بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی (یکشنبه 19 مهرماه)

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی (یکشنبه 19 مهرماه)


حاشیه های جلسه علنی امروز (یکشنبه 19 مهرماه) به نقل از خبرنگار مجلس تی وی مجلس شورای اسلامی

برجام همانند ترکمانچای دوم در تاریخ خواهد ماند

روح اله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که در مخالفت با در اولویت قرار گرفتن طرح اقدام متناسب متقابل ایران در اجرای برجام صحبت می کرد اظهار داشت: چرا وارد کاری شویم که از اصل خلاف قانون اساسی است؟ چرا در ورود به طرح اجرای برجام تاکید می‌کنیم؟ چرا نمی‌گذارند نمایندگان روی آن مطالعه کافی انجام دهند؟

وی افزود: بر اساس قانون اساسی، کلیه عهدنامه‌ها باید به تصویب مجلس برسد. کجای برجام با این طرح به تائید مجلس می‌رسد؟ مگر می‌شود با اضافه و کم کردن و یا حاشیه زدن به اصلی که ایران هیچ حقی در آن ندارد مجلس را سر کار بگذارند؟

این نماینده ادامه داد: آئین‌نامه داخلی مجلس به هیأت رئیسه اجازه می‌دهد اگر دوفوریت طرحی رای نیاورد، لااقل 10 روز در کمیسیون روی آن کار شود، اما شما اینقدر دستپاچه‌اید که طرح اجرای برجام را 24 ساعته در کمیسیون امنیت ملی به رای گذاشتید. در بعضی کمیسیون‌های دیگر هم به حد نصاب نرسیده است.

حسینیان با انتقاد از با تعجیل در دستور کار قرار گرفتن طرح، نمایندگان مقابل عمل انجام شده قرار می‌گیرند، تصریح کرد: این عهدنامه به عنوان گلستان و ترکمانچای دوم در تاریخ خواهد ماند.

وی خاطر نشان کرد: مجلس نباید دست و چشم بسته باشد که نداند چیزی را می‌خواهد امضا کند.‌ اگر این طرح از طریق رویه قانونی آمده بود ما مخالفتی نداشتیم اما گویا دست‌های پشت پرده می‌خواهد مجلس را در برابر عمل انجام شده قرار دهد.

حسینیان در پایان بیان داشت: طرح اقدام متقابل و متناسب ایران در اجرای برجام، همه دستاوردهای هسته‌ای را از بین می‌برد.

**************************

لاریجانی عجله هیأت رئیسه برای ارائه طرح برجام به صحن را تکذیب کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی در اولویت قرار گرفتن طرح اقدام متناسب متقابل ایران در اجرای برجام، با اشاره به اظهارات روح الله حسینیان گفت:‌ نکته آقای حسینیان مبنی بر اینکه هیأت رئیسه در آوردن طرح مذکور به صحن عجله کرده و دست هایی در کار است، به هیچ وجه درست نیست زیرا مدت زمان برای ارائه گزارش کمیسیون های فرعی برای طرح های عادی 10 روزه است.

علی لاریجانی ادامه داد: نحوه بررسی طرح های فوریتی متفاوت است و هیچ اقدامی خلاف آیین نامه داخلی مجلس صورت نگرفته زیرا حدود 2 ماه است که طرح مذکور در مجلس مطرح بوده و در حال رسیدگی است.

**************************

به خاطر منافع کاسبان پشت پرده تحریم، استمرار فشار معیشتی ملت را کلید نزنید

کمال الدین پیرمؤذن نماینده مردم اردبیل در خانه ملت که در موافقت با در اولویت قرار گرفتن طرح اقدام متناسب متقابل ایران در اجرای برجام نطق       می کرد گفت: به طور عام امروز توپ در زمین ایران و به طور خاص در این موضوع خطیر و سرنوشت ساز در زمین مجلس است. تعدادی اندک اجازه ندهند، مجلس ایران نزدایرانیان و جهانیان، بی مقدار شود.

وی با اشاره به تاکید آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی بر تسریع بر اجرای برجام تصریح کرد: خدا نکند منافع جناحی باعث تأخیر تصویب برجام شود. هر روز تاخیر در تصویب برجام 100 میلیون یورو به کشور ضرر می‌زند.

