بازگشت به صفحه کامل

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی

حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی


در جلسه علنی امروز مجلس تعدادی از نمایندگان با اشاره به وضعیت بیکاری در کشور،  آسیب های ناشی از آن را در جامعه گوشزد کرده و خواستار توجه جدی دولت به بحث اشتغال جوانان جویای کار شدند.

 

مجلس نهم منضبط تر از مجلس دوره قبل

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس تی وی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در آغاز نشست علنی صبح امروز گفت: گزارش مکتوب مربوط به افزایش انضباط و آغاز زودتر جلسات علنی مجلس در ماه‌های پایانی منتهی به انتخابات در دوره نهم نسبت به دوره هشتم تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود.

سید احمدرضا دستغیب افزود: نمایندگان امروز مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه علنی خانه ملت حضور یافتند که لازم است از این حضور به موقع تشکر کنم.

نمایندگان هر ماه 3 هفته کاری پشت سر هم یک هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه دارند. این در حالی است که وکلای ملت این هفته، چهارمین هفته کاری خود را سپری می‌کنند.

*************************

بی توجهی به اشتغال، خانواده ها را در معرض تهدید قرار داده

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوییه در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طی تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور، گفت: امروزه اشتغال مساله مهم خانواده‌ها است تا جایی که بی توجهی به این سرمایه، خانواده ها را در معرض تهدید قرار داده است.

علیرضا منظری توکلی با بیان اینکه باید به معیشت فرهنگیان و بازنشستگان توجه شود اظهار داشت: عدم پرداخت حقوق به بازنشستگان فولاد نیز مزید برعلت شده و این افراد رابا مشکل مواجه کرده است.

بیکاری به مرز خطر رسید، دولت راهکاری برای آن در نظر بگیرد

فتح الله حسینی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خود گفت: از وزارت دفاع میخواهم با گذشت یک ماه از ابلاغ قانون تسری صدور احکام استخدامی نیروی انتظامی به سپاه و ارتش که در مجلس تصویب شده، نسبت به عملیاتی کردن آن اقدام کند.

نماینده مردم قصرشیرین در تذکر دیگری با بیان اینکه بازارچه های مرزی که امروز بسته شده، باید مورد توجه قرار گیرد تاکید کرد:  انتظار است وزرای کشور و صنعت، نیروهایی به مرزها اعزام کنند تا به این وضعیت رسیدگی شود. زیرا بیکاری به مرز خطر رسیده است و باید راهکاری برای آن درنظر گرفته شود.

وی یادآور شد: اکثر کارکنان لشکری وکشوری زیر خط فقر هستند و باید نسبت به وضعیت حقوق آنها تجدید نظری صورت گیرد.

*************************

گلایه رزم از رتبه اول کرمانشاه در بیکاری

محمد رزم نماینده مردم کرمانشاه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی گفت: بیکاری به درد مزمن خانواده‌ها و جوانان کرمانشاهی تبدیل شده است، زیرا استان کرمانشاه رتبه اول بیکاری در کشور را داراست که این معضل موجب شده سرمایه‌های استان در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار بگیرند.

*************************

وزارت کشور و اطلاعات با کاندیداهای متخلف برخورد کند

حسین فتاحی طی تذکر شفاهی به وزیر آموزش و پرورش، بر لزوم پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش تأکید کرد و گفت:‌ بهبود معیشت فرهنگیان باید در دستورکار این وزارتخانه قرار داشته باشد و همه فرهنگیان باید از نظام رتبه بندی بهره مند شوند.

نماینده مردم شهربابک در مجلس در تذکر دیگری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این وزارتخانه باید به داد جوانان تحصیلکرده بیکار برسد اظهار داشت: وزارت تعاون همچنین باید از کارگران و کارمندان در برابر کارفرمایان حمایت کند؛ همچنین وزارت راه باید فکری برای مسکن جوانان بکند و اراضی رایگانی را در اختیار جوانان قرار دهد تا آنها بتوانند مشکل مسکن خود را حل کنند.

وی در تذکر بعدی خود با بیان اینکه وزارتخانه های کشور و اطلاعات باید با کاندیداهایی که با دروغ و تهمت قصد ورود به مجلس دارند برخورد جدی کند تصریح کرد: چرا دستگاه‌های نظارتی جلوی دروغگوها را نمی گیرند زیرا این افراد اقدام به ترور شخصیت،‌ تشویش اذهان عمومی و ارائه وعده های دروغ می کنند، اما کسی با آنها برخورد نمی کند.

*************************

اداره نشست‌های علنی مجلس از اسفندماه، بر اساس آیین‌نامه جدید صورت می گیرد

رئیس مجلس پیش از پایان جلسه علنی امروز اعلام کرد که نشست بعدی مجلس دوشنبه 10 اسفندماه تشکیل می‌شود و نمایندگان 3 هفته نشست علنی نخواهند داشت، یک هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه و شرکت در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه و 2 هفته هم فعالیت‌های انتخاباتی انجام خواهد شد.

علی لاریجانی در ادامه یادآور شد: از آنجایی که آیین‌نامه داخلی مجلس بر اساس مصوبه اخیر تغییر کرده است، از 10 اسفندماه که نشست‌های علنی پارلمان از سر گرفته می‌شود، اداره نشست‌های علنی بر اساس آیین‌نامه جدید انجام خواهد شد. در یکی از مصوبات مربوط به تغییرات آیین‌نامه داخلی، مقرر شده که بعد از قرائت گزارش کمیسیون درباره طرح یا لایحه‌ای، ابتدا مواد پیشنهادی کمیسیون رأی‌گیری می‌شود و نمایندگان مجلس فرصت دارند ظرف 10 روز نظراتشان را درباره مواد پیشنهادی کمیسیون‌ها درباره طرح‌ها و لوایحی که در دستور کار صحن علنی قرار می‌گیرد، مطابق آیین‌نامه داخلی جدید ارائه دهند.

*************************

۲۱۰ نفر از نمایندگان مجلس در بیانیه ای، از اجرای رزمایش نیروی دریایی ارتش در ماه جاری با عنوان "ولایت 949" تقدیر و تشکر کردند.

*************************