آقایان لاریجانی-ابوترابی فرد- باهنر) که ریاست جلسه را برعهده دارید، تریبون مجلس باشید. بند نخست فرمایشات مقام معظم رهبری این است که با توجه به اینکه لغو تحریم‌ها که مهمترین موضوع مذاکرات بوده، از آنجائیکه برجام نتوانسته تضمین های کافی را بگیرد، لازم است قبل از هرگونه اقدامی، براساس گفته‌های مقام معظم رهبری، رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا کتبا تضمین بدهند که تحریم‌ها لغو می‌شود. در حالیکه هیچ اقدامی صورت نگرفته است، ولی سانتریفیوژها در نطنز در حال جمع‌آوری است. این موضوعی است که آقای ابوترابی، شما باید بیان می‌کردید و این مسئله از شعار مهم مرگ بر آمریکا مهم تر است.

رسایی تصریح کرد: من صبح به یک آقایی گفتم که او پاسخ داد، خدمت مقام معظم رهبری رفته‌اند و ایشان نیز آغاز اقدامات را پذیرفته‌اند؛ این بازی باید تمام شود؛ چراکه ایشان یک مسائلی را علنی بیان می‌کنند و بعد عده‌ای می‌گویند رفته‌ایم خصوصی با ایشان صحبت کرده‌ایم و ایشان پذیرفته‌اند؛ این‌گونه واقعاً درست نیست.

محمدحسن ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ بیان داشت: همان طور که اشاره کردید ما یک وقت محدودی داریم و بنده هم در همان 15 دقیقه می‌خواستم عرض خود را تمام کنم، اما چون بحث اربعین جان‌باختگان منا بحث لازمی بود،        می خواستم عرض تسلیت داشته باشم، لذا چند دقیقه نیز به این مسئله پرداختم.

*************************

چرا گزارش عملکرد بودجه مجلس ارائه نمی شود؟

مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در مجلس طی تذکری خطاب به ابوترابی فرد که ریاست جلسه علنی را به عهده داشت گفت: شما و هیات‌رئیسه سوگند خورده‌اید آیین‌نامه را با بی طرفی کامل اجرا کنید. اما من می‌خواهم تذکری دهم مبنی براینکه بسیاری از مواد این آیین‌نامه زیرپا گذاشته می‌شود.

وی اضافه کرد: ما این روزها در مجامع و جلسات متعددی شرکت می‌کنیم، مردم در این جلسات از ما می‌پرسند این ساختمانهای اطراف مجلس و دیوار آن چیست؟ آنها سوال می‌کنند آن 42 میلیارد که امسال در اختیار رئیس مجلس است، سال قبل مثلا 20 میلیارد، سال قبل‌تر از آن 17 میلیارد، چگونه هزینه شده است؟.

کوچک زاده تصریح کرد: طبق آیین نامه داخلی مجلس کمیسیون برنامه و بودجه موظف است عملکرد بودجه سالیانه مجلس را رسیدگی کرده و گزارش آن را حداکثر تا پایان شهریور سال بعد ارائه کند؛ اما این بند اجرایی نشده است. من بررسی کردم تاکنون حداقل از مجلس ششم تا امروز گزارش عملکرد بودجه‌ای مجلس، به صحن علنی ارائه نشده است.

وی در بخش دیگری از تذکر خود خطاب به ابوترابی فرد گفت: این طرز اداره مجلس صحیح نیست، 4 نفر تذکر می‌دهند آنگاه که به نفر پنجم می‌رسد به آقای فرهنگی می‌گویید شروع کن و سپس برای توجیه اینکه چرا به بقیه تذکرها گوش داده نمی‌شود می‌گویید ما وارد شده‌ایم؛ آقای ابوترابی! آن طرز اداره کردن در روز برجام و این هم در روزهای دیگر.

وی با لحنی اعتراضی بیان داشت: این دفترچه آیین‌نامه داخلی مجلس را خط بزنید ومواده داخل آن را حذف و بنویسید هرجور سلیقه رئیس بود اداره می‌کنیم؛ این نحوه اداره مجلس قانونی نیست و خلاف سوگند شما و خلاف دموکراسی، مردم سالاری و دینداری است.