نماینده اردبیل متذکر شد: به فضاسازی ها، غوغا سالاری ها و سیاه نمایی های رسانه ملی جریان خاص که مخالف منافع ملت حرکت می کنند، بها ندهید.

وی افزود: این طرح با همت «رئیس گلم» و هماهنگی صاحب منصبان کشور تدوین شده است. بیش از 86 درصد مردم خواهان حمایت شما نمایندگان از اجرای برجام هستند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به خاطر منافع تعداد محدود کاسبان پشت پرده تحریم، استمرار فشار معیشتی بر ملت را کلید نزنید.

**************************

حسینیان: با مخالفت برجام، روی انتخابات آبنده خط کشیده ایم

روح‌الله حسینیان در تذکری با استناد به ماده 79 آیین‌نامه داخلی مجلس، نسبت به اظهارات پیرمؤذن که گفته بود «کاسبان تحریم منافعشان در حفظ تحریم‌ها و منافع ابرقدرت‌هاست»، انتقاد کرد و اظهار داشت: بنده نه منافعی در تحریم داشته‌ام و نه در آینده در شکسته شدن تحریم‌ها دارم.

نماینده تهران افزود: آقای پیرمؤذن! شما گفته‌اید 85 درصد ملت موافق برجام هستند، بنابراین معلوم می‌شود که ما در مقابل جماعت و ملت با نقد برجام ایستاده‌ایم، یعنی ما با این اقدام‌مان هم روی آینده خودمان و هم روی انتخابات خط کشیده‌ایم و آمده‌ایم و از عزت و استقلال ملت ایران دفاع می‌کنیم.

حسینیان تصریح کرد: اگر بناست کسی در تحریم کاسب باشد، شماها هستید که خودتان را به رنگ جماعت درآورده‌اید و از برجام دفاع می‌کنید، ما هیچ وقت نه شرکت صادراتی و نه شرکت وارداتی داشته‌ایم که منافع‌مان در تحریم‌ها باشد .

وی در پایان یادآور شد: چطور به خودتان اجازه می‌دهید که ما را کاسبان تحریم بنامید؟ ما از خانواده‌ای هستیم که یا شهید داده‌اند یا رزمنده هستند، از خانواده‌ ما هیچکس به دشمنان پناهنده نشده است که امروز بیایید و به ما بگویید «کاسبان تحریم».

**************************

رئیس مجلس باید از حیثیت کمیسیون ویژه برجام می کرد

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس طی تذکری با بیان اینکه برخورد عده‌ای از نمایندگان با گزارش کمیسیون برجام اصلاً مناسب نبود، گفت: عده‌ای از نمایندگان به روش کمیسیون ویژه برجام اعتراض کردند که این اعتراض آنان نابجا بود، کمیسیون برجام 40 روز زحمت کشید و حقایقی از برجام را نقل کرد که برخی از نمایندگان خوششان نیامد، اما بعد از ارائه گزارش کمیسیون برجام، 5 نفر از نمایندگان طی بیانیه‌ای به این گزارش اعتراض کردند.

توکلی خطاب به لاریجانی گفت: شما به عنوان رئیس مجلس باید از حیثیت کمیسیون ویژه برجام دفاع می‌کردید اما این اتفاق نیفتاد.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر توکلی گفت:‌ ما از حیثیت مجلس دفاع کرده ایم، اما قرار نیست هر کسی حرفی بزند جواب دهیم. ‌همیشه از مصوبات کمیسیون ها دفاع کرده ایم چون از ارکان مجلس است.

**************************

برخی وزرای دولت حاضر به دفاع از برجام نشدند

حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی اخطار قانون اساسی بیان داشت: کلیه عهدنامه ها و موافقت نامه ها باید به صورت لایحه تقدیم مجلس شود. البته تمام لوایح در ابتدا باید در هیأت دولت تصویب شده و بعد به مجلس ارسال شود. اما در حال حاضر نه تنها "برجام" به صورت لایحه به مجلس ارائه نشد بلکه طرحی را به صورت ضمیمه می خواهیم به تصویب برسانیم که از اساس اشتباه و نادرست است.

وی تأکید کرد: متأسفانه حتی برخی از وزرا در هیأت دولت و در کمیسیون های مجلس حاضر به دفاع از برجام نشدند؛ بنابراین آیا دولت باید برای مجلس ریل گذاری کند یا مجلس باید برای دولت ریل گذاری کند؟

**************************

انصاری: دولت در موضوع برجام یکپارچه است

علی لاریجانی با اشاره به نامه مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در پاسخ به تذکر حمید رسایی که گفته بود برخی از وزرای دولت با برجام مخالفند، گفت: آقای انصاری نامه‌ای نوشتند مبنی بر اینکه آنچه که آقای رسایی گفته بود برخی از وزرای دولت با برجام مخالف هستند، تکذیب می‌شود. دولت در این موضوع یک زبان و یکپارچه است.

**************************

چرا نماینده طراح ، خود مخالف طرح برجام است

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در خانه ملت در اخطاری با استناد به اصل 85 قانون اساسی گفت: ما هم‌نظر هستیم که دولت باید در رابطه با برجام لایحه به مجلس ارائه می‌کرد، ولی آقای رسایی! شما که خودتان مخالف ارائه طرح در این رابطه بوده‌اید، چرا این طرح را تهیه و مطرح کرده‌اید؟

وی ادامه داد: ما مخالف تدوین و ارائه طرح برجام بودیم، اما از آنجایی که دولت می‌خواهد در اجرای این موضوع دستش باز باشد، اقدام به ارائه طرح کرده‌ایم، تا این طرح در چارچوب منظم زیرنظر مصوبات شورای عالی امنیت ملی که همگی به تایید رهبر معظم انقلاب می‌رسد، اجرایی شود.

قاضی‌پور تصریح کرد: ما در این حوزه با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هماهنگ هستیم و به هیچ وجه اجازه نفوذ آمریکایی‌ها را نداده و نباید اجازه بدهیم آمریکا بین ما اختلاف بیاندازد .

**************************

اعتراض چرا؟ ملاک رأی اکثریت نمایندگان است

علاء الدین بروجردی نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی طی تذکری با یادآوری اظهارات مهرداد بذرپاش در مخالفت با طرح یک فوریتی برجام، گفت: خوشبختانه آقای بذرپاش جزو تیم تهیه کننده این طرح بودند و ما جلسات مختلفی را برای بررسی این طرح برگزار کردیم که همه پیشنهادات مورد بررسی واقع شد.

وی ادامه داد: 4 نفر از اعضای فراکسیون اصولگرایان و 3 نفر از فراکسیون رهروان ولایت طی سه روز ساعت‌های زیادی را به بررسی این طرح اختصاص دادند؛ حتی آقای رسایی نیز طرح پیشنهادی را مطرح کردند و توضیحاتی پیرامون طرح خود ارایه و آن را تشریح کردند.

بروجردی یادآور شد: با وجود تشریح طرح پیشنهادی آقای رسایی، اما این طرح رای لازم را به دست نیاورد؛ ملاک ما رأی اکثریت است که باید آن را قبول کرد؛ حال چرا اعتراض می‌شود.

**************************

چرا پیشنهادات کتبی نمایندگان، چاپ شده به صحن نیامد

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس طی تذکری عنوان کرد: کمیسیون اصلی رسیدگی به طرح‌ها و لوایح ارجاعی پس از 10 روز و دریافت نظر کمیسیون فرعی شروع خواهد کرد و باید مهلتی به کمیسیون‌های فرعی داده شود تا آن ها نظرات خود را اعلام کنند. همچنین نمایندگان پیشنهاددهنده می‌توانند در کمیسیون اصلی حاضر شده و کمیسیون موظف است نمایندگانی که حداقل 24 ساعت قبل از شروع رسیدگی به طرح مذکور پیشنهاد خود را به کمیسیون تحویل داده‌اند به صورت کتبی برای حضور در نشست دعوت کنند. حال کمیسیون امنیت ملی اگر یک مورد از نمایندگان پیشنهاد دهنده را برای حضور در نشست کمیسیون دعوت کرده، اعلام کند تا ما هم این موضوع را بدانیم.