نماینده مردم تهران باز هم خطاب به نایب رئیس مجلس اظهار داشت: آقای ابوترابی! اگر از مجلس ششم تا کنون یکبار گزارش عملکرد بودجه مجلس تهیه شده آن را به سایت خانه ملت بدهید، تا در سایت خود قرار دهد؛ و گرنه ملت ایران بداند ما نمی‌دانیم و از ما نپرسید بودجه این ساختمان‌ها و دیوار چه می‌شود، 42 میلیارد در اختیار رئیس چه شده؟ و چند میلیارد سال گذشته چه شده است.

                                                     *************************

سخنگوی برنامه و بودجه: فرهنگی درمواردی که به نفعش نیست، آئین‌نامه را تفسیر می‌کند

غلامرضا کاتب در مجلس نسبت به ارجاع طرح اصلاح بند (ج) ماده 178 قانون برنامه پنجم به کمیسیون برنامه و بودجه بدون تصویب کلیات آن و عدم قرائت گزارش کمیسیون به شدت انتقاد کرد و این اقدام هیأت رئیسه مجلس را غیرقانونی دانست.

نماینده مردم سمنان در این زمینه عنوان داشت: چرا اعضای هیأت رئیسه مجلس تصور می‌کنند که فقط آنان متوجه آیین‌نامه داخلی مجلس می‌شوند، آقای فرهنگی هر جایی که به نفعش نیست آئین‌نامه مجلس را تفسیر می‌کند و اجازه نمی‌دهد رئیس جلسه به صحبت‌های نمایندگان گوش دهد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: در کجای قانون گفته شده قبل از آنکه کمیسیون گزارش خود را ارائه دهند، منشی و رئیس جلسه در هیأت رئیسه می‌توانند به عنوان مخالف و موافق صحبت کنند؟ منشی فقط موظف است دستور را قرائت کند، هنگامی که گزارش کمیسیون‌ها درباره طرح یا لایحه عادی برای شور در جلسه علنی مطرح شود، آن زمان نقاط قوت و ضعف طرح توسط مخالفات و موافقان مطرح می‌شود، و تا زمانی که گزارش کمیسیون در صحن علنی قرائت نشده اصلاً نقاط قوت یا ضعف طرح یا لایحه قابل بیان در صحن علنی نیست.

این نماینده یادآور شد: آقای فرهنگی به برخی دستور کارهای مجلس ایراد می‌گیرد و متأسفانه شما (ابوترابی‌فرد) هم تبعیت می‌کنید در حالیکه سوگند یاد کردید به آیین‌نامه داخلی مجلس عمل کنید.

کاتب خطاب به ابوترابی‌فرد گفت: شما قبل از تصویب کلیات، گزارش کمیسیون برنامه و بودجه را مجدداً به کمیسیون ارجاع دادید که اقدامی غیرقانونی و خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس بود، چرا اجازه می‌دهید نمایندگان از حق قانونی‌شان استفاده نکنند و گزارشان قرائت نشود؟ این اقدام غیرقانونی هیأت رئیسه اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد، بارها چنین اقداماتی در مجلس انجام شده است.

نایب رئیس مجلس این تذکر را وارد ندانست و گفت که ما در هیأت رئیسه طبق برداشت خودمان از آیین‌نامه داخلی مجلس عمل می‌کنیم.

*************************

عضو هیأت رئیس مجلس، تذکر دو نماینده مجلس را عجیب توصیف کرد

محمد دهقان عضو هیأت رئیسه مجلس در حین قرائت تذکرا کتبی نمایندگان به مسئولان کشور گفت: تذکری عجیب داریم که به امضای مشترک علی مطهری و مهدی کوچک زاده و جمعی از نمایندگان رسیده است. در این تذکر که به وزرای کشور و صنعت، معدن و تجارت شده بود، خواستار جلوگیری از دایر شدن کافه و رستوران‌های با نام و سبک غربی و رستوران آمریکایی، عرضه مرغ سوخاری به عنوان محلی برای مانور تجمل و رفاه‌زدگی و نمایش رفتارهای خلاف فرهنگ ایرانی اسلامی و عرف و شرع شدند.

دهقان در توضیح سخنان خود در خصوص عجیب خواندن این تذکر بیان داشت: از ان جهت که به امضای مشترک آقایان کوچک زاده و مطهری رسیده، گفتم عجیب است.