وی ادامه داد: همچنین براساس آئین نامه داخلی مجلس کلیه پیشنهادات کتبی نمایندگان باید چاپ شده و همراه با گزارش طرح به صحن علنی ارجاع شود.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اعلام داشت: در این حوزه دو مبحث وجود دارد، نخست نحوه بررسی طرح‌ها و لوایح عادی بوده که شما نیز به این موارد اشاره کردید اما در صفحه 82 آئین نامه مراحل تصویب و بررسی طرح‌های فوری ذکر شده که ضوابطی متفاوت دارد. از این رو طرح برجام نیز جز این طرح‌های فوری محسوب می‌شود.

**************************

آیا درخواست از دولت برای لایحه برجام، تندروی است؟

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در خانه ملت در مخالفت با کلیات طرح‌ یک‌فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام گفت:‌ انتقاد من از هیات رئیسه مجلس است که چرا باعث شده‌ایم مجلس اینطور دو تکه بشود؛ زیرا اگر موضوع مسیر خود را طی می‌کرد، بهتر بود و باید این طرح به کمیسیون ویژه‌ای که نمایندگان به آن رأی داده‌اند، ارجاع داده می‌شد.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی در 2 ساعت این طرح را که جزو مهمترین طرح‌های جمهوری اسلامی ایران است، بررسی کرده و همچنین 200 پیشنهاد را یکجا بررسی و رد کرده است؛ به نظر شما آیا این بررسی کارشناسی، درست و عمیق بوده است؟

وی تصریح کرد: آیا اینکه از دولت درخواست ارائه لایحه کردیم کار بدی بوده است؟ آیا این‌ها تندروی و کاسب تحریم‌ها بودن به حساب می‌آید؟

بذرپاش یادآور شد: آقای حسینیان مطرح کردند که برخی اعلام می‌کنند 80 درصد موافق برجام هستند. این عددها را از کجا می‌آورند؟ آنها هستند که خود را در صحنه سیاسی تنظیم کرده‌اند، ما هم اگر به دنبال رأی و مسائل سیاسی بودیم،‌ باید طرف شما می بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شروع کرده‌اند و این خط را می‌روند که هر روز تاخیر به فلان میزان میلیارد زیان می‌بینیم. این دروغ محض است. اینکه می‌گویند هر روز تاخیر خسارت دارد، برای این است که شما را تحت فشار قرار دهند .

نماینده تهران ادامه داد: دو مجلس آمریکا، حداقل 3 سال دیگر سر کار هستند،که هر دو مخالف برجام هستند و رئیس‌جمهور فعلی که بار بر روی دوش او است، یک‌سال دیگر سرکار خواهد بود. مگر مجلس آمریکا برجام را تصویب کرده که اینها می‌خواهند تصویب بگیرند؟

وی بیان داشت: روحانی بسیار دوست دارد روز اجرای برجام پیش از انتخابات مجلس باشد تا مردم شاهد برداشته شدن تحریم‌ها باشند و امیدوار است بر مسائل انتخابات موثر باشد.  

وی با ذکر این نکته که طرح مذکور در کمتر از دو ساعت در کمیسیون امنیت ملی به تصویب رسید و کمیسیون برجام که 50 روز کار کرده است، کنار گذاشته می‌شود گفت: برجام حفره‌های امنیتی دارد و اعضا مشاهده کردند که باید در طرح لحاظ شود. ما طرح صیانت را تصویب کردیم که هیچکدام از موارد آن اجرایی نشد و اگر این هم تصویب بشود، اجرا نمی‌شود.

**************************

دولت چرا ناکارآمدی خود را به گردن تحریم می‌اندازد

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جریان مخالفت با کیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام گفت: برخی نمایندگان می‌گویند در تهیه طرح مذکور با شورای امنیت و فراکسیون‌های مختلف هماهنگی‌ها به عمل آمده است. بنده نه تابع فراکسیون‌های مختلف هستم و نه تابع شورای عالی امنیت ملی. بنده تابع مصوبات،آیین‌نامه داخلی مجلس و قانون اساسی هستم. قانون اساسی چنین اختیاری را به هیچ فراکسیونی و شورای عالی امنیت ملی نمی‌دهد.  

وی اضافه کرد: وقتی طرحی دارای اهمیت است و زمانی که یک موافقتنامه مهم در دستور کار قرار می‌گیرد باید دو شوری مورد رسیدگی قرار گیرد و نه یک شوری.

نادران یادآور شد: آن زمانی که دولت دستشان نبود می گفتند 20 درصد مشکلات کشور به تحریم‌ها مرتبط است، امروز که دولت دستشان است از ابتدای کار دولت دست روی دست گذاشته‌اند و در حوزه اقتصادی کار را به جایی رسانده‌اند که وزرای دولت از ناکارآمدی و کم کاری و از فشاری که به اقتصاد کشور آمده دادشان درآمده است.

این نماینده مجلس افزود: مسئولان دولتی می‌گویند که ما هر روز از تحریم‌ها ضرر می‌کنیم. اگر ما از تحریم‌ها هر روز ضرر می‌کنیم و در این دو سال و نیم مسئولیتش برعهده مسئولین دولتی است و از 26 مهر به بعد برعهده دیگران است و مسئولیت کار تا 26 مهر را چه کسی می‌پذیرد. دولت چرا ناکارآمدی خود را به گردن تحریم می‌اندازد. قرار بود اقتصاد مقاومتی اجرا شود چه شد.

نادران خاطر نشان کرد: کمیسیون ویژه بررسی برجام 40 روز متن برجام را مورد رسیدگی قرار داد و گزارشی را منتشر و در صحن علنی مجلس قرائت کرد. رد پای این گزارش در کجای طرح پیشنهادی مشاهده می‌شود؟ کمیسیون امنیت ملی باید پاسخ دهد اشکالاتی که در کمیسیون ویژه بررسی برجام مورد رسیدگی قرار گرفته کدام یک از دغدغه‌های مطرح شده در طرح پیشنهادی رفع شده است.

وی در پایان گفت: عده ای با کلیات و جزییات طرح پیشنهادی موافقند که خودشان می‌دانند و عده ای هم به تصور اینکه به کلیات رای دهند بعد در جزییات خواهند توانست پیشنهادات خود را جایگزین کنند به کلیات رای می دهند که من خطاب به گروه دوم می‌گویم شما یا آقای رئیس را نشناخته اید یا ساده لوحی می‌کنید. برای اینکه فکر می‌کنید چیزی را می‌شود تصویب کرد و جایگزین آنچه کرد که کمیسیون امنیت ملی در صحن تقدیم کرده است. این تجربه در دو سه روز آینده مشخص می‌شود.

**************************

زاکانی خطاب به لاریجانی: دبیرخانه اشکالات جدی را طرح شما گرفتند

علیرضا زاکانی که در مخالفت با کلیات طرح برجام نطق می کرد، طی تذکری اظهار داشت: تذکر من بر مبهم برخورد کردن و عدم انعکاس آن به کمیسیون تخصصی توسط هیأت رئیسه است. کمیسیون برجام 40 روز شبانه‌روز تلاش کرده است تا بتوانند ابعاد مختلف و پیچیده این توافقنامه را مورد بررسی قرار دهد. نهایت امر به گزارشی رسیدیم که مبتنی بر قواعد کمیسیون‌های مجلس به تصویب رسید.

زاکانی خطاب به لاریجانی گفت: جنابعالی این طرح را از دو ماه قبل آماده کرده بودید؛ سپس به دو فراکسیون موکول کردید و فراکسیون اصولگرایان با اهتمام به این موضوع که مشکل ملی است و باید آن را از طریق تفاهم حل کنند وارد صحبت شد، اما در نهایت در حضور شما آنچه که مورد توجه فراکسیون اصولگرایان بود مورد دقت نظر واقع نشد و نکات مهم آن حذف شد.

رئیس کمیسیون ویژه برجام تصریح کرد: ما در صحن مجلس سکوت کردیم و علت آن این بود که می‌گفتیم از طریق قانونی امکان تصحیح مشکلات داخل این طرح وجود دارد. طرحی که بیشتر به یک بیانیه سیاسی معطوف است تا یک طرحی که بتواند چارچوب قانون‌گذاری را بگذارد.

نماینده تهران ادامه داد: شما در صحن از دو فراکسیون هزینه کردید. از دفتر و دبیرخانه هزینه کردید. در حالیکه دست‌خط‌های دبیرخانه دست بنده هست که اشکالات جدی را به این طرح جنابعالی گرفته‌اند. اما ما باز هم سکوت کردیم و این گزارش به کمیسیون امنیت ملی موکول شد و کمیسیون مذکور بر خلاف قانون، قبل از کمیسیون‌های فرعی آن را رسیدگی کرد و  نتیجه رسیدگی خود را با حداقل تغییراتی آن را به صحن منعکس کرد.

وی متذکر شد: دیروز به ما گفتند که دبیرخانه به دنبال تفاهم است. دوستانی که امروز سکوت کردند به خاطر اینکه صبح ما در جلسه به آنها گفتیم دبیرخانه در حال تفاهم است. دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز نزد بنده به مسئول دفتر شما زنگ زدند و خواهش کردند که به آقای لاریجانی بگویید این را از دستور خارج کند.

زاکانی در خاتمه عنوان کرد: مملکت نیاز به تفاهم دارد. نیاز به ضدیت با هم ندارد، ما مکمل دولت هستیم. دولت و مجلس یکی است. ما امروز هستیم. اما آینده نه آقای ظریف نه آقای لاریجانی هست. خواهش می‌کنم این تذکر را رعایت کرده و از دستور کار خارج کنید.  

**************************

عدم اعمال نظرات دبیرخانه بر طرح برجام توسط لاریجانی تکذیب شد

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر شفاهی علیرضا زاکانی که خواستار از دستورکار خارج شدن طرح برجام شده بود،‌ گفت: آقای زاکانی به من می‌گوید این طرح از دو ماه پیش آماده شده بود و طرح را شما دادید و دو بار این طرح را به مقام رهبری دادید که ایشان هم جواب دادند؛ در پاسخ به این مطالب می گویم که هر دو مورد درست نیست و ما نباید از مقام معظم رهبری مطلبی را به این شکل نقل کنیم؛ چرا که ایشان علنی فرموده اند من در موضوع تصمیم مجلس دخالت نمی کنم و مجلس باید تصمیم بگیرد.

وی تصریح کرد: حال باید پرسید آیا مجلس فقط همان مطلبی که کمیسیون برجام ارائه داده است، باید بررسی کند؟ که اینگونه نیست. زیرا کلیت مجلس باید تصمیم بگیرد؛ لذا در مشاوره ای که داشتیم، یک راه های این چنینی پیش بینی کردیم که اگر این پیش بینی  نمی شد و بحث های اولیه نمی شد شما می گفتید چرا من مدیریت نکرده ام؛ از این رو مطلب به دبیرخانه ارجاع شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به معرفی زاکانی و جلالی به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اشاره کرد که باید طرح را به همراه عضو معرفی شده از سوی این دبیرخانه آماده می کردند و اذعان کرد: در نهایت طرح منقح شد. لذا اینکه می گویند نظرات دبیرخانه اعمال نشده را قطعا تکذیب می کنم. چرا که شب گذشته با آقای شمخانی جلسه ای داشتم و از اول تا آخر طرح را با نظر ایشان بررسی کردیم و وی نیز قبول کرد که همه موارد اجرا شده است. حتی بنده از ایشان خواستم امروز به مجلس بیاید که بدانید چیزی پشت صحنه نیست.

لاریجانی در ادامه گفت:‌ از آنجایی که موضوع هسته ای به رهبری مربوط است، ایشان را مطلع کردیم. چون نباید نظر ایشان را         می گرفتیم که اگر گرفته می شد، مجلس دیگر نمی توانست خلاف آن نظر بدهد؛ پس اینکه می گویند آقا نظر ندادند به این دلیل است که بنا نبود نظر بدهند. لذا حق این بود که رهبری مطلع باشند که این کار را کردیم.

وی در پایان اضافه کرد: همیشه طرح های مربوط به هسته ای از طریق دبیرخانه انجام می شد که این کار را کردیم و دیشب نهایتا از ابتدا  تا انتها را با یکدیگر خواندیم که ایشان هم قبول کردند. لذا حرفی که آقای زاکانی از آقای شمخانی نقل قول می کنند حرف ایشان نیست چرا که حتی من به ایشان گفتم آیا این طرح در حد یک بیانیه است که ایشان گفت: نه، مطالب مهمی در آن است؛ لذا تمام هماهنگی ها صورت گرفته است.

**************************

مخالفان برجام ما را به فحش و ناسزا کشیدند

ابراهیم نکو نماینده مردم رباط‌کریم در خانه ملت در سخنانی به عنوان موافق کلیات طرح برجام، با بیان اینکه رفتار عده‌ای از نمایندگان مجلس منجر به دو قطبی شدن جامعه می‌شود گفت:‌ بعد از امضای توافق هسته‌ای و برجام، یک شوکی به اقتصاد کشور وارد شد و مشکلاتی به وجود آمد که تکلیف آنها را باید مشخص کنیم، نمایندگان باید شرایط کارگران کشور و فضای اقتصادی حاکم بر جامعه را ببینند و سپس درباره برجام نظر دهند.

وی یادآور شد: بیایید در موعد مقرر بررسی برجام را به اتمام برسانیم. برجام به نوعی با اقتصاد کشور ارتباط مستقیم دارد.

وی تصریح کرد: این طرح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی شده است، ما باید به مصوبه این کمیسیون احترام بگذاریم، این کمیسیون تشخیص داده که برخی پیشنهادات نمایندگان مطرح نشود . ما باید تصمیمی بگیریم که مصالح انقلاب و نظام در آن دیده شود، چرا مجلس را دوقطبی کنیم و نمایندگان را به خودی و غیرخودی تقسیم کنیم.

نکو تأکید کرد: طرح یک فوریتی اقدام متناسب ایران در قبال برجام دارای مخالفانی است که به دو دسته تقسیم می‌شوند، مخالفانی که منصف هستند و مخالفانی که ما را به فحش و ناسزا کشیدند. چرا اینگونه جوی را درست کردید و هر روز به ما پیامک می‌دهند که یک بار برجام را مطالعه کنید. باید بگویم همه ما برجام را خوانده‌ایم. از همه نمایندگان تقاضا می‌کنم این جوسازی‌ها را ایجاد نکنند .

این نماینده مجلس یادآور شد: در بندی از این طرح به فتوای رهبر معظم انقلاب اشاره شده است، نظرات نمایندگان مجلس در طرح یک فوریتی اعمال شده، کجای این طرح انحراف است؟ این طرح عین کمک به بهتر اجرایی شدن برجام است. کلیات برجام نشان می‌دهد که منافع ما تأمین شده است.

**************************

تشبیه برجام به ذلت، توهین به کمیسیون امنیت ملی است

کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی طی تذکری گفت: آقای زاکانی گفتند این مصوبه مجلس درباره برجام، ذلت ملت ایران را به دنبال خواهد داشت. که به طور حتم این توهین به کمیسیون امنیت ملی و به امضا‌کنندگان این طرح است.

وی از اعتراض همه امضا‌کنندگان نسبت به این تعبیر خبر داد و اظهار داشت: این ادبیات فاخری نیست که برادران ما به همکاران خود توهین کردند. چرا که ما الان نیاز داریم در آرامش و در یک فضای غیراحساسی مطالب خود را مطرح کنیم.

جلالی خاطرنشان کرد: برخی رسانه‌ها تلاش می‌کنند صف یزید و امام حسین (ع) درست کنند که این فضای رسانه‌ای هم شایسته ایران نیست.

وی با بیان اینکه جلساتی نیز در روزهای پنجشنبه و جمعه چندی پیش نیز برگزار شد افزود: در انتهای جلسه آخر آقای بذرپاش گفت من حتی حاضرم از پشت بلندگو در جلسه فردای مجلس موافقت خود را با این طرح اعلام کنم اما اجازه بدهید اول گزارش کمیسیون خوانده شود بنابراین ما به دنبال دو قطبی کردن نیستیم .

جلالی ادامه داد: این موضوع درست است که برجام دارای لغزندگی است. اما رهبری فرمودند که یک جا غربی ها کوتاه آمدند و یک جا نیز ما باید کوتاه بیاییم و مجلس باید جلوی لغزندگی ها را بگیرد که این طرح، همان هدف را دارد و خوشبختانه ما از نظرات فراکسیون اصولگرایان نیز در این طرح استفاده کردیم .

وی در پایان یادآور شد: مخالفان طرح اجرای برجام نیز افرادی دلسوز هستند و تقسیم موافقان و مخالفان بدین نحو غلط است.

**************************

صالحی: تهدید میکنند تو را می کشیم و در قلب راکتور اراک دفن می کنیم

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در جریان بررسی کلیات طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام، به عنوان نماینده دولت گفت: آنچه که ما ادعا می کنیم بر اساس تعقل، مفاهیم علمی و بررسی های صورت گرفته است؛ زیرا ما اینجا نیامده ایم که در خلاء، قولی به شما بدهیم و اگر مذاکره کردیم در خلاء نبوده و بر اساس اصولی مذاکره کردیم که در چارچوبی بود که آن را من تعیین نکرده ام.

وی ادامه داد: آیا نظام جمهوری اسلامی بعد از 36 سال نتوانسته است خود را گونه ای مدیریت کند که تکلیف یک عده مذاکره کننده را مشخص کند؟ قطعا اینگونه نیست و ما در چارچوب مذاکره کردیم که کف و سقفی برای ما تعیین شده بود.

صالحی افزود: من تا به امروز سکوت کردم. اما چند روز پیش در تلویزیون برای من آرزوی مرگ می کنند و آقایی آمده بود و می گفت: عمر توافقنامه 10 سال است و سن این آقا (یعنی بنده) 66 سال است و با احتساب عمر متوسط ایرانیان که 72 سال است، این آقا تا آن زمان مرده است؛ آیا این طرز صحبت درست است؟ آیا شما جای خدا نشسته اید؟

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:  امروز یکی از نمایندگان اینجا با قسم جلاله به من می گوید روی توی سیمان می ریزیم و تو را می کشیم و در قلب راکتور اراک دفن می کنیم؛ آیا این بیان در نظام جمهوری اسلامی درست است؟

وی خطاب به نمایندگان گفت: توجه کنید چگونه جوسازی می کنند و از عدم تخصص افکار عمومی، سوءاستفاده می کنند.

صالحی در پایان اظهار داشت: گواه می دهم تاریخ بعدها اثبات می کند که دست بالاتر در مذاکرات را داشتیم و محدودیت هایی را پذیرفتیم که تنها سر راه ساخت بمب هسته ای بود که بنا به فتوای رهبری دنبال آن نبوده ایم. در اینجا شهادت می‌دهم در مسائل هسته‌ای نه با کندی روبرو خواهیم شد و نه با توقف. آب سنگینمان خواهد بود. تحقیقات ما بر سر جای خود خواهد ماند، غنی‌سازی را انجام خواهیم داد .

*************************

درخواست برای رأی گیری علنی طرح برجام

حمید رسایی طی اخطار قانون اساسی اظهار داشت: ما درخواست کرده‌ایم که کلیات طرح برجام با رای گیری علنی صورت گیرد.

نماینده تهران در ادامه گفت: دولت درباره برجام لایحه نداده است، مسیر طرح نیز با عجله طی شده است. همان طوری که رهبری فرموده‌اند باید طوری در این مسیر حرکت کنیم که بتوانیم برابر خدا پاسخگو باشیم.

وی یادآور شد: همه شنیدید که وندی شرمن گفته طرح مجلس همه نیاز کاخ سفید را برآورده می‌کند و نیاز کاخ سفید نفوذ در ایران است؛ بنابراین با این طرح نفوذ آمریکا رسمیت پیدا می‌کند